| bogdiy a întrebat:

Ce fel de personalitate are Husky? si ce fel de caine este de paza; jucaus etc

8 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Personalitate: Este un animal graţios, cu o capacitate de a percepe starea de spirit a omului de lângă el de dinainte de a i se adresa o comandă. Pare să fie arogant şi cu atitudine regală, fără a crede că oricine este demn de atenţia lui. Aceşti câini adoră să alerge şi să se joace; intuieşte foarte repede atitudinea şi dispoziţia fiecăruia din jurul său. Au un nivel ridicat de energie, mai ales în perioada de creştere, ca şi căţei mici. Se împacă bine cu copii, sunt prietenoşi cu trăinii. Faptul că nu latră mult şi sunt firi prietenoase cu aproape oricine intră în contact cu ei nu îi recomandă ca şi câini de pază. Cateii de rasa Husky Siberian au fost, timp se secole, caini de paza a caminului si companioni excelenti. Aceste doua servicii pe care le-au indeplinit si-au lasat amprenta asupra personalitatii lor, printr-o blandete si un devotoment deosebit catre stapan si familie. Crescătorii acestei rase au preferat să-şi axeze dezvoltarea pe creşterea unor câini care să aibă un temperament şi comportament echilibrat, care să permită lucrul cu oamenii. Este un câine foarte muncitor şi înfăţişarea sa este una admirată de toţi cei cu care intră în contact. Sunt caini de sanie trup si suflet, mananca frugal si veti constata ca au nevoie de mai putina mancare decat ar parea tinand cont de talia lor.

Dresaj: Deşi sunt inteligenţi şi uşor de dresat, aceşti câini au o voinţă proprie foarte puternică; astfel că nu vor urma o comandă dacă nu îi înţeleg sensul sau dacă nu aveţi o atitudine de conducător. Dresajul lor trebuie să conţină răbdare, consistenţă şi înţelegere a caracterului câinelui arctic. Dacă nu vă stabiliţi de la început şi apoi susţinut pe parcurs ca şi conducătorul câinelui, şeful haitei atunci veţi avea de pierdut. Câinele de va „instala la putere" şi nu veţi mai avea absolut nici un control asupra lui. Pot fi dificili de dresat pentru traiul în casă, de obişnuit cu igiena casei. Punctul lor forte în relaţia cu stăpânul este acela că adoră să petreacă cât mai mult timp în compania oamenilor. Sunt câini activi, inteligenţi şi non-agresivi.

Sanatate si intretinere: Cateii rasa Husky Siberian au predispozitie spre displazia de sold, precum si afectiuni oculare, dintre care mai frecvente sunt cataracta juvenila si distrofia corneana. In general, blana scurta a acestor caini este usor de periat si de ingrijit, dar primavara si toamna naparlesc abundent si atunci se recomanda perierea zilnica cu un pieptene metalic. Daca vreti sa ii tineti intr-un apartament, va trebui sa va asigurati ca depun zilnic efort fizic constant, spre a se mentine in forma si sa ii dresati adecvat.

| viotedy a răspuns:

Mai mult jucaus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici ceva, ceva
http://caini-de-rasa.ro/despre-rasa/Husky_Siberian-82.html
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Huskyul a fost folosit pentru trasul saniilor de catre eschimosi si concursuri de tras sanii. Acum indeplinesc fara probleme rolul de caini de companie.
Nu este jucaus,este foarte jucaus si printre cele mai energice rase, are nevoie de miscare,de alergare de joaca.
Daca stai la apartament iti sugerez sa gasesti alta rasa,cainii perfecti pentru apartament sunt cei mai,,lenesi'' si cu parul scurt,acestia fiind opusul huskyului! Daca il ti in apartament o sa il chinui, e un caine care are nevoie de libertate, si el o sa te chinuie pe tine, el neavand cu cine sa se joace, neavand spatiu unde sa se desfasoare o sa devina distructiv.
Nu este un caine de paza, temperamentul lui nu ii permite e un caine bland si nu are trasaturile unui caine de paza.
E un caine inteligent, e un caine curios si dornic sa invete lucruri noi si cateii cu un caracter ca asta pot fi dresati usor.

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Aici ai deteliile importante despre aceasta rasa:
http://www.animalutze.com/articole/husky-siberian.php

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Husky Siberian nu este un caine pentru oricine, intrucat are o fire extrem de independenta si este recunoscut ca fiind foarte greu de dresat - rasa si-a pastrat in mare parte instinctele animalului salbatic si are tendinta sa si le urmeze indiferent de educatia primita. Un husky cu "dor de duca" va ignora comenzile stapanului si va pleca unde il indeamna instinctele, de aceea este indicata utilizarea unei lese de fiecare data cand este scos la plimbare. De asemenea, husky este un vanator innascut si va profita de orice ocazie ca sa "vaneze" pisici si alte animale mici; de aceea, socializarea este foarte importanta si trebuie inceputa inca din primele luni de viata. Tot din acest motiv nu se recomanda adoptarea unui husky de catre o familie in care exista si alte animale – pisici, hamsteri, purcei de guineea – deoarece, chiar daca se va obisnui cu ele, nu veti avea niciodata siguranta ca instinctele de vanator nu se vor trezi la un moment dat si ca un joc intre animalele dumneavoastra nu se va transforma intr-o partida de vanatoare din care husky-ul va iesi triumfator, cu prada in bot.Astfel, Husky Siberian are nevoie de un stapan cu caracter puternic, pregatit sa faca fata aparentei incapatanari a acestui caine, caruia ii va fi mai mult "camarad" decat stapan. De asemenea, nu se recomanda un husky persoanelor care nu isi aloca timp pentru plimbari lungi in aer liber si nici celor care nu au suficient timp sa se ocupe de el si l-ar lasa singur mai multe ore pe zi, intrucat husky este un caine care are nevoie de activitate si miscare si se plictiseste singur, caz in care isi va manifesta plictiseala distructiv – va roade diverse obiecte din casa sau, daca il veti tine in curte, va sapa probabil exact in zona in care ati plantat trandafirii.
Sa iti traiasca este o rasa mirifica!

| monicutzaMonicutz a răspuns:

Din proprami experienta husky(avand un asemene caine) este un super caine avandul pe Haky de la o luna am invatat foarte multe despre caini si nu numai... el pote fi si jucausi si te poate intelege foarte bine. El poate fi dresat ff usor chiar eu l-am dresat pe al meu si am numai 14 ani acumare 1 an si cateva luni si a crescut ff. mare. Eu cred ca este cel mai potrivit caine pentru ori ce persoanalaughing

| Corina29 a răspuns:

Husky-ul are o personalitate blanda.Este loial si este jucaus. Daca vrei sa iti cumperi un caine husky, e alegerea buna fiindca se va atasa de tine.