| TaviMen a întrebat:

Asi vrea sa imi iau un caine. Sa fie de rasa. Nu prea mare, Sa fie jucaus dar sa fie si cat de cat de paza Si sa nu fie rau! Unul care sa fie prieten cu copii!

Răspuns Câştigător
| Nebun_Cris_1994 a răspuns:

Rase de caini pentru copii:
Pudel - un caine de diferite dimensiuni (mare, mediu si micut, ca o jucarie), inteligent si usor de ingrijit. Pudelul este un caine foarte jucaus si afectuos.Pug - sunt foarte jucausi, sociabili si se inteleg de minune cu copiii, considerandu-i fratii lor. Cat timp copiii isi vor face temele, catetii Pug ii vor astepta cu rabdare, iar cand este timpul de joaca vor raspunde promt. Cateilor din rasa Pug nu le place sa fie deranjati cand mananca sau cand dorm, de aceea cel mai bine ar fi sa cumparati un Pug dupa ce copilul implineste 4 ani, pentru a intelege "dorintele" cainelui.Shih Tzu - un caine prietenos si jucaus, foarte sociabil, dar incapatanat si manipulant. Si Tzu necesita foarte multa atentie si ingrijire din cauza parului lung.Bichon Frise - bland si afectuos, un caine ideal pentru copii. Bichonii au o atitudine voioasa si sunt plini de viata; le place sa se joace cu copiii, atata timp cat copiii nu sunt prea duri. Cateii din rasa Bichon au nevoie de o ingrijire regulata.Beagle - acest caine este prietenos, inteligent si linistit. Lui ii place sa se joace in aer liber, uneori poate fi un pic cam entuziast si agitat, dar cu toate acestea este un caine foarte potrivit pentru copii, pe care ii iubeste cu adevarat.Ciobanesc german - acest caine este potrivit pentru copiii mai mari tinand cont de marimea si de forta lui. Politia foloseste ciobanescul in misiuni de salvare si de cautare. Prin natura lor sunt extrem de loiali si de protectori, dar trebuie dresati pentru ca, altfel, ar fi greu de stapanit. Buldog Francez - este un caine foarte loial si linistit, ce poate fi ingrijit usor, dar trebuie sa aveti grija sa nu ajunga obez. Buldogul poate deveni repede prietenul unui copil care va sti cum sa se poarte cu el; suporta impungerile si ciupiturile, dar in cazul in care "joaca" devine prea dura, cainele va pleca. Oricum, ar fi bine sa nu cumparati un buldog unui copil sub 3 ani.Collie - toata lumea cunoaste aceasta rasa drept "Lassie". Collie este un companion loial, foarte bland si calm, tolerant cu copiii de toate varstele. Este usor de ingrijit, blana lor trebuie sa fie periata cu regularitate pentru a nu deveni aspra. Golden Retriever & Labrador Retriever - aceste rase au un temperament minunat, sunt caini foarte inteligenti si jucausi. De asemenea sunt partenerii ideali de joaca ai copiiilor pentru ca sunt gentili, foarte afectuosi, vioi si dornici de a face pe plac.
Singura lor problema este ca devin hiperactivi in cazul in care nu au parte de plimbari lungi. Terra Nova / Newfoundland - sunt prietenii devotati ai copiilor, au un temperament echilibrat si sunt foarte inteligenti. Obisnuiesc sa fie foarte protectori, de aici si porecla de "baby-sitter". Dimensiunea si amabilitatea sa il fac imun la modul de joaca, uneori brutal, al copiilor mici. Cainele Terra Nova necesita o ingrijire minutioasa, din cauza blanii foarte bogate, care tinde sa se incalceasca.Dog German / Marele Danez - "gentilul gigant" cum mai este poreclit, este rabdator cu copiii, insa trebuie sa fie dresat pentru a nu deveni brutal sau violent. Este un caine foarte inalt, ce ii va oferi siguranta copilului, dar nu mai mic de 7 ani. Dog-ul german nu trebuie supus prea des la exercitii fizice si aveti grija atunci cand este pui sa nu sara de pe locuri inalte deoarece are oasele foarte sensibile.Acum, dupa ce v-ati facut o idee despre rasele de caini pentru copii, nu trebuie decat sa va decideti asupra uneia care credeti ca se potriveste copilului si familiei voastre!

6 răspunsuri:
| Nebun_Cris_1994 a răspuns:

Akita

Este cea ma mare din rasele japoneze de tip spitz. Este un caine puternic, solid, bine proportionat si dinstinctiv.

