| anonim_4396 a întrebat:

O zi buna tuturor! Exista vreo posibilitate ca o lovitura in testicule sa produca cancer testicular? Daca te operezi de cancer testicular iti taie unul din testicule? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

1. Da, dar exista si exceptii.
2. Nu, dar sunt si asemenea cazuri.
3. Cu placere.

| Laurentiutv156 a răspuns (pentru neutrino):

De ce ești mincinos? Nu faci cancer din cauza unei lovituri!

| CuriousStuff a răspuns:

Sansa sa faci cancer de la o lovitura e extrem, extrem de mica. Pentru a face cancer trebuie ca ADN-ul celulei sa fie alterat si asta nu se intampla de la o lovitura.
Exista multe tipuri de cancer, depinde de care. Exista tipuri de cancer testicular care se trateaza cu redioterapie si raspund foarte bine la acest tratament, fara sa fie nevoie de nicio operatie. In alte tipuri e nevoie de extirpari de organe sau tumori. Sunt multe tipuri de cancer.