| Nanami利 a întrebat:

Care caine e mai rau : Pitbull sau rottweiler?

19 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Niciunu. Stapanul e de vina mereu ca isi cumpara un caine despre care nu stie nimic.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Ambele sunt rele, dar cea mai agresiva este Rotweillerul.
La fel poate fi si Pitbull-ul, dar depinde cum e crescut.
Am avut un vecin care a avut un rotweiller (acum a murit de batranete) dupa parerea mea era unul dintre cei mai blanzi si linistiti caini cunoscuti de mine.Nu avea treaba cu lumea sau alti caini.
Depinde cum ti-l cresti happy

| Ramona000 a răspuns:

Nu. Agatatul de cauciuc sau de copac este pura distractie pentru un pitbull (desi nu e bine pentru dintii lui). Pur si simplu nu poate rezista tentatiei de a prinde si a pastra priza. E posibil sa fie vreo reminiscenta a vremurilor cand era folosit in ferme a prinde si tine pe loc taurii. Multi proprietari responsabili de pitbull au instrumente de acest gen special concepute pentru cainii lor, ca sa se distreze si sa-si consume energia facand ceea ce pentru ei este ceva foarte natural. Rezultatul acestui excercitiu: animalul devine mai calm si e, realmente, mai fericit.
Nu. Agresivitatea fata de oameni si aceea fata de animale sunt doua lucruri total diferite. Celebra fraza spusa de multi despre cainii pitbull ai vecinilor cum ca "l-am vazut zilele trecute alergand dupa un caine (sau o pisica) si sunt convins ca o sa urmeze copilul meu" este falsa. Este perfect normal pentru un pit sa fie absolut fericit si bucuros de compania oamenilor si sa caute sa lupte cu alti caini, fara ca asta sa insemne ca va ataca apoi oameni. Nici un pitbull crescut normal si dresat cat de cat nu poate deveni agresiv fata de oameni. Acele exemplare care sunt agresive nu reprezinta tipicitatea rasei, ci sunt exceptii care ar trebui eutanasiate.

Cainii din rasa APBT au o lunga istorie in calitate de animale de companie, inclusiv pentru copii. Cand sunt socializati si crescuti corespunzator, sunt rasa perfecta pentru a tolera joaca adesea brutala a copiilor. Pitbullii tind sa fie atat de fericiti ca sunt bagati in seama de cei mici incat suporta orice chinuri dand din coada. E adevarat, exista exemplare care nu trebuiesc lasate sa se joace cu copii foarte mici, pentru ca ii pot dobori si rani, fiind prea exuberanti. Ca si in cazul contactelor cu orice alte rase, copiii ar trebui invatati sa se comporte cu un caine si nu ar trebui niciodata lasati nesupravegheati cu un caine.

Din moment ce stim ca agresivitatea fata de caini nu are nimic de-a face cu cea fata de oameni, nu credem ca orice pitbull agresiv fata de alti caini, dar iubitor fata de toti oamenii, inclusiv straini, ar trebui eutanasiat. Oricat de agresivi ar fi, ei pot fi stapaniti si dresati astfel incat sa nu apara nici o problema

s-au daca vrei sa iti iei pitbull ai putea sa-l dresezi tu

De regulă, un câine dresat este şi un câine mai fericit, mai liniştit şi mai dispus la joacă decat câinii neascultători. Perioada optimă pentru efectuarea dresajului este între 12 şi 18 săptămâni de viaţă. Totuşi, dresajul de bază trebuie să înceapă imediat ce căţeluşul soseşte în noul cămin pentru că odată dobândite, bunele obiceiuri se păstrează o viaţă. Învăţarea bazată pe recompense este cea mai eficientă, deoarece premiile sunt acordate imediat după executarea corectă a unei comenzi sau acţiuni.

Căţeluşii vor face legătura între recompensă şi acţiunea care a precedat-o în mod direct, iar dacă recompensa este acordată mai târziu, această poate avea o influenţă contraproductivă. Să aveţi mereu la dumneavoastră delicatese pe care să le puteţi oferi drept recompensă căţeluşului imediat după ce a reacţionat pozitiv la o comandă. Începeţi prin învăţarea comenzilor simple, cum ar fi: "Şezi", "Vino", "Sus", etc.

