| andra121 a întrebat:

Vreau să-mi cumpăr un animal de companie ( înafara de caine si pisică). Să nu fie prea scump, ușăr de întretinut si să nu fie plictisitor. M-am gandit la niște papagali dar am înțeles că sunt gălăgioși. Voi ce animal imi recomandati? P.S. Pentru apartament nu pentru. curte happy Fundă + Vot!

9 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna iti poti lua un hamster sau un porcusor de guineea.
De papagali si eu am auzit ca-s galagiosi, a avut mama.Iepure nu recomand pentru ca roade f mult si miroase si face cam multa mizerie(a avut tata si de aia stiu).Un hamster sau un porcusor de guineea ar fi bun.Numai bine.

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Eu am avut noroc la toate animalele mai putin la un hamster, sa fie nebune. Am avut un papagal betiv, bea wisky, vin de casa, sampanie, etc. A si mai avea o boala sa manance din gura ta, efectiv iti baga capul in gura si te ciugulea, sau venea la buze sau pe obraz si te pupa (ciugulea finut).
Un pisoi nebun, nu il puteam tine in alta camera ca sarea pe clante si deschidea usa, si avea o manie sa stea in fund la tine in brate cand mananci si sa stea cu capul sub gura ta astfel incat cand vroiai sa bagi in gura dadea cu capu de lingura sa ii dai lui prima data.
Am mai avut o pisica cand stateam la curte de prindea soareci si pana nu ii ziceai bravo iti baga sobolanul in casa.

Nu stiu ce sa zic sa iti ei, dar mai bine iti iei unu de cand este mic mic mic ca sa il dresezi tu sa fie haios.

| fluture156 a răspuns:

Un hamster, o broasca testoasa si pesti. Par plictisitoare insa dupa ce la vezi o sa iti dai seama ca nu sunt.

| BrokenAngels a răspuns:

Un hamster, sau un porcusor de guineea, mai dragut ar fi un hamster. happy

| KarinuTzaa a răspuns:

Am vazut la un PetShop o veverita nebunalaughing tarantula, sarpe, un iepuras dragut, papagal ( sa stii ca nu toti sunt galagiosi), un cameleon...

| MyloveisJamaica a răspuns:

Buna! eu ati recomand o tarantula pentru ca nu este greu de intretinut, nu este veninoasa. funda?

| Cristi_Nechitoi_1984 a răspuns:

Pai eu am un hamster (femela) nu face galagie dar noaptea ei sunt activi si dorm foarte mult ziua.sunt niste animale foarte curate si nu trebuie sa le faci baie doar daca sunt murdari cu solutie toxica sau ceva.rumegusul trebuie schimbat o data la o saptamana. hamsterii nu sunt prea scumpi dar le trebuie si ceva jucarii(roata tubulete minge in care se baga etc) ei trebuie sa roada mult. sunt niste chestii la petshop care sunt din lemn iar ei il rod iar chestile alea au forme diferite(ameu are forma de porumb). ei pot sta in agvariu dar si in colivii (ameu e in colivie). daca miros trebuie sa analizezi de unde vine mirosul. daca e de la excremente trebuie sa le pui o cutiuta unde se invata ca acolo trebuie sa isi faca nevoile. daca nu merge trebuie sa cumperi un carbune de la petshop care atrage mirosul.lor le place sa se joace mult. le trebuie jucarii dar le poti confectiona si tu. poti folosii suluri goale de hartie igienica pe post de tubulete sau le poti face o roata din carton daca te pricepi la lucru manual happy.
sper ca te-am ajutat

| tudoseiubitoareporcusorii a răspuns:

Eu iti recomand un porcusor de guineea. avantaje:desi unii spun ca miroase nu e adevarat ii pui rumegusul si dupa ce saface treaba mare si mica abia daca se schimba mirosul, e dragut, te poti juca cu el, e usor de ingrijit (nu la fel ca hamsteri), poate face peste 20 de trucuri, e sociabil, istet, prietenos si jucaus(in caz cas doi), ca jucarii le poti da obiecte facute de tine daca vrei, comunica prin semne.dezavantaje:manca mai mult, e nevoie de doi dar fa vi mai distractiv

| Rurusmile22 a răspuns:

Eu iti recomand sa iti iei o chinchilla sau un iepure, stiu ca poate pare ciudat, dar am gasit aici toate animalele de companie:http://animaledecompanie.info/rasa/rozatoare/chinchilla