| VladuT1337 a întrebat:

Cat de mari sunt sansele sa imi moara puiul de catel daca îl iau la o luna si ii dau lapte praf de catei pana la vreo 7 saptamani? Ma refer ca il iau prea devreme de la mama lui

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

70-80% sanse sa moara.
Daca scapa acum, va fi bolnav toata viata, fiindca nu primeste lapte si imunitate de la mama, pana la 2 luni, asa cum ar fi strict si necesar.
In lumea civilizata sunt legi care sa nu permit puii sa fie vanduti mai devreme de 8 saptamani (2 luni) tocmai pentru a le da o sansa de viata. Recomandat este totusi la 3 luni!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te-ai exprimat corect... De ce confunzi șansa (a spera in bine) cu "riscul" (posibilitatea de a ajunge intr-o primejdie, de a da de un necaz)?

Corect era daca intrebai, cate șanse are puiul la viață, daca il iau la o lună de lângă mama lui...
sau "Cat de mare e riscul daca il iau acum de langa mama lui?

Dar tu intreband, "Cat de mari sunt sansele sa imi moara puiul de catel ", e ca și când speri să moară!

Chiar daca il placi, lasă-l lângă mămica lui să il alăpteze, nu grăbi lucrurile. Dacă ai ocazia, mergi să-l vizitezi zilnic, până la 2-3 luni, daca vrei sa ai un catel sanatos.

| Sophieka a răspuns:

Nu te supara dar te mananca rau de nu il mai lasi la mama lui sa, se dezvolte si sa isi intareasca sistemul imunitar? Mai asteapta o luna macar daca nu poti pana puiul are 3 luni.

| Eisenheim a răspuns:

Amână totuși cat mai mult posibil sa îl iei happy totuși ai șanse să îl crești, doar o eventuala boală dacă îl omoară, in rest cu laptele ar trebui să îl poți creste dacă ești hotărât să o faci happy