| Droghh a întrebat:

.. Am 13 ani si sunt baiat, as dori un caine dar nu stiu de care. eu as opta pentru pitbull, rottweiler, voi ce ziceti... Funda

Răspuns Câştigător
| Betyskumpik a răspuns:

Daca esti un incepator eu zic sa incepi cu niste rase mai blande pana sa ajungi la cele rele de ex: cavalier king sau bichon ->golden retriever sau labrador -> doberman sau rottweiler
eu nu te sfatuiesc sa iei husky pentru ca nu latra ci urla am doi vecini care au husky si incepe sa latre de la 4 dimineata
daca iti iei pitbull; pitbull-ul este foarte agresiv daca te musca iti zdrobeste osul un om prins in falcile unui pitbull greu mai scapa asa ca daca esti incepator eu zic sa nu iti iei din prima unul super agresiv

| Droghh explică (pentru Betyskumpik):

Mersi!

| RedNose a răspuns (pentru Betyskumpik):

Rott-ul e mai agresiv si mai periculos decat un pitbull, pitt-ulul este agresivi la caini fiindca au fost creati pentru lupte daca nu sunt socializati corespunzator. Aceasta perspectiva asupra rasei pitbull a aparut din cauza multor smecheri care si-au luat astfet de exemplare pentru a se da mare in cartier. Un pitbull socializat si educat poate fi cel mai perfect caine din lume.

10 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

La varsta ta nu ai voie sa deti un caine din articolul 1 si 2 din ordonanta de detinere a cainilor periculosi. Pitt-ul este trecut in articolul 1, iar rott-ul in articolul 2. Rott-ul nu ti l-as recomanda absolut de loc daca nu ai experienta cu rase cu tentinta de dominare,in schimb pitt-ul e mult mai linistit decat un rott,daca e socializat nu vei avea nici o problema cu el. Pitt-ul a fost creat pentru lupte,deci el nu are nimic cu oamenii, din contra adora sa fie impreajma lor si mai ales a copiilor, ei sunt agresivi fata de caini.
Din punctul meu de vedere, mai agresiv este un rott decat un pitbull si stiu ce vorbesc.
Rasa amstaff nu-ti place? E mai putin agresiva decat pitt-ul si mai usor de controlat.
Daca vrei sa stii totul despre pitbull, amstaff si in general rasele de tip bull intra pe www.pitbullclub.ro,iar despre rott intra pe http://www.despre-rottweiler.ro/forum.php

p.s. sper ca nu iti iei cainele din astea doua rase ca sa iti sperii cartierul si sa-ti impresionezi prietenii.

| 1DeadMemories a răspuns:

Parinti tai sunt de acord?
Cainele e o responsabilitate, nu o jucarie pe care o pui in raft dupa ce te saturi de ea.
Cainii pe care i ai mentionat sunt destul de agresivi, daca nu i dresezi intr un sens bun, o sa ai probleme cu ei.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Eu zic sa iti cumperi un huski.E asa de dragalas. Rottweilerii lasa bale in urma lor, la fel si pitbullii.

| Droghh explică (pentru PisicutzaCenusie):

Da dar mie imi plac caini mai puternici. Cand ies cu el in oras, pe strada, sa imi ofere siguranta.happy

| PisicutzaCenusie a răspuns (pentru Droghh):

Da ca vrei, ia-ti pitbull.E alegerea ta. Funda?

| SelenaMe a răspuns:

Rottweiler

| Elenuca3567 a răspuns:

Nu cred ca ai dreptul sa detii astfel de rase daca esti minor. ar trebui sa iei un catel mai bland, un beagle sau un terrier. invata-l trucuri, iti va fi cel mai bun prieten pentru 10-15 ani happy

| denis001 a răspuns:

Eu zic sa iti cumperi un pechenez. sunt foarte jucausi si cuminti.