Întrebare recomandată | swordman a întrebat:

Ce e mai buna in materie de pescuit la stiuca, o lanseta telescopica sau din 2 segmente si de ce? Astept raspunsuri fiindca vreau sa dau funda!

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

E mai buna o lanseta din 2 segmente pentru ca are varful mai elastic daca pescuiesti din barca ->
Lanseta trebuie sa fie elastica si usoara cu acțiune moderat-rapidă. Putere MH (medium heavy), adică o putere de aruncare de 20 – 40 g.Sunt de preferat cele din grafit.

Daca pescuiesti de pe mal e buna si o lanseta telescopica (preferata ramane tot cea din bucati - 2-3 bucati )->
Întrucât lungimea lanseului trebuie să fie mai mare de pe mal decât din barcă, sunt preferate lansete mai lungi, între 2, 4 și 3 m.Lansetele folosite în acest caz sunt de regulă puternice şi au acțiune progresivă, asemănătoare cu cele utilizate în pescuitul la crap.
- Lungime între 3, 3 și 3, 9 m.
- Putere de aruncare de 60 – 80 g.
Lansetele mai lungi permit un control mai bun al peștelui în apropierea malului. Vârful elastic al acestora nu dezvoltă un efect de recul asupra nălucii în momentul aplicării tehnicii de animare. Evoluția nălucii este astfel mult mai naturală.

Bafta!

| LIN2010 a răspuns:

Este mult de spus pe aceasta tema,la alegerea lansetei pentru stiucarit(desi nu exista lansete dedicate pentru stiuca,precum sunt pentru crap sau pentru somn), cred ca trebuie sa ai in vedere ce stil de pescuit vrei sa adopti la o partida de pescuit la stiuca, apoi de locul de unde vei pescui(de pe mal sau din barca), si nu in ultimul rand de momeala cu care vrei sa pacalesti stiuca. Daca facem referire doar la categoria constructiva, cea mai buna lanseta cred ca este dintr-o singura bucata, apoi din 2 sau trei segmente si abia apoi cele telescopice.Dar oricat de performante ar fi lanseta, mulineta, firul sau momeala prezentata cu maestrie de pescar, nu-ti garanteaza vreo captura.Fire intinse

| gнσѕт a răspuns:

Iti recomand la undita daca dai din barca sau chiar si de pe mal. De ce? Pentru ca ai sa obosesti sa tot mulinezi, si iti recomand o undita dar in undita sa folosesti o ancora ( cu 3 carlige ) si sa folosesti un pestisor mic ( eventual prinzi sau cumperi ) happy

| swordman explică (pentru gнσѕт):

@MyLow,vorbim de pescuit la stiuca, "spinning"

| gнσѕт a răspuns (pentru swordman):

Depinde si de mediu, pentru ca : De exemplu, unde ma aflu eu ( Tulcea) Sunt canele inguste. Si majoritatea stiucilor. stau pe astfel de canale de 7-8 m latime..Deci...Eu asa prind, peste viu mic, intr-o ancora cu 3 carlige.happy

| Razvan_Razvan_1996 a răspuns:

Lanseta desigur