| Denisaa1235 a întrebat:

Care sunt cauzele pentru care unii câini fac cancer testicular?

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Pentru că a retrogradat Dinamo București!

| helpforyou a răspuns:

Posibil o afectiune congenitala.

| DjSannan a răspuns:

Cauzele cancerului testicular la câini sunt relativ necunoscute. Există câteva teorii, inclusiv predispoziția genetică și expunerea la substanțe chimice și hormoni, cum ar fi testosteronul. O altă cauză posibilă a cancerului testicular la câini poate fi expunerea prelungită la radiații. Această boală poate fi, de asemenea, mai frecventă la câinii castrați târziu. Deși aceste teorii nu sunt definitive, au fost făcute eforturi pentru a identifica cauzele cancerului testicular la câini

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Cancerul testicular este relativ rar la câini, dar poate apărea. Unii cauze posibile includ:

Hormoni: Câinii cu testicule necastrate au un risc crescut de a dezvolta cancer testicular, deoarece testiculele produc hormoni ce pot duce la creșterea celulelor canceroase.

Disgenie testiculară: Aceasta este o condiție congenitală în care testiculele nu se dezvoltă normal sau nu coboară în scrot. Câinii cu aceasta condiție au un risc crescut de a dezvolta cancer testicular.

Vârsta: Cancerul testicular este mai frecvent la câinii mai în vârstă.

Rasa: Unele rase de câini, cum ar fi Boxerii, au un risc crescut de a dezvolta cancer testicular.

Istoric familial: Câinii cu un istoric familial de cancer testicular au un risc crescut de a dezvolta aceasta boală.

Este important să țineți cont de aceste factori de risc și să monitorizați câinele dvs. pentru orice semne de cancer testicular, cum ar fi tumori sau modificări ale testiculelor. Este recomandat să consultați un medic veterinar dacă observați orice schimbări sau dacă aveți îngrijorări.

| DataBase a răspuns:

Radiatii solare.