| BiiBiis a întrebat:

Catelusa mea este agitata si se plimba de colo colo si n-are stare deloc aproape in fiecare seara! Stiti de ce? Are 4 luni si cateva zile. Oare ii vine ciclu? Dar eu stiam ca vine la 6 luni. Eu ii dau si calciu, oare de aceea?

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cainii au ciclu:?

| anad a răspuns:

N-ar fi exclus sa aiba ceva probleme ca este in perioada de maturizare sexuala (primul ciclu poate sa-i vina intre 4 si 6 luni), dar cred ca e de vina si caldura. Incearca sa o racoresti cand e prea cald udand-o pe labute, burtica, bot si chiar si pe urechiuse.

| Ballet a răspuns:

Cam in jur de 1 an ii vine ciclul din cate am auzitthinking la varsta asta ii cresc dintii, poate o doare burta, dar ciclu nu are cum sa aibahappy

| Andreea98 a răspuns:

Du-te cu ea la veterinar este mult mai sigur dar eu sincer nu am incredere in veterinari(din cauza unuia acum hamsterul meu nu are trei unghisad )

| Mary Marry a răspuns:

Eu iti voi da mai multe lucruri despre pubertatea la catei in general si mai multe lucruri despre femele big grin
Care este varsta pubertatii la catei?
Depinde de talia cainelui.Rasele de talie mica tind a fi mai precoce, pubertatea instalanduse intre 4 si 6 luni, spre deosebire de caini de talie mare care ajung la pubertate mult mai tarziu, in jurul varstei de 14 luni chiar mai mult.

Care este varsta menopauzei?
Catelele nu au menopauza; cu incepere de la pubertate, ciclurile sexuale continua pe tot parcursul vietii.

Cat timp dureaza caldurile?
Perioada caldurilor cuprinde de fapt doua faze distincte:
O prima daza dureaza intre 7 si 10 zile.In acesta faza se observa o unflare a vulvei, pierderi de sange.
A doua faza dureaza 5 si 15 zile.Vulva ramane umflata, dar pierderile sanguine se diminueaza.In acesta perioada, catelusa atrage masculii si accepta imperecherea.Riscul de sarcina este real
incepand cu a 7-a zi de la debutul perioadei de calduri.Precentul de reusita a fecundarii este de 50%.

Catelele in perioada caldurilor
Ce trebuie sa urmaresti:
Cantitatile mivi de secretie vaginala sangvinolenta sunt asociate cu proestul(proestul=masculii sunt atrasi de femele nerecceptive)
Initial, labiile vulvare se maresc in volum si devin moi si cutate.
Neliniste
Urinare frecventa
Capacitatea femelei de a atrage masculii de la mari distante departare
Receptivitate la mascul

Deci ciclu vine de la varsta de 6 luni, de 2 ori pe ani din 6 in 6 luni.
Ciclul dureaza 21 de zile iar zilele 11/12 si 16 din cele 21 este etapa de imperechere.
Si am inteles ca, catelele pot avea calduri chiar si inainte de venirea ciclului asa ca ai grija.Cand te duci cu ea in parc sau la plimbare sa o indepartezi de ceilalti catei sau cel mai bine sterilizeaz-o.Sau poate vrei sa faca pui...nu stiu...

Deci eu zic ca da, ARE ciclu asa ca ai mult mai mare griza de ea. happy

Pa si noroc cu, catelusa! happy big grin

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Cred ca din cauza caldurii...si eu sunt la fellaughing

| mistikk a răspuns:

Cainii au ciclu? asta no stiam...

| gogusamsung a răspuns:

Are pupilele mărite? Poate se droghează

| hax0r a răspuns:

Cancer

| Marijuana a răspuns:

Catelusele au ciclu?:-s Cum vine asta? E ca la noi?straight face

| No name_4527 a răspuns:

Nu imi dau seama de ce. poate pentru ca are chef de joaca... asa facea si catelusa mea cand era micuta.
si. pentru informatia celorlalti... da, si catelele au ciclu mentrual