| MaRiaSmilee a întrebat:

Ce caine vi se pare bun de paza dintre:ciobanesc mioritic, ciobanesc carpatin sau ciobanesc bucovinen? Pt funda; interesati-va de toate rasele inainte de a da un raspuns!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tot tu happy! Să-ți zic ceva: depinde cum îi crești, dacă te joci cu ei, câinii devin niste... mielușei. Trec zilnic pe o stradă unde in curtea respectivă sunt exact două din cele trei rase menționate de tine: mioriticul si bucovineanul. Pot să-ți spun că nu mă pot abține să nu îi smotocesc de câte ori trec pe lângă ei, deși când se ridică în două lăbuțe sunt la înaltimea mea (suntem face to face, na!). Se mai înspăimântă câte un trecător de îndrazneala mea, dar el nu știe ca acei căței au crescut sub privirile mele si mă cunosc de luni de zile!
Sunt frumoși, dar cresc foarte rapid! Într-adevăr, înspăimântă vizual datorită taliei lor imense, comparativ cu talia altor câini.
Dar eu nu m-aș speria de aceste trei rase, singura rasa care îmi dă un pic de fiori sunt rottweilerii. Sunt imprevizibili.Și nici nu-mi prea plac.

8 răspunsuri:
| Ramo137 a răspuns:

Ciobanesc bucovinen :3

| cristiiiiiii a răspuns:

Daca vrei un caine pentru paza personala iti recomand Rottweiler daca doresti pentru altceva Ciobanesc german

Răspuns utilizator avertizat
| HeliosMetal a răspuns:

Da, dintre cele 3 exemplare, cel mai adecvat este ciobanescul bucovinean. La urma urmei toate 3 sunt facute pentru siguranta si protectie insa cel bucovinean isi cunoaste mai bine meseria si este dedicat pazei.

| Letty03 a răspuns:

Cred ca Ciobanescul bucovinean

Răspuns utilizator avertizat
| SinfulDesire a răspuns:

Ciobanesc carpatin are forta mai mare decat mioritic si bucovinen

| Lyoto a răspuns:

Ciobanesc mioritic, dar daca vrei un caine de paza iti recomand Doberman sau Ciobanesc German, eu am avut doberman si e foarte bun pentru paza