| Dulce10 a întrebat:

Ce caine mi-ati recomanda la apartament intre Akita inu si Husky? Am timp sa-l scot la plimbare, ii asigur miscarea de care are nevoie, numai ca ar trebui sa stea vreo 5 ore singur. Ce rasa mi-ati recomanda care sa poata fi si lasata sa alerge fara lesa dintre acestea 2?

Răspuns Câştigător
| DiDi a răspuns:

Am şi eu un pui de husky siberian, dar stau la casă. Ţin să te anunţ că rasa husky are nevoie de multă mişcare, are nevoie să se joace pe timpul zilei pentru a-şi consuma energia. Este indicat ca, câinii din rasa husky, să nu fie ţinuţi în apartament şi din cauza spaţiului mic, dar şi din cauză că vara n-ar suporta căldura. Şi nu în ultimul rând, au nevoie de cineva cu care să se joace, pentru că nu le place să stea singuri şi izolaţi prea mult timp.
După părerea mea, Akita ar fi o rasă mai indicată pentru tine.

11 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Husky se pate adapta si la apartament dar cu conditia sa fie scos des la plimbare, sa faca miscare.

| MaimoSH a răspuns:

Akita nu cred ca poate fi lasat fara lesa.Si eu o sa imi achizitionez un akita japonez.Sunt caini foarte frumosi, foarte destepti.Un om are un akita si il tine intr-un apartament de 4 camere.

| Emena a răspuns:

Pai husky are nevoie de mult spatiu. el trebuie tinut la casa. cred ca akita inu e mai bine thinking

| deeajustinx a răspuns:

EU ador aman2 rasele :X:X:X sunt preferatii mei. am avut un husky acum 4-5 ani dar l-am vandut deoarece avea nevoie de multa miscare si noi stateam la bloc, si nu ne puteam ocupa de el foarte mult. Iti recomand Akita, e un caine minunat! daca te intereseaza aceasta rasa uitate la filmul Hatchiko, e cu un Akita Inu. Am plans f mult la acel film

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm tinand cont de faptul ca si akita inu si husky naparlesc, husky.
de exemplu' al meu nu maparleste, dar am auzit multi stapani de husky, ca nu au ce sa mai faca, fiindca naparleste rau.deci cum am zis, nu toti naparlesc!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea persoanala e ca Akita Inu si Husky sunt niste rase de caini destul de mari ca si structura dar si foarte energici in acelasi timp, cel mai indicat ar fi sa-i ti la curte. Dar daca nu vrei sa renunti la idee eu ti-as recomanda rasa Akita Inu, caci e un caine mult mai intelegator si foarte curat, nu prea miroase el isi intretine igiena extrem de bine in mediul in care traieste.Acum depinde si cat de mare e apartamentul unde urmeaza sa fie tinut.
Revenind si intrebarea a2-a aici nu iti pot spune exact, depinde de cum il/o dresezi. Un Akita Inu e mai incapatanat cand vine vorba de comenzi, dar cu un Husky in privinta dresajului te intelegi mai bine.
Sper sa faci alegerea potrivita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, nu pricep de ce toata lumea zice Akita. Sincer, are cineva de aici? Niciunul nu e potrivit pentru apartament. Ambii au nevoie de miscare, spatiu si etc. Akita este foarte pretentios, destept dar si incapatanat. Ti-o zic din prorpia-mi experienta... Despre Husky nu comentez pentru ca nu am prea avut treaba cu rasa asta... In concluzie mai niciunul nu e de stat in apartament. Acum, daca ai timp mult sa ai grija de el si sa il scoti mult afara ramane decizia ta ce iei.

| yrynica a răspuns:

Akita inu este cea mai indicata rasa.

| viseaza a răspuns:

eu cred ca ar trebui sa nu-ti iei husky deoarece e o rasa care are nevoie de multa miscare si nu ar rezista vara mai bine ia-ti un caine care nu are nevoie de atata miscare si care nu distruge totu daca este llasat singurbig grin

| Dulce10 explică:

Akita, Huski si cred ca m-ar atrage si un ciobanesc german.:d

| Dulce10 explică:

Dar akita poate fi lasat sa alerge fara lesa?