Cainele Akita este docil, dar uneori foarte spontan, sunt foarte atenti si foarte afectivi cu familia lor. Sunt caini, sociabili, inteligenti si curajosi.

Cainii Akita sunt potrivit vietii in apartament, totusi cel mai bine sa fie tinuti intr-o curte cat de cat larga. Speranta de viata a acestor caini este de 10-12.

Alaskan Malamute

Rasa Alaskan Malamute decinde din lupul arctic, este un caine puternic, foarte rezistent la frig. In tinuturile de nord mai este folosit si astazi la tractiunea saniilor. Cainele Alaskan Malamute este prietenos, loial si foarte inteligent.

Speranta de viata este de 12-15 ani. Femela va da nastere in medie la 6 pui.

Alaskan Malamut-ul este o rasa rezistenta in ce privesc sanatatea.

Basset Hound

Tara de origine este Anglia

Caini Basset Hound se remarca ca fiind caini de vanatoare dar si caini de companie. Caini de aceasta rasa au tendinta spre obezitate, infectii la urechi, nasterea se face de obicei prin cezariana.

Este un caine linistit, prietenos, inteligent, devotat, iubeste copii.

Beagle

Caini Beagle au talie mica, are originea in cainii de vanatoare din Anglia. Au inaltimea de 36-41 cm, greutatea de 9-11 Kg. Durata vietii este de 12-15 ani. Naste de regula in medie de 7 pui.

Este un caine vanatoare, viguros si robust. Au un latrat caracteristic cand se afla la vanatoare.

Beagle-ul este un caine linistit, placut, plin de viata si curios. Este foarte sociabil, inteligent, calm si iubitor, excelent cu copii si in general bun cu alti caini.

Saint Bernard

Saint Bernard-tul este salvatorul Alpilor elvetieni, este unul dintre cei mai usor de recunoscut. Un exmplar adult atinge la nivelul grebanului de circa 61-70 de cm si o greutate de 50-91 kg.

Este un caine inteligent, loial srapanului sau. Este o rasa puternica, dar tandra si prietenoasa si se pare ca are un al saselea simt in ceea ce priveste detectarea vreunui potential pericol.

Bolognese

Este o jucarie bine construita, cu o blana dinstictiva, alba. Este folosit pe post de caine de companie.

Bichon-ul Bolognez este un cine forte usor de intretinut din punct de vedere al mancarii, pentru ca se hraneste cu absolut tot ce veti da. Durata de viata este intre 10-15 ani. Sunt foarte inteligenti si sunt foarte apropiati de stapani.

Boxer

Boxer-ul este un cine de lucru, a fost creat pentru paza, dar astazi sunt animale de companie. Boxer-ul combina puterea si agilitatea cu eleganta si stilul. Cu familia temperamentul este jucaus, rabdator cu copii. Este precaut cu straini, el va manifesta curiozitatea, dar mai important, curaj deosebit daca simte amenintat.

Durata de viata este intre 10-12 ani.

Bulldog Francez

Tara de origine este Anglia, este o incrucisare a Bulldogi de Anglia cu Terrierii Francezi. Bulldogul francez este usor de intretinut. Are o personalitate foarte comica, este destept, curios si alert. Sunt curati, buni tovarasi, entuziasmati, uneori mergand chiar prea departe cu entruziasmul, dar nu sunt zgomotosi si latratori. La maturitate ating greutatea de 12 kg.

Bulldog Englez

Tara de origine Marea Britanie. Este un caine de talie medie, masiv, cu un corp greu, indesat, sustinut depisiore scurte, puternice. Bulldogul este un caine vioi, spontan, curajos, echilibrat, inteligent, bland si sensibil. Este un cine de paza si de companie, este o rasa adaptata foarte bine la viata de apartament. Este multumit cu plimbari scurte zilnicein rest ii place sa stea langa familie.

Ciobanesc Caucasian

Tara de origine este Rusia. Face parte din grupa cainilor cobanesti. Inaltimaea este intre 64-67 de cm, si greautatea pote ajunge pana la 70 kg.

Au nevoie de spatiu, cel mai bine se vor descurca daca au la dispozitie o curte mare pentru a se misca. Aceasta rasa a fost creata petru a proteja turmele de animale. Ciobanescul Caucazian, este ascultator, asertiv, cu o vointa puternica si curajos.

