| Talmacel_Alexia_1999 a întrebat:

Ce animal ar fi mai bun intr-un apartament? Papagali sau hamsteri pitici? Care sunt mai usor de intretinut? Si cu care pot sa mă joc?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Depinde si de tine cum iti dai interesul si de animal in general. Eu am avut papagali, cam vreo 5 in total si pot spune ca diferenta a fost mare. Am avut 2 foarte afectuosi, unul care nici nu ma apropiam de el si deja era foarte agresiv si unul care era foarte detasat. De intretinut e destul de usor pentru ca trebuie doar sa le sufli semintele si sa le pui altele noi, sa le schimbi apa cam o data pe zi si sa le cureti cusca cam o data pe saptamana/ o data la 2 saptamani. Ideal ar fi sa-i mai lasi sa zboare liberi si prin casa ca e un chin sa stea doar in cusca toata ziua, dar trebuie sa ai mare atentie la geamuri si usi.

| Dintrebare a răspuns:

Cu intretinerea e cam la fel. Ideea e ca nu ii poti tine tot timpul in colivie/cusca si va trebui sa ii lasi sa se plimbe prin casa. Asa ca ei vor face caca peste tot. Va trebui sa cureti toata ziua dupa ei. Eu zic ca cu hamsterul te vei intelege mai bine, e simpatic si pufos, il poti mangaia, etc.

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

Eu am palagal. Sunt foarte multumita. E mai greu sa ii castigi increderea dar e foarteeeee jucaus. Il las liber o data la 2 zile.Las in pat o mini mingiuta si se joaca. Vine in capul meu. Il adooor! Are jucarii speciale. Ca sa ii castigi increderea lasa-l vreo 3 zile singur si dupa baga mana incet in cusca lui. Zilnic. Fara nervi. Asa te va iubii! Da-i drumul cand se acomodeaza cu tine. In schimb, nu cred ca hamsterii o sa isi arate afectiunea catre tine cum face un papagal.

| AnielaaEllaMaxii a răspuns (pentru AnielaaEllaMaxii):

Papagal* pe capul meu". Scuze eram pe telefon.

| KANDY14 a răspuns:

Am un papagal si il tin liber.I-am facut cusca astfel incat sa nu se mai simta inchis
m-am apropiat foarte mult de el. De ex emplu acum i pup, il mangai cu degetul. La inceput e speriat, dar se obisnuieste cu tine si nu-i mai este frica. Este usor de intretinut, mai usor decat un hamster ( parerea mea)

| jdweratic123456789 a răspuns:

Hamsteri sunt usor de intretinut.Eu hamster mi-as lua papagali sunt greu de crescut si trebuie sa le dai drumul sa zboare prin casa si fac mizerie.☺

| AnielaaEllaMaxii a răspuns (pentru jdweratic123456789):

Prostii! Vrei papagali dar nu le dai drumul in casa! Halal stapan. Ti-e ti-ar placea sa stai intr-o cusca mereu? Nu fac mizerie! Ai avut papagali sa vezi cum se comporta? Nu. asa ca.

| mihaita24 a răspuns:

Hamsteri pitici sunt si jucausi si usor de intretinut!