| Șttefania a întrebat:

Catelul meu ma musca foarte tare. Eu stiu ca este doar un pui[are 3 luni] dar totusi are dinti ascutiti si ma doare foarte tare. Cum sa fac sa nu ma mai muste, sau macar sa nu ma mai muste asa de tare?

Răspuns Câştigător
| Lilii a răspuns:

Si eu amceiasi problema dar violenta nu e o solutie no talking i-ai o jucarie de plus si joaca-te cu el zilnic, el te musca deeoarece e in perioada de crestere si trebuie sa-si toceasca dintii. sper sa te ajute sfatulo meu :*

11 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Te musca in joaca si nu constientizeaza ca te doare. cand te musca cearta-l si nu-l mai baga in seama cateva minute. De fiecare data sa faci la fel. O sa vezi ca daca ii faci asa de cateva ori o sa inteleaga ca greseste si ca daca musca nu te mai joci cu el.
Oricum pe parcurs va pricepe ca nu e bine sa muste si nu va mai musca tare, doar se va face ca te musca si te va lasa. Si la 4-5 luni isi schimba dintii, si dintii noi nu vor mai fi la fel de ascutiti.
Daca il enervezi e normal sa te muste, ca se apara.

| Șttefania explică:

Iuefo Sa sti ca nu ti-am cerut sfaturi despre vaccinuri pentru ca i l-eam facut si ii le fac incontinuare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este normal să fie un pic agresiv la această mică vârstă, este în instinctul său să reacţioneze aşa. El efectiv se joacă cu tine, nu ştie să muşte în adevăratul sens al cuvântului.
Pa, pa.

| InstinctPr3ciS a răspuns:

Poate musca din 2 motive:
1- Durerea dintilor
Care se manifesta la puii cand le cresc dinti. din ce in ce mai mari.
2- Sa se joace
Ceea ce nu este foarte bine pentru ca va ajunge la o varsta unde joaca va deveni tortura pentru tine, trebuie sa il inveti de acum ca nu este bine ce face. Vorbeste cu el cu o voce mai suparata si izoleazal 5-10 min pentru a sti ca a gresit. Atentie asta fa-o imediat dupa ce a facut greseala ca daca faci dupa cateva min nu va sti de ce a fost pedepsit si va repeta iar greseala.

| Kidd a răspuns:

Pffstraight face Al meu facea la fel cand era pui. Acum are 2 ani si face la fel. Si doar se joacachatterbox
Poate merge faza cu jucaria sau chiar cu palma peste botic. Sau cearta`l, nu-l mai baga in seama.
Eu cred ca trebuie dezvatat pentru` ca asa o sa se joace si cand va fi maree.

Bafta:*

| cristinacrissss a răspuns:

Dai una peste botic (nu tare) ca sa stie ca nu are voie sa te muste. la cainele meu a mersbig grin

| andreutzu10 a răspuns (pentru cristinacrissss):

Si eu i-am dat la cainele meu dar nu a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Urmează sfatul lui Melody, este foarte bun. Ai grijă însă întâi să-i faci vaccinurile pentru vârsta lui. Şi cere medicului să-ţi recomande şi soluţia anti-purici potrivită cu vârsta căţeluşului.
Dacă vrei un plus de informare, dacă vrei să te distrezi ori să te relaxezi, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

| Stefaniaaaaaaaaaa1 a răspuns:

Ia un ziar si daca se apropie da.i una usor peste bot. si spune.i '''nu e voie.'' nu te speria de el cand faci asta pentru ca el va crede ca te joci. fi serioasa si spune.i tare ca nu e voie sa te muste pana o sa inteleaga. dar fi serioasa si calma! pentru ca cainele simte cand ti.e frica. sau daca nu merge cumpara.i o minge si aruncai.o in fata sa se duca dupa ea. invata.l cu ea. love struck

| priete a răspuns:

Sa iti explic:daca este pui, el se joaca! si eu am un brac german si ma musca dar e puiut! Sa si ca e o diferenta intre oameni si catelusi poti sa il si dresezi de exemplu iei o bucatica de carne ii spui"stai!"si poate invata!
Succes!
Funda?

| Melody_7470 a răspuns:

Goldenul meu are 5 luni si facea la fel. Am incercat sa-l pedepsesc in toate felurile (nu il bate ca prinde ura pe tine si nu te uita!) Saptamana trecuta am fost plecata din oras si a trebuit sa-l las toata saptamana la Doggy Day Care. Crede-ma ca de cand l-am luat de acolo nu m-a muscat niciodata. E incredibil! Ce mi-au spus dresorii de acolo e ca asa 'comunica' cainii intre ei si a incercat sa muste niste caini acolo, dar i-a trecut repede cand a vazut pe pielea lui cat doare. Acum ma musca doar in joaca. nici macar nu incearca sa inchida botul cand are vreo mana de0a mea inauntru laughing))))
Sfatul meu e sa il lasi sa se joace cu cat mai multi caini...sa invete de la ei happy