Cavalier King Charles

Tara de origine este Anglia. A fost crescut ca animal de compani si pentru vannatoarea de animale mici inca din secolul al XVI-lea. Este un caine de talie mica, echilibrat, bine construit, gratios. Este un caine activ, vioi, balnd, inteligent, sociabil, prietenos. Se adapteaza usor orcarui conditii oferite si stilului de viata al stapanului. Are nevoie de socializare si dresaj.

Chow-chow rosu, alb

Este un caine de talie medie. Tara de origine este China, este una din cele mai vechi rase recunoscute din lume. Este usor de recunoscut datorita aspectului pufos, limbii negre si fetei usor cutanate. Chow chow-ul are o personalitate puternica, vointa de fier si nu apreciaza atentia exagerata. Este dinstant, retras si sedentar, cu o reputatie de caine agresiv, nu intotdeauna atribuita pe buna dreptate. Nativ, este un caine de paza excelent.

Chihuahua

Este un canie de talie foarte mica, cu originea din Mexic. Inaltimea maxima este de 22 de cm si greutatea este intre 1-3 kg. Durata vietii este de 15 ani sua chiar mai mult. Chihuahua este un forte bun caine de companie. Este curajos si extrem de activ, mandru si intreprinzator, Chihuahua ofera, dar si cere mereu afectiune din partea stapanului. Trebuie hranit corespunzator deaorece are tendinta de a ingrasa cu usurunta. Sunt excelenti pentru viata in apartament.

Collie

Este o rasa de talie medie-mare, cu inatimea intre 51-61 cm si cu greutatea intre 18-30 de kg. Durata de viata este intre 13-15 ani.

Caini din aceasta rasa sunt inteligenti, activi, si prietenosi. Sunt potriviti pentru orice familie, pentru ca sunt ascultatori si pot fi usor deresati. Nu arata semne de agresivitate si se inteleg bine cu oamenii. Sunt caini de pasa excelenti, mai ales ca initiale erau dresati special pentru a pazi turmele sau cirezile.

Dobermann

Tara de origine acestei rase este Germania. Este o rasa de talie medie, inattimea intre 55-71cm, greutatea este intre 30-40 de kg si durata vietii este intre 12-15 ani.

Dobermanul este un caine energic, hotarat, curajos, loial si obedient. Este extrem de inteligent, hotarat, neinfricat, dar si ascultator, este foarte usor de dresat. Este un caine de paza, dar poate fi crescut si in apartament daca i se asigura exercitiul fizic. Este sensibil la frig.

Teckel

Teckelul este un caine cu corp alungit si picioare scurte. Jucaus, dar incapatanat, este membru al raselor cainilor de vanatore. Durata medie de viata este de 15-18 ani. acest caine robust si curajos da dovada de rezitenta deosebita, dar nu se afla mereu intr-o dispozitie buna. Teckelul este foarte potrivit pentru viata in apartament, nu necesita foarte multe exercitii.

Cocker Spaniel Englez

Este folosit fecvent la vanatoare si are o fire vesela si mai prietenoasa. Este un caine de companie foarte popular. este un caine de talie medie, cu inaltimea intre 35-38cm, greutatea este intre 10-12 kg, durat de viata este intre 10-14 ani.

Cockerul este indraznet, plin de energie, vesel si afectuos. Este un cine plin de viata fiind excelent pentru copii, deoarece este bland si foarte jucaus. Pot fi crescuti in apartament daca li se ofera suficient exercitiu.

Fox Terrier

Tara de origine este Anglia. Este un cine de statura mica, dar deosebit de activ, rapid in miscari, prietenis si neinfricat. Are doua varinate, Fox Terrierul cu par sarmos si Fox Terrierul cu par neted. In medie are 39 de cm inaltime, si greutatea este de 7 kilograme in cazul celui sarmos. Este un caine extreordinar de inteligent, dar de multe ori poate fi extrem de incapatanat.

Pincher pitic

Pincherul pitic este un caine inteligent si plin de viata. Are tendinta de a latra mult, in special cand. Este un caine de talie mica, prezinta o inaltime la greaban de circa 25-30 cm si o greutate 4-5 kg. Este un caine bun pentru persoanele care locuiesc in apartamente. Este un caine loial si destul de posesiv cu familia sa, ceea ce il face un caine de paza bun. Pinscherului pitic n-iu place sa fie lasat singur, fara a avea nimic de facut. sunt caini inteligenti si necesita stimulare mentala pentru a preveni aparitia comportamentelor deviate, distructive.