Folosiţi jucării şi obiecte pentru ros, având grijă ca dumneavoastră să fiţi cel care controlează jocul. Învăţaţi-vă căţeluşul să fie sociabil şi ascultător. Dacă vă obişnuiţi căţeluşii de la o vârstă fragedă să fie sociabili cu alţi oameni şi cu alte animale, puteţi să evitaţi astfel problemele viitoare de comportament.

sau sa-l duci la un profesionist si totul vva fi bine.
Rottweilerul este un caine temut de foarte multe persoane. De foarte multe ori vedem la stiri cazuri ale unor oameni care au fost fost atacati cu salbaticie de caini din rasa Rottweiler. Este oare aceasta ferocitate o caracteristica inerenta a acestei rase, sau pur si simplu acesti caini sunt antrenati pentru a fi agresivi chiar de catre proprietarii acestora, care profita de pe urma fortei naturale a acestor caini? Expertii in caini si crescatorii profesionisti sunt de acord ca reputatia prosta a Rottweilerilor a rezultat din cauza tratamentului necorespuzator si a dresajului inadecvat facut de stapanii care invata acesti caini sa fie caini de atac. Un Rottweiler poate fi, de fapt, un minunat animal de companie, dar pentru aceasta are nevoie de multa atentie, munca si disciplina. De fapt, daca ati stat vreodata in preajma unui Rottweiler bine dresat, ati fost probabil coplesit de loialitatea, voiosia si natura dulce a acestui caine.

Adesea, Rottweilerii sunt dresati pentru a fi caini de atac, datorita puterii lor naturale si a corpului masiv. Printre caracteristicile rasei se numara un cap foarte mare si o frunte rotunda. Botul sau este bine dezvoltat, cu o muscatura puternica si ascutita. Rottweilerii au ochii negri, urechile sunt de forma triangulara, iar nasul este lat si negru. Parul este scurt si gros, de culoare neagra sau maro (culori predominante). Masculii au, de obicei, intre 60 si 68 cm inaltime, iar femelele au intre 55 si 63 cm. Atat masculii cat si femelele cantaresc circa 37 kilograme.

Daca va ganditi sa va cumparati un Rottweiler, asigurati-va ca dispuneti de timpul si energia necesare dresarii unui astfel de caine. Temperamentul unui astfel de caine depinde de cantitatea de exercitiu de care beneficiaza zilnic. Descendenti ai unei clase de caini de munca, Rottweilerii nu au parte niciodata de suficient exercitiu. Alergatul prin padure ii face foarte fericiti pe acesti caini, avand tendinta de a-si ignora complet stapanul. Inotul sau alergatul langa o bicicleta sunt, de asemenea, activitati perfecte; la fel si jocul cu mingea sau cu batul. O data ce cainele ajunge acasa, are tendinta de a fi inactiv.

Temperamentul natural al unui Rottweiler este unul calm, curajos si loial. Cainii din aceasta rasa sunt companioni sunt recunoscuti a fi companioni calmi si afectuosi si se cunoaste faptul ca isi urmaresc stapanii dintr-o camera in alta. Sunt caini usor de antrenat, dar este absolut necesar sa fie dresat. Sunt extrem de protectivi si isi apara familia fara teama. Datorita acestei calitati, este foarte important ca puii de Rottweiler sa fie socializati cu alti caini sau oameni. Trebuie sa ii aratati catelului care ii sunt prietenii si sa il lasati sa interactioneze cu alte animale, pentru a fi mereu entuziasmat in prezenta acestora. Totusi, strainii nu vor putea sa se apropie de casa dumneavoastra. Acelasi lucru este valabil si in privinta altor animale. Rottweilerii trebuie sa fie socializati de la o varsta tanara. Pot fi foarte agresivi cu alti caini si trebuie sa fie tinuti in lesa in public. Dar cainele va accepta alte animale in gospodarie, atata timp cat a fost socializat cu ele din copilarie.

