| anonim_4396 a întrebat:

Buna

As vrea sa-mi iau un caine si stau la bloc apartament cu 2 camere
am destul loc dar as vrea sa stiu daca se merita si dezavantajele
adica:

Pute? happy
de cate ori ii fac baie?
e costisitor?
zgarie parchetul?

imi puteti spune voi niste rase potrivite?

Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Claudiiiaa a răspuns:

Depinde, unii catei miros urat daca nu ii speli in fiecare zi, unii zgarie parchetul unii nu, unii distrug tot ce e in jur! pot fii foarte costisitori! cei derasa au nevoie e mancare speciala, trebuie sa te duci la doctor in fiecare luna timp de un an, pentru casunt extrem de sensibili, si se pot imbolnavi rapid, oricata grija ai avea de el. Poti sa iti ieii bichon, pomeranian, yorkshire, jack russel, si multe alte rase mici. cauta pe internet rse de catei mici, intereseaza-te, e foarte important, sa vezi la fiecare rsa temperamentul, aspectul, sensibilitatile, posibilele boli etc.cand este pui trebuie sa ii cumperi pampersi de catei, apoi, cand mai creste ii cumperi o lesa si il inveti cu ea. este oarte costisitor. daca vrei ceva mai putin costisitor, ia-ti o pisicawinking, oricum doua camere e cam putin dar merge nu uita! cauta rase mici!

| JustForYa a răspuns (pentru Claudiiiaa):

As vrea un cocker spaniel englez

| RedNose a răspuns (pentru Claudiiiaa):

Corectez:
-nu se face baie foarte des cainilor, normal un caine nu e recomandat sa se spele mai mult de 2 ori/an,dar nu se poate face acest lucru cu un caine la bloc,daca e la curte e alta poveste
-nu trebuie sa mergi in fiecare luna cu cainele la doctor daca nu are nimic,chiar daca e sau nu de rasa
-un caine maidanez,ca orice caine de rasa are nevoie de hrana de calitate si de alte ingrijiri,chiar de nu-i de rasa,ala e tot caine,cum e ingrijit atat de sanatos o sa fie.
-toti cainii au gheare,deci toti il zgarie,fiindca parchetul e alunecos, mai ales cand alearga si nu va merge doar pe pernute, va baga si ghearele, cum am zis, mai ales la joaca.

10 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

De mirosit, miroase doar daca nu e spalat mult timp, daca nu e un sampon de calitate, dar si alte cazuri, dar nu miroase toata ziua chiar de-i spalat.

Maxim de 2 ori pe luna. Cand e ploaie si vi de afata, ii dai doar cu apa pe labute si pe unde mai este murdar, nu e nevoie neaparat de baie.

Ca adult te costa in jur de 300-400lei/luna,cat e mic te costa mai mult fiindca trebuie sa-i faci vaccinurile, sa-i faci deparazitarile, ai nevoie de accesorii cam in fiecare luna fiindca puiul creste, vitamine, etc. Eu in 3 luni am cheltuit cu un pui peste 250e.

Zgarie, dar si un scaun de biroul zgarie parchetul, asa ca...

Daca esti fata:
-bichoni: maltez, bolognese, frise sau havanez
-pechinez
-yorkshire terrier
-chihuahua
-shih tzu
-pomeranian
-caniche pitic
-pug
-bulldog francez

Daca esti baiat:
-pinscher pitic
-westie
-bulldog englez
-teckel
-schnauzer pitic
-beagle
-jack russel

| viotedy a răspuns:

Daca se merita, tu stii cat de mult iti doresti caine sau nu.nu miroase.nu zgaraie parchetul dar usile e posibil, cand vrea afara.baie,la 2-3 saptamani sau chiar mai rar.pentru rasa, depinde cum esti tu, daca esti activ iei un rasa activa. daca e sanatos, nu e costisitor.

| Mayastoasa a răspuns:

Cauta rase mici, de genul: Chiuaua, Yorkshire sau Pechinez! Unii zgarie parchetul, unii nu! Le trebuie si un dresor bun! Si nu uita ca trebuie sa ai grija de ei si sa-i iubesti!

| JustForYa a răspuns:

Ma-s uita dupa un cocker spaniel englez

| RedNose a răspuns (pentru JustForYa):

Cocker-ul este de talie medie,dar e un caine cu un aspect placut si un temperament exceptional,este una din rasele mele preferate. Daca te-ai interesat si crezi ca ti se potriveste,atunci cauta mai multe informatii cu privire la alimentatia unui caine,ingrijire, de unde e bine sa-ti cumperi cainele (sfat: nu din targuri, nu de pe mercador, site-uri asemenea,"canise" gen premium, mai exact doar din canise ce nu cresc mai mult de 2-3 rase, cu un search pe net gasesti canise serioase de cocker), dresaj etc. Daca dai search pe net o sa gasesti foarte multe articole care te vor ajuta in cresterea puiului.
Eu, pana sa-mi iau cainele, m-am informat 6-7 luni.

| JustForYa a răspuns (pentru RedNose):

Multumesc mult chiar m-a ajutat

| RedNose a răspuns (pentru JustForYa):

Ma bucur!

| andrei1399 a răspuns:

Ia-ti un amstaff, este foarte loial si daca il cresti bine iti garantez canu o sa ai probleme cu el. funda?