Ciobanesc german

Este o rasa de talie medie-mare, cu inaltimea intre 55-65 de cm si greutatea poate ajunge la 27-43 de kg. Este un caine activ, cu temperament vioi dar perfect echilibrat psihic, inteligent, ager si foarte vigilent. Este deosebit de curajos, ferm puternic, rezistent, are forte bun simt olfactiv, intotdeauna gata de lupta.

Necesita relativ putina ingrijire, periajul efectuandu-se mai ales in peroadele de naparlirecu o perie speciala pentru a indeparta firele de par moarte.

Spitz German

Spitz German-ul la origini, au fost utilizati pe post de caini de paza, iar in zilele noastre sunt caini de companie extrem de cautate. Sunt foarte usor de hraniti, n-au pretentii deosebite la mancare. Speranta de viata este intre 14-18 ani. Este un caine mic si compact ajunge pana la 38 de cm inaltimne, si la o greutate de 11 kg. Spitz-ul German este un caine vesel, inteligent, prietenos, este foarte actic si alert.

Golden retriever

Golden Retriever face parte din rasa cainilor vanatoare, cu origine din Scotia. Este un caine de talie medie, robust si bine proportionat. inaltimea este intre 51-31 cm si ajung la o greutate de 25-36 kg.

Golden Retriever-ul este un caine de companie plin de viata. Este foarte usor de dresat, este rabdator si gentil. este prietenos cu toata lumea, inclusiv si alti caini.

Husky

Husky-ul este un caine de taie medie, cu inatime intre 50-58 de cm, si greutate 15-27 kg. Este un caine puternic, intrand in categoria de caini lucratoare. Husky este in caine prietenos si jucaus, chiar poznas uneori. Se comporta foarte prietenos cu copii. Nu este un caine de paza, nu latra si nu ataca straini. Nu este recomandat sa cresteti un Husky in apartament, dacat daca este dresat corespunzator.

Bichon Maltez

Bishon Maltez este o rasa de talie mica, cu inaltimea intre 21-25 cm si greutatea este intre 2-5 kg. Blana lor este alba, matasoasa si groasa. Acesti caini nu pierd blana in mod normal. Bishon-ul Maltez este un caine forte bun de companie si agrement. Este inteligent, foarte usor de educat, este foarte jucaus, calitatea pe care si- pastreaza chiar si la batranete. Speranta de viata este destul de mare, este intre 15-18 ani. Este un caine destul de tacut. Un efort cat de cat mic il mentine in forma, nu are nevoie de timp indelungat sau antrenamente speciale.

Mops

Mops-ul este originar din Anglia si este un animal de companie. Are blana formata din par scurt, de culoare neagra, gri-argintiu sau bej, toate cu masca neagra. Cainii din aceasta rasa sunt caini de incredere, maleabili, calmi in interior, sensibili, cu un foarte dezvoltat simt al umorului foarte afectuosi si inteligenti. Daca vremea este buna, le place sa zburde si sa alerge in exterior. Nu le place vremea caniculara, in aceste conditii trebuie asigurat un loc racoros unde sa se odihneasca.

Spitz Pomeranian

Tara de origine este Germania. Este un caine de talie mica si exista in doua variante, Pomeranian pitic este de 18-22 cm, iar Pomeraninan-ul mare este intre 23-28 de cm. Acesti caini au blana formata din par lung, ridicat, cu strat inferior gros. Se regasesc in culorile : alb, portocaliu, negru, maro sau gri simplu.

Este un caine cu caracter vioi, galagios, poate putin cam prea curajos, inteligent, dornis sa invete, foarte loial stapanului. Ambele varietati sunt fericite cu plimbari scurte si le place sa se joace in gradina.

Schnauzer pitic

Schnauzer Pitic face parte dintre rasele de talie mica, este unul dintre cei mai cuminti si linistiti caini. Sunt caini de companie ideali pentru copii, prieteni desavarsiti ai adultilor, si foarte atasati de casa. Se caracterizeaza printr-un trup mic, bine proportionat. Ajung la o inatime intre 30-36 de cm, si greutatea este intre 6-8 kg. Au balna dubla, stratul exterior are aspect sarmos, iar primul strat este moale si catifelata. Blana de pe corp se tunde scurt, dar se lasa mai lunga in jurul urechilor, si picioarelor si marginilor corpului.

Shih-tzu

Shih-tzu este un caine de talie mica, are o inaltime la nivelul greabanului de pana la 28 de cm si o greutate corporala de 4-7 kg. Shih-tzu are balan lunga in mod natural, care trebuie ingrijita periodic.

