| Angrybirdsmotherfucker a întrebat:

Cat de greu este sa cresti un caine Husky Siberian la apartament cu doua camere? Va rog sa imi raspunda doar cei care au caine la bloc. Am o serie de intrebari:
-Este greu sa-l tii?

-Este costisitor?

-Cand trebuie sa il scot afara sa faca pipi?

-Cand trebuie sa ii fac baie?

-Lasa par pe mobila?

-Cat doarme?

-E o grija in plus pentru stapan?

-Se comporta bine cu strainii?

-Ce mananca?

-Zgarie parchetul?

-De cate ori mananca pe zi?

-Pot pleca linistit undeva pentru o zi stiind ca sta cuminte?

-Cand ii fac baie? Si cu ce?

-Miroase?

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
Cainii Husky sunt energici si daca nu dispui de spatiu, sau macar sa il scoti intr-un parc/padure. undeva ca sa alerge si sa se joace, nu iti recomand sa iti cumperi. Trebuie sa il scoti de 3 ori pe zi ca sa isi faca nevoile (dimineata, la pranz si seara..recomamdat macar odata in zi o plimbare de minim 2 ore). Acesti caini inaparlesc foarte rau, deci o sa 'ninga' la tine in casa cand este perioada inaparlirii. Nu inteleg la ce te referi 'e o grija in plus pentru stapan'... Daca il inveti bland si jucaus/sociabil o sa se comporte super cu strainii. Mananca bobite (royal canin, purina, pro plan etc... fara pedigree sau frieskies). Trebuie sa ii tai unghiile (la veterinar) si nu o sa mai zgaraie parchetul. Mananca de 3 ori pe zi, cantitatea recomandata varstei, dar daca termina mancare si ii e foame ii mai pui.
Pentru o zi e mult sa lasi un caine acasa, mai ales Husky deoarece lor le place compania si o sa urle/latre, deci ai mari sanse sa te certi cu vecinii. Ii faci bsie cand se murdareste (iar daca mergi undeva unde e apa/namol o sa se murdareasca, ca asa le place lor) sau cand mireoase. Si ii speli cu sampon pentru caini (se gaseste la petshop sau la farmaciile veterinare). Orice caine miroase daca nu este ingrijit corespunzator!

3 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

-Este greu sa-l tii? nu este greu de tinut sunt inteligenti
-Este costisitor? un sac de mancare mai bunicel sa l ajute si pentru par si vitamine e 80lei-150 lei si te tine o luna si ceva
-Cand trebuie sa il scot afara sa faca pipi? in jur de 3 ori important e sal scoti dimineata si seara
-Cand trebuie sa ii fac baie? cu baile mai rar se ingrijesc singuri in general ii faci bae des ii cade parul matreata fai baie o data la 2 luni altfel o sai miroase blana NASOOL
-Lasa par pe mobila? in general lasa par peste tot nu doar pe mobila dar mai ales la schimbarea anotimpurilor din blana lui estimativ iti faci o perna de dormit
-Cat doarme? doarme daca e mic doarme mai mult daca e mare doarme cand doarme toata lumea vara o sa doarma si ziua
-E o grija in plus pentru stapan? orce animal e o grija in plus pentru stapan responsabilitati...
-Zgarie parchetul? de zgariat nu dar de ros da daca e mic daca ii iei un set de jucari plastic lem sau oase tari nai treaba
-Ce mananca? cam orsice manca de preferat boabe daca il inveti la altceva nu o sa mai mance boabe
-De cate ori mananca pe zi? ii dai o data seara inainte sa te culci si dimineata si la pranz sau ii lasi un craston cu boabe si manca cand se plictiseste
-Pot pleca linistit undeva pentru o zi stiind ca sta cuminte? in general da depinde daca u o sa fii stapanul sau o sa se considere el stapanul(in caz ca il alinti foarte tare)
-Cand ii fac baie? Si cu ce? cu baia rar rar de tot in loc sai ii faci bae il periezi zilnic cu o perie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Husky nu este o rasa pe care sa o tii intr-un apartament. Sub nici o forma. Iar de naparlit, o fac excesiv. Toata casa va fi plina de blana.

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Da e greu pentru ca el este adapta la curte.Este costisitor pentru ca este un caine de talie mare.Trebuie sa il scoti de 3 ori afara pentru nevoie.Trebuie sa ii faci baie pe corp in fiecare seara.Da lasa mult par pe mobila mai ales cand naparleste.pai doarme cateva ore este un caine foarte vioi.Da e o grija in plus pentru stapani deoarece trebuie sa mergi sa ii faca vaccinul si alte chesti.Nu se comporta bine cu strainii adica latra si poate sa muste.Bobite si mancare de casa. Daca vrei sa nu zgarie parchetul trebuie sa te duci la veterinar sa ii taie gherutele.Mananca de 3 ori pe zi.Nu nu poti pleca pentru ca atunci cand e singul latra foarte tare.Trebuie sa ii faci baie cu sampon special.Da, orice caine miroase eu la cainele meu am un sprai care miroase a carnita.