| blairelovesmusic a întrebat:

Care sunt cele mai longevive rase de porumbei? Aş dori să am un animal de companie care să nu dea ortul popii prea devreme.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un porumbel ti se pare animal de companie? Sau tu nu intelegi termenul de companie? Inseamna sa il ai langa tine aproape 24/24. Ori porumbelul zboara, nu sta langa tine.

| romeo78 a răspuns:

Pe lângă porumbei, există și alte păsări care pot avea o perioadă de viață îndelungată.
Problema este că trebuie să iei un pui de pasăre de o zi pe care să îl crești personal, să-l obișnuiești cu tine.
Se știu cazuri de păsări de companie care au trecut de vârsta de 10 ani.
Dar, ca orice animal de companie, trebuie dusă la veterinar, trebuie grijă la hrănire, trebuie scoasă în natură să alerge, scurme.
În caz contrar, trebuie făcută pedichiura, adică tăiat periodic ghearele crescute în exces.
Ca oricărui animal, om trebuie să i se ofere multă iubire, grijă.