Numele lor inseamna leu in limba chineza.Shih tzu este o rasa de caini foarte veche si un animal de companie foarte popular. Shih-tzu este un caine prietenos care adapteaza oricarei situatii, dar este in mod categoric un caine de interior.

Staffordshire Bull Terrier

Este un caine de talie medie, face parte din grupa Terrier, greutatea ajunge pana le 17 kg si are o inatume intre 36-41 cm. Staffordshire Bull terrier are un corp musculos, foarte puternic, cu oase grele si piciore indepartate. Initial au fost crescuti ca si caini de lupta. Este un caine extrem de inteligent, este exceptional de bun cu copii si sunt foarte loiali. In schimb nu este recomandat sa lasati in preajma altor caini, pentru ca din acest punct de vedere pare a avea o personalitate dubla.

West Highland White Terrier

Este un caine folosit pe post de caine de companie, prezentari, dresaj si la expozitie. Speranta de viata este intre 8-15 ani. White Highland West Terrier este un caine de talie mica, cu inaltimea intre 25-28 de cm si greutatea este intre 7-10 kg. Acesti caini au caracter obrznic, increzatoare si afective. Sunt alerti si curajosi, putand fi buni caini de paza. sunt parteneri de joaca excelenti pentru copii, atat in casa cat si in exterior. Au nevoie de exercitii cel putin 60-80 de min pe zi.

Yorkshire Terrier

A fost folosit initial ca si caine utilitar, devenind mai apoi un animal de companie la moda in Anglia. Este o rasa de talie mica, cu inaltimea la nivelul greabanului de 15-17 cm, iar greutatea corporala este intre 3-3.5kg.

Yorkshire Terrier-ul uite cate o data ca este un caine foarte mic. Intotdeauna dornic de aventura si de a-si crea probleme, Yorkshire Terrier-ului nu-i este frica de nimic. Poate fi agresiv cu caini straini, sau cu alte animalute mici.

Mastino Napoletano

Mastino Napoletano este originar din Italia, si este un caine de paza linistit, dar din cauza aspectului isi cere respect. Este o rasa de talie mare, masculi ajung la o inaltime de 65-70 cm, iar femel la 60-68 cm, greutatea lor ating 50-70 kg. Blana lor este scurta si lucioasa.

Mastino Napoletano exista in urmatoarele variante de culoare : negru, gri, crem, si marou.

Shar-pei

Este un membru al cainilor utilitari. Au fost folosite pe post de galdiatori in gropi pentru distractie in timp de noapte si pentru vanatoare. Hranirea lor este destul de scumpa, au nevoie de harana de caliatate, trebuie mentinuta nivelul de proteine la parametri corespunzatori. Durata de viata este intre 8-15 ani. Shar-pei-i fata de regula cinci catelusi. Este un caine extrem de inteligenta, dar au nevoie de un dresaj consecvent de o mana hotarata. Nu ai nevoie de foarte multe exerciti, este destul doar 20 de minute pe zi.

Labrador

Este un caine originar din Anglia. Este a rasa de talie medie, cu inaltimea la nivelul greabanului intre 54-57 cm si cu greutate intre 25-30 kg. Culoarea parului poate fi negru-maroniu, sau galben. Labrador este un caine cu constructie puternica, cu forme masive. Are o coada caracteristica a rasei, este mai groasa la baza, subtiinduse spre varf, asemanatoare cu a vidrei. cu ajutorul acestei cozi poate inota perfect in apa. Parul este o alta caracteristica a rasei, este scurt, neted si foarte des, fara ondulatii, cu puf fezistent la apa, extrem aspru si tare. Are un temperament vioi, este foarte inteligent si rezistent.

Ciobanesc de Berna

Ciobanescul de Berna este originar in Elvetia, mai exact in Berna. Este o rasa foarte veche, ea dateaza de acum circa 2000 de ani.

Cobamescul de berna este un caine puternic, robust, suplu, cu schelet masiv si umeri puternici. A fost folositi pe post de caine de de paza, dar si pentru tractarea carelor inacrcate cu tesaturi. Este o rasa de talie mare avand o inatime intre 64-70 de cm si greutatea variaza intre 32-54 de kg.

Ciobanescul de Berna este un caine inteligent, vigilent, echilibrat, placut, potrivit pentru companie, prietenos, loial si dornic sa faca pe plac stapanului. Sunt apznici foarte buni, dar nu sunt extrem de