| pisicutza8 a întrebat:

Ce durere sufleteasca ati avut pana acum si cum ati trecut peste?
pu intrebarea asta deoarece pisica mea a murit si o iubeam foarte mult si mai mult decat parintii si nu stiu ce sa mai fac ca am inceput sa ma inchid in mine crying o iubeam multt
funda pentru cele mai reusite :X

8 răspunsuri:
| PumpkinPie a răspuns:

Salut!
Eu am învăţat că lucrul cel mai sigur este moartea, că toţi plecăm într-o zi de pe acest pământ şi că nu contează câte zile trăieşti, ci contează viaţa din zilele tale. Treptat, putem reuşi să trecem peste dureri, suferinţe şi traume. Eu am trecut peste moartea mai multor persoane dragi mie, peste moartea unor animăluţe; viaţa merge înainte, iar tu vei rămâne cu amintirea pisicuţei tale şi cu iubirea pentru ea în suflet. Ea nu va muri decât atunci când tu nu o vei mai iubi şi vei înceta să te gândeşti la ea. Sunt sigură că ea nu ar vrea ca tu să suferi... Dacă te lasă părinţii, poţi lua altă pisicuţă (şi dacă doreşti îţi pot trimite în privat un site pentru donaţii de pisicuţe) şi, îngrijind-o, o vei vedea pe micuţa ta în fiecare mişcare a ei. Îmi pare sincer rău... ştiu cum este să pierzi un animal. Am rămas doar cu gândul că am făcut tot ce mi-a fost în putinţă.
Numai bine!
Pumpkin Pie

| andreeaaa1 a răspuns:

Buna! Si mie imi plac pisicile foarte mult.Am avut o pisica care am gasit-o in gradina si am crescut-o de cand era pui. M-am atasat foarte mult de ea. A facut la randul ei pui, apoi peste o luna a plecat de acasa apoi peste vreo 2 saptamani sa intors.Acum a plecat iarasi si au omorat-o. Mi-e foarte dor de ea, dar am trecut. Dureri sufletesti poate am dar nu stiu daca sunt in tocmai dureri sufletesti:despartirea de primul meu prieten la care am tinut foarte mult, dar el cred ca si-a batut joc. dar cred ca odata si-o data a tinut la mine cat de putin, dar asta as vrea sa aud din gura lui. Tuturor le spune ca nu ma mai place, dar pe mine ma face sa cred altceva. I-am zis daca nu mai tii la mine de ce mai vrea sa ma tina in brate, sa ma sarute.Realizez ca nu o sa ma mai impac vreodata cu el, dar poate Dumnezeu ma va ajuta sa-l uit si sa nu-l mai plac.As vrea asta din toata inima si nu pot trece asa usor fiindca il vad mereu prin scoala.

| LoveIsTheAnswer a răspuns:

Imi pare foarte rau, sincer... Incearca sa nu te mai gandesti ca a murit, uita-te la pozele ei si pastreaza amintirile cu tine. Gandeste-te la amintirile frumoase pe care le-ai avut cu ea, de cand era mica mica. cand te jucai cu ea etc. happy Incearca sa te uit i la poze si la videoclipuri daca ai cu ea. Incearca sa zambesti. Ia-ti niste prieteni si mergeti impreuna prin parc sau la un film amuzant sau de ce nu sa mergi la un adapost de animale.Stiu,e simplu sa vorbesti. dar incearca sa faci ceva pentru a evita sa intri intr-o stare de depresie...
Stiu, ca nici o pisica nu o va putea sa o inlocuiasca pe pisicutsa ta. dar incearca sa te gandesti la ce a fost frumos cu ea...happy
Si mie i-a murit catelusa mea Lady, era asa de dragalasa... doamne, o iubeam enoorm de mult dar a murit din cauza unei tumori saracuta, era ca un membru al familiei, nu puteam sa realizez cu adevarat ca a murit, am stat si am plans incontinuu o saptamana. Ea va ramane mereu in sufletul si in inima mea si nu voi uita niciodata clipele frumoase pe care le-am petrecut cu ea.
sad

| Anonime a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca s-a dus intr-un loc mai bun, si ca nu mai sufera(mai ales daca a murit din cauza ca era bolnava sad)... E foarte greu sa treci peste asemenea situatii dar, crede-ma am fost si eu pusa in aceasta ipostaza...crying( Si de curand mi-am vazut cainele mort, ma dusesem sa ii dau mancare si l-am strigat dar nu mi-a rasp; si apoi mi-am dat seama ca se stinsese din viata.Asta e, trebuie sa fii tare si gandeste-te ca Dumnezeu are mare grija de ei, acolo sus.Peace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...am avut multe pisici... ori au murit ori au fugitstraight face
si acum are catelusul meu probleme...crying

| doinitza12 a răspuns:

Pai eu tot m trecut prien asta avem un cine cel iubeam la nebunie. dar la calcat masina...am trecut prin asta inlocuindul cu alt cine care peste un timp l-am indragit si mai mult

| DDDDDxxxxxx a răspuns:

Pai cand eram mica am avut mai multi catei mici si au murit tin minte unul s-a dus noaptea dupa mama la magazin fara ca ea sa stie a traversat soseaua cu mama a asteptato afara si dupa s-a intors cu mama acasa dar cand sa traverseze strada cutu a dat masina peste el ah cand imi amintesc plang, iar cum am trecut peste asta am incercat sa nu-i arunc lucrurile si le-am pastrat pana cand mi-am luat alt cutu care arata asemanator cu cel raposat.(merge si la pisici)sper sa treci peste asta stiu ca nimeni nu-ti va inlocui pisicuta. Orcum incearca sa treci peste drama asta in fond nimeni nu traieste la nesfarsit dar unde s-a dus o sai fie mult mai bine credema.Papa.

| Alecs13 a răspuns:

Stiu cum e...depinde cati ani ai happy!
Si eu am pierdut animale dragi si am vazut o chestie, cand eram mic plangeam si ma tavaleam pe jos " de ce catelu meeeeeeu", acum asta e.moartea e ceva normal, o sa treci peste happy nu e un capat de lume, un alt exemplu este bunica mea, a avut un catel pe care la crescut de mic, il iubea enorm, a murit si. a plans o zi doua cand ii simtea lipsa si ...gata!
Acum si eu am un catel si il iubesc foarte mult, dar daca ( Doamne fereste!) s'ar intampla ceva, da as fi distrus cateva zile, dupa care asta e. Moartea nu este un lucru urat, este sfarsitul ciclului vieti, poate ii e mai bine acolo!
Take care!