Lucrul esential in cresterea unui Rottweiler este dresajul. Dresajul ferm si facut cu grija este extrem de important, altfel veti ajunge sa aveti un caine foarte puternic si agresiv. Stapanul sau trebuie sa fie capabil sa manuiasca statura masiva a acestui caine, de aceea fiind foarte important ca dresajul sa inceapa cat mai devreme posibil. Rasa are tendinta de a-si intimida stapanul, care trebuie sa fie foarte darz in dresaj, atunci cand cainele este inca mic. Este o rasa foarte inteligenta, care raspunde foarte bine la dresaj, mai ales la obedienta competitiva. Rasa raspunde foarte bine la comenzile verbale, acest lucru facand ca impunerea prin forta fizica asupra cainelui sa fie uneori inutila. Un Rottweiler nu trebuie tratat niciodatata cu asprime, ci cu consistenta, senzitivitate si rabdare.

Daca aveti un copil mic, trebuie sa aveti mare grija atunci cand va hotarati sa aduceti in casa un Rottweiler. Desi unii Rottweileri se comporta bine cu copiii, altii nu, dar nu puteti sti niciodata cu siguranta. Foarte multi dintre ei sunt foarte toleranti si iubitori fat de copii, in timp ce altii reactioneaza la tratamentul agasant al copiilor. Cea mai grava problema poate apare din marimea cainelui. Rottweilerii au cauzat, accidental, rani unor copii mici, pur si simplu sarind pe ei in joaca.

Atunci cand alegeti un Rottweiler, nu conteaza daca acesta este mascul sau femela (sunt la fel de bune animale de companie ). Totusi, datorita staturii mai mici, femelele de Rottweiler sunt mai usor de stapanit, mai ales pentru un stapan care detine pentru prima data un caine.

Desi multi considera ca Rottweilerii sunt caini perfecti, nu sunt pentru oricine. Detinerea unui Rottweiler necesita foarte multa responsabilitate. Daca sunteti dispus sa luati aceasta responsabilitate in serios, Rottweilerul poate fi cainele perfect pentru dumneavoastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e mai rau un negru sau un alb?
Depinde de temepramentul lui!

| Dana211 a răspuns:

Pitbulli sunt recunoscuti pentru agresivitatea lor si de aceea sunt folositi si in luptele ilegale cu caini

| BCoMichael a răspuns (pentru Dana211):

Nu sunt agresivi in prezent ci in trecut pentru ca erau chinuiti si inraiti!

| Dana211 a răspuns (pentru BCoMichael):

Pot fi si acum dar depinde de cum ii dresezi. Am cunostinte care au caini din aceasta rasa si sunt foarte ascultatori si loiali dar cand stapanul nu e in preajma sunt foarte agresivi adica mie asa mi se pare in comparatie cu orice alt caine de paza

| Nanami利 explică:

Adica care caine e mai rau ca sa mi-l iau?smug

| Nanami利 explică:

Ce legatura are omul ala cu cainii?confused

| BCoMichael a răspuns:

Rottweile! Pitbul nu e rawwinking Funda?

| BiancaStoran a răspuns:

Nici unul, cel mai rau caine este Amstafful uite aici:
Origins

Colby's Pincher

One of the earliest AKC Champion American Staffordshire Terriers.

Pup shortly after birth
The early ancestors of this breed came from England, where applications included farm use, guarding, dog fighting, and companionship. Until the first part of the 19th century, the Bulldog was bred in England for the purpose of baiting bulls. Bulldogs pictured as late as 1870 resemble contemporary American Staffordshire Terriers to a greater degree than present-day Bulldogs. Some writers contend it was the White English Terrier, Fox Terrier, or the Black and Tan Terrier that was crossed with the Bulldog to develop the Staffordshire Terrier; all three breeds shared many traits, the greatest differences being in color, aggressiveness, and spirit. The cross of Bulldog and Terrier was called by several names, including Bull-and-Terrier Dog, Half and Half, and Pit Dog or Pit Bull terrier. Later, it assumed the name of Staffordshire Bull Terrier in England. These dogs began to find their way into America as early as 1870, where they became known as the Pit Dog and Pit Bull Terrier, then the American Bull Terrier, and still later as the Yankee Terrier.

Popularity
American Staffordshire terriers gained in popularity in the 1920s with "Pete the Pup's" appearances in the Our Gang (The Little Rascals) comedies, contributing to the spread of the breed.

In 1936, they were accepted for registration in the AKC Stud Book as Staffordshire Terriers, belonging to the terrier and molosser groups. The name of the breed was revised January 1, 1972 to American Staffordshire Terrier; breeders in the United States had developed a variety which was heavier in weight than the Staffordshire Bull Terrier of England - the name change was to distinguish them as separate breeds.

The breed's popularity began to decline in the United States following World War II.

Images of the breed were used to represent the US during the 1900s as a depiction of strength and dignity.
Temperament

According to the American Kennel Club:

The Am Staff is a people-oriented dog that thrives when he is made part of the family and given a job to do. Although friendly, this breed is loyal to his family and will protect them from any threat.

Health and well-being

American Staffordshire Terrier pups should not be bought weaned before they are 8–10 weeks old. Their life expectancy is generally 12 to 16 years with good care. Notable issues related to health and wellbeing include:

Inherited disorders
Congenital heart disease (OFA rank: 11; normal 95. 1%, abnormal 1. 6%)
Elbow dysplasia (OFA rank: 12; normal 81. 4%, abnormal 17. 8%)
canine hip dysplasia (OFA rank: 21; normal 71. 7%, abnormal 26. 0%)
Luxating patella knee complication that imparts a bow shape to the leg (OFA rank: 72; normal 98. 7%, abnormal 1. 3%)
Thyroid dysfunction (OFA rank: 19, normal 80. 0%, abnormal 8. 0%)
Minor incidence of other conditions, such as senior ataxia and hereditary cataracts.
Other disorders
The breed may be vulnerable to skin allergies, urinary tract infections (UTI), and autoimmune diseases. Spondylosis and osteoarthritis are common in older dogs.

Breed-specific legislation

Worldwide, the American Staffordshire Terrier has been subject to breed bans that target the Bull and Terrier family in response to well-publicized incidents involving pit bulls or similar dog breeds. This legislation ranges from outright bans on possession to restrictions and conditions of ownership. The appropriateness and effectiveness of breed-specific legislation in preventing dog-related fatalities and injuries is disputed. Many animal-related organizations oppose breed-specific legislation:

The American Veterinary Medical Association supports dangerous animal legislation by state, county, or municipal governments provided that legislation does not refer to specific breeds or classes of animals.
Canadian Veterinary Medical Association supports dangerous dog legislation provided that it does not refer to specific breeds.
The Centers for Disease Control said that breed-specific approaches to the control of dog bites do not address the issue that many breeds are involved in the problem and that most of the factors contributing to dog bites are related to the level of responsibility exercised by dog owners. Furthermore, tethered dogs are more likely to bite than untethered dogs.
Journal of the American Veterinary Medical Association states that because of difficulties inherent in determining a dog’s breed with certainty, enforcement of breed-specific ordinances raises constitutional and practical issues.
SPCA recognizes that dog bites are a serious public safety problem. Their interest in this issue relates directly to the goal of creating humane communities where people and animals enrich each other’s lives. However, the BC SPCA opposes breed banning as a strategy for achieving this goal. According to the SPCA, breed banning is a simplistic and ineffective solution to a multi-faceted problem.
Notable Staffordshire Terriers

Pete the Pup, in several Our Gang films (later known as The Little Rascals) during the 1920s and 1930s.
Sergeant Stubby was the most decorated dog in military history and the only dog to have been promoted during battle. He fought for 18 months in the trenches for France during World War I for 17 battles. Stubby warned his fellow soldiers of gas attacks, located wounded soldiers in No Man's Land, and listened for incoming artillery rounds. He was also responsible for the capture of a German spy at Argonne. After his time in the war, Stubby met US Presidents Woodrow Wilson, Calvin Coolidge, and Warren G. Harding. He was awarded life memberships to the American Legion, the Red Cross, and the YMCA. Sergeant Stubby died on March 16, 1926.
Jack Brutus, the official mascot of Company K, First Connecticut Volunteer Infantry during the Spanish-American War.
Bud, the first dog in the US to take a cross-country drive in 1903 with his owner Horatio Nelson Jackson and a bicycle mechanic, Sewall Crocker. "Bud soon became an enthusiast for motoring," Jackson bragged, especially after his masters put a pair of their goggles on him to keep the stinging, alkali dust out of his eyes.
Books

The American Staffordshire Terrier by Clifford & Alberta Ormsby, 1956
American Staffordshire Terrier by Joseph Janish, 2003, 155 pages; ISBN 1-59378-248-9
American Staffordshire Terrier Champions, 1988-1995 by Jan Linzy, 1998, 84 pages; ISBN 1-55893-054-X
American Staffordshire Terrier Champions, 1996-2001 by Jan Linzy, 2002, 84 pages; ISBN 1-55893-102-3
Staffordshire Terriers: American Staffordshire Terrier and Staffordshire Bull Terrier by Anna Katherine Nicholas, 1991, 256 pages; ISBN 0-86622-637-0
The American Staffordshire Terrier: Gamester and Guardian by Sarah Foster, 1998, 139 pages; ISBN 0-87605-003-8
See also

American Pit Bull Terrier
External links

American Kennel Club - American Staffordshire Terrier information
American Staffordshire Terrier Forum
Staffordshire Terrier Club of America
References

^ http://www.fci.be/nomenclature.aspx
^ AKC.org
^ "AKC MEET THE BREEDS®: American Staffordshire Terrier". American Kennel Club. Retrieved 31 July 2011.
^ OFFA.org
^ Dogbreedinfo.com
^ AVMA.org
^ Vancouver.ca
^ Angelfire.com
^ Historiainfinitus.com, Jack * Fredie Bartos Brutus profile
Sursă
Descrierea de mai sus e din articolul Amstaff de la Wikipedia, licenţiat cu CC-BY-SA. Întreaga listă de contribuitori poate fi găsită aici. Paginile de comunităţi nu sunt afiliate sau sprijinite de nicio persoană asociată cu acel subiect.
Plus ca ar jupui orice caine ii sta in cale, este o rasa foare dura.

| xloverush a răspuns:

Dupa parerea mea, un pitbull e recunoscut pentru faptul ca este un caine agresiv, un rottweiler, nu zic ca e mai cuminte, dar e mai usor de dresat decat un pitbull. dar, mie personal, imi place mai mult un pitbull!

| Aida89 a răspuns:

Depide de cum ii educi. Orice caine poate fi bland si jucus.

| cristi_7338 a răspuns:

Eun respuns scurt pentru o intrebare scurta:pitbull

| fotbal4ever a răspuns:

Http://www.9am.ro/......-lume.html
Primele doua locuri sunt invers.
Rottweilerul este mai agresiv ca Pitbullul

| Chirila_Marin_1978 a răspuns:

Eu cred ca este pitbull-ul pentru ca este cunoscut ca un caine foarte agresiv si in unele tari este interzis pentru pericolul care il pot produce si rottwiler-ul e rau si avantajul lui este ca este mai mare decat un pitbull dar totusi merg pe pitbull.

| Vali100 a răspuns:

Dupa mine e rottweiler el si inebuneste la 3 ani sau 5 ani

| Michael1 a răspuns:

Pitbull, parerea mea.

Si dintre Amstaff si Pitbull, tot pitbull ( am vazut pe cineva care zicea ca amstaff-ul este cel mai rau )
"In ceea ce priveste subordonarea, Amstaff-ul trebuie sa isi opreasca atacul imediat ce i se comanda, reactie ce este aproape imposibil de obtinut la un Pitbull."

Si multe altele.

| Ungureanu_Flavius_2002 a răspuns:

Acum depinde la ce te referi : agresivitate sau putere? Să zicem ca crești un pitbull și un rottweiler, în același mod. La agresivitate este pitbull-ul ( ataca pur și simplu, pentru ca așa e rasa ), dar la putere, de departe Rottweiler-ul. Sper ca ti-am fost de ajutorwinking