Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Catelul meu nu se poate ridica, are ochi intre-deschisi dar respira. L-am luat in brate si l-am pus pe jos dar nu se misca. Si-a ridicat capul putin s-a uitat la mine si l-a lasat jos. De ieri au inceput problemele! A inceput sa verse si sa aiba spume si bale la gura, i-am dat apa si nu a mai avut nimic, azi cand am venit de la scoala el statea jos ca si cum ar dormi. A facut pe el.
Are 4 luni cred si il iubesc foarte mult! Nu stiu ce sa mai fac. Toti cateii mei mor dupa 4-5 luni toti la fel. Acesta, il cheama Max, dar nu a murit si eu sper din toata inima sa nu moara! Ce pot sa fac? Va rog! Este urgent!

13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Asa a patit si a meu catel de 4 luni, facea spume, voma, nu manca, doar apa, am sunat la medic si in loc sa isi faca griji pentru starea catelului, el m-a luat pe la Ploiesti, sti...costurile sunt mari, tratamentul e scump, dureaza un tratament la caini cam 12 zile etc.
Atunci am apelat la credinta si la ce am stiut eu, si nu vorbesc aiurea, am luat oxacilina si i-am bagat -o fortat pe gura, apoi ii storceam zeama de porocala, asa m-am chinuit cu catelusa mea 7 zile, am ars-o pe botic, asa se zice ca fac cateii de mici.
Astazi este din nou jucaria noastra, de 2 ori era gata gata sa moara si am salvat-o!
Nu zic sa faci ce am zis eu, dar daca iti permiti un tratament, nu ezita.
Doamne ajuta sa iti salvezi cateluhappy

Răspuns utilizator avertizat
| caramela a răspuns (pentru SentimentStralucireaPalmolivuProtex):

Crede-ma ca sunt iubitoare de animalute, in special catelusi.
Am chemat veterinarul si mi-a zis ca, un tratament de 6 -12 zile costa 8-9 milioane, cat de mult as iubi aceste animalute, nu mi-as fi permis sa dau acesti bani.
Am luat medicamente si am tratat-o asa cum am crezut, era pe moarte si nu speram sa se veindece..de ce voiam sa o salvez? pentru ca a gasit-o in poarta fiul meu chiar de ziua lui.
Asa ca mi-am pus speranta in cel de sus, pentru ca ocrotitorul animalelor, nu il interesa decat banii.
Asa ca, multi au sugerat ca acesti catei fac o boala numita jigodie, ceva de genu si trebuie sa fie un pic ars pe botic, asa a sugerat si veterinarul.
Si uite ca astazi, dupa o saptamana de chin cu ea, cu oxacilina si sucul stors de la mandarine am pus-o pe picioare...
Vei rade ori vei zice ca fabulez, ei bine draga, asta este realitatea si catelusa este mare, are 4 ani si e frumoasa foc.
Asa ca, nu ma acuza de maltratare ca am salvat un suflet nevinovat de pe strada fara ca medicul v eterinar sa isi aduca aportul.
O zi buna!

| IsabelaIssa a răspuns:

Nu stiu de ce intrebi aici si nu esti deja cu el la veterinar!

| gelu1970 a răspuns:

Ieri era ceva mai bine. putin dar mai bine. putin te intereseaza daca traieste sau moare. vad ca preferi sa scrii pe TPU decat sa il duci la un veterinar bun.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Du-l la veterinar!
Daca moare si acesta s-ar putea sa fi luat un virus din curte si de asta mor toti. Daca îl tii mai mult in casa lasa-l afara ca poate in casa este un virus, dar daca sta in curte lasa-l in casa...
Daca nu merge nici măcar la veterinar atunci ar trebui...sa nu iti mai ei caine sau eventual sa iti ei un câine dar sa il tii la o ruda...dar daca moare si acesta înseamnă ca e un virus in familie.

Ar mai fi ceva... poate nu i-ai facut vaccinele sau nu l-ai crescut cum trebuie.

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

Ohh! Du-l rapid la veterinar. Poate a racit sau ceva. Cauta pe net. Da-i ceai de musetel! Multa sanatate! sa-ti traiasca sad

| anonim_4396 explică (pentru AnielaaEllaMaxii):

Multumesc de sfat sad

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

P.S tine-l la caldura. Mangaie-l, alinta-l,.sa se simta iubit

| Dancer12 a răspuns:

Nu mai ai timp de asteptat! Du-l la veterinar!

| Miruna65 a răspuns:

Du-te la veterinar! Ce mai astepti?

| MyghtyXenon a răspuns:

Fugi cu el la veterinar nu mai sta pe ganduri am patit la fel cu un catelus; lasa remediile casei si nu arde catelu pe bot ca ii provoci doar suferinta degeaba, e o porcarie chestia aia, creieru se concentreaza pe noua durerea cea de pe bot si iti da impresia ca nu mai are nimic dar odata ce a trecut durerea la bot de la arsura tot rau se va simti.Deci cel mai bine mergi cu el la doctor si mic sfat de acum inainte incepe vaccinurile catelului in timp, adica la 3 luni, sunt doar 3 vaccinuri simple dar nu iti va mai muri niciunul.Si nu uita prima saptamana pastila de limbrici.
Sper ca vei reusi sa-ti salvezi bietul catel

| VaneaAuzeac a răspuns:

Are limbrici.