| HappySadness a întrebat:

E greu sa tii un caine in apartament? Rog sa-mi raspunda doar cine are un caine si sta la bloc. Deci, am o serie de intrebari happy :
-Este greu sa-l tii?
-Este costisitor?
-Cand trebuie sa il scot afara sa faca pipi?
-Cand trebuie sa ii fac baie?
-Lasa par pe mobila?
-Cat doarme?
-E o grija in plus pentru stapan?
-Se comporta bine cu strainii?
-Ce mananca?
-Zgarie parchetul?
-De cate ori mananca pe zi?
-Pot pleca linistit undeva pentru o zi stiind ca sta cuminte?
-Cand ii fac baie? Si cu ce?
-Pute? laughing
Ca si rasa as prefera un shar pei.
Si mama e foarte pretentioasa in privinta asta si mi-a spus ca virgula cainele perfect sa fie fara par, sa nu puta, sa nu faca treaba mare, sa nu latre, sa nu aiba gheara si sa fie mic ca pentru buzunar laughing Eh, a zis si ea asa dar i-am aratat un shar pei pe net si a zis ca un grasunel de ala i-ar place si ei laughing asa ca vreau sa incerc si sa-i fac o surpriza big grin
Ok. Va rog sa-mi raspundeti la intrebarile de mai sus, daca nu puteti doar la cateva, dar va rog sa imi raspundeti numai daca aveti un catel in apartament ca asa puteam sa caut si eu pe net despre cainii.
Va multumesc!
Funda+ vot + multumirile mele happy

Răspuns Câştigător
| HeartBreaken a răspuns:

-Este greu sa-l tii? - Nu

-Este costisitor? - Daca nu ai grija de el si se imbolnaveste, este

-Cand trebuie sa il scot afara sa faca pipi? - Poi de 2 trei ori pe zi, dar e indicat sa il scoti si pentru a face miscare deoarece nu e bine sa ia prea mult in greutate

-Cand trebuie sa ii fac baie? - De doua, trei ori pe luna daca (este indicat sa il speli de mai multe ori pe luna ca sa nu ineapa sa miroasa) sau de mai multe ori daca se murdareste.

-Lasa par pe mobila? laughing Nu lasa par pe mobila dar daca e in perioada de naparlire mai lasa cateva fire pe covorhappy

-Cat doarme? De obicei doarme 1-2 ziua ( daca este obosit poate si mai mult) si noapte depinde...

-E o grija in plus pentru stapan? - Nu daca iti plac animalele...

-Se comporta bine cu strainii?- Asta depinde de rasa... Dar si de felul in care este tratat de tine si alti oameni

-Ce mananca? -Ii poti da chiar si resturi de la cina sau daca nu, pedigry ( nu stiu daca am scris bine)

-Zgarie parchetul? Nu deoarece nu e pisica si nu trebuie sa-si ascute ghearele

-De cate ori mananca pe zi? -Depinde cat de bogata e masa dar in general e bine sa nu ii dai mult dar sa il hranesti dimineata la pranz si putin seara

-Pot pleca linistit undeva pentru o zi stiind ca sta cuminte? - La inceput va fi greu deoarece va crede ca nu te vei intoarce niciodata si va incepe sa urle de durere si de dor dar cu timpul se va obisnui

-Cand ii fac baie? Si cu ce? E recomandat sa ii cumperi un sampon special din farmacie ( veterinara ma refer) iar baia e recoomandat sa i-o faci seara dupa ce veniti de la plimbare

-Pute? - Nu pute daca e ingrijit bine

Sper ca te-am ajutat si sa stii ca si eu am un Rotweiller, iar fratele meu are un Pitbull si ei doi (cainii) se inteleg fff bine pentru ca i-am dresat si in plus ni-au fost adusi amandoi deodata cand erau pui.

Alte cateva sfaturi:

Nu pleca pentru mult timp (mai mult de o zi) si lasa cainele singur in casa. ar fi bine sa vina cineva in fiecare zi la el.

Incearca sa dresezi cainele cu cateva chestii elementare( unde sa manance, sa stea singur in casa pentru cel mult o zi, sa poarte lesa, sa nu muste stapanii si musafiri etc.)
App vrei sa stii care e cel mai mare lucru pe care il vrea cainele tau? Afectiunea!:X

4 răspunsuri:
| Kennysa a răspuns:

-daca esti responsabil nu este greu
-normal
-odata la 4 ore cand este pui si de 3 ori pe zi pe la un an
-dupa ce termina vaccinurile mai astepti o saptamana si ii poti face baie, dar sa nu ii intre apa in urechi
-doar cand este perioada de naparlire
-daca este extenuat doarme 2 ore daca nu 1 ora sau jumatete de ora,depinde de el.
-daca il dresezi bine poate fi ca un mic ajutor in casa
-da,cu cei invitati da, cu cei nepoftiti ar trebui sa il inveti sa ii muste pe cei neinvitati
-ii poti da Royal Canin Startar, e ff bun pentru caini si mai tarziu ii poti da si ceea ce mananci tu(dar nu il indopa)
-nu daca il inveti sa fie calm si nu distructiv
-3-5 ori pe zi cand e mic iar cand e mare de 3 ori e suficient
-o sa planga la inceput pana se obisnuieste si ca sa fii sigur ca ii dai ocupatie da-i sa roada jucarii si un pantofior special de la pet shop pentru a fi ros de el
-dupa ce ii faci vaccinurile cu sampon special pentru catei gasit in pet shop
-nu daca sti sa il ingrijesti, bafta!

| DyannaDya a răspuns:

Hello!
Nu este foarte greu sa il tii ca doar nu stai cu el in bratelaughing
Da este destul de costisitor:trebuie vaccinat, cumparata mancare+ lesa si ham...si poate niste jucariibig grin.
Afara trebuie scos cam de 3-4 ori pe zii...cand o sa fie pui o sa faca in casa, dar cand creste (pe la un an) nu o sa mai faca in casa.
Baie trebuie sa ii faci cand se murdareste, sau cand putelaughing.Nu trebuie sa ii faci des pentru ca ii va face rau la piele il va face foarte sensibil.etc.
Pe mobila nu lasa...lasa pe haine si in pat...si in masina:d.Nu lasa mult dar cand ii se schimba blana lasa foaarte mult.
De dormit.doarme ziua and are el chef si nopatea (toata noaptea, dar cand e pui se mai trezeste si plange.Eu am un pechinez si cand era mai mic il pueam sa doarma in baie pentru ca facea pipi si altele si plangea.blushing.Avea o cutiuta cu paturi si acolo dormea in baiebig grin.)
Uneori e o grija in plus.Daca vrei sa mergi la prieteni si ei nu vor sa il aduci si el trebuie sa ramana cu cineva care sa il scoata afara... daca vrei sa mergi in vacanta daca nu ai cu cine sa il lasi trebuie sa il iei si pe el si asta ar insemna sa mergi cu cortul pentru ca la hotel nu are voie.
Depinde de personalitatea lui... uneori lasa strainii sa il mangaie ateori nu...al meu nu ii lasa sa il mangaie.
Mananca mancare de caini si cei ii mai dai tu.
Nu zgarie parchetul.
Cum am zis daca pleci si nu il iei trebuie sa il mai duca cineva afara...
Baie am zis cand sa ii faci...nu prea des, cand se murdareste sau putelaughing.Cu sampon special pentru caini, se gaseste in magazine.
Pute cand nu il speli sau cand se muradreste in rest nu miroase.
Sper ca te'am ajutat! Bafta!:*

| Cherry a răspuns:

Da e cam greu
e f costisitor
de 2, 3 ori pe zi
lasa par normallaughing
doarme.depinde dec caine de zgomot.
da e o grija, este o vietate in plus
depinde cum il inveti
mananca mancare obisnuita...sau cele pe care le stim fiecare
daca este mare, il zgarie
asta e o intrebare cam ciudatahappylaughing))
asta depinde de cum l-ai invatat

ii faci baie su sampon special de catei
da miroase.
shar pei nu e alegere buna deoarece va creste mare.doar nu credeai ca ramane mic?

| Mally5055 a răspuns:

- Este destu` de greu de tinut pentru ca si el este o fiinta si are nevoie de mai multe lucruri ca si tine :*
- Costisitor nu se poate spune happy
- De preferat dimineata, dupa care dupa ce mananca, si seara la o mica plimvare
- Daca il scoti si afara iti dai seama ca o data la o saptamana - doua tongue
- De regula vara cand naparleste happy
- Iti dai seama ca da... e ca un copil happy aproximativ big grin
- Depinde de caracteru` strainilor pentru ca si la caini prima impresie conteazawinking
- Nu toti cainii mananca acelasi lucru... daca e pechinez cereale speciale, supa, carne fiarta happy
- Depinde, de regula nu happy
- 2-3
- Nu il lasa acasa! Are nevoie sa il scoti afara + mancare straight face Poate doar sa lasi pe cineva sa aiba grija de el :*
- Cu sampon... daca nu du`te la un medic veterinar sa iti recomande big hug
- Aceasta rasa nu cred laughing decat daca nu il usuci dupa baie sau daca nu ii faci baie mult timp big hug
Ce sa zic... bafta cu noul prieten si sa ai grija de el big hug Funda? puppy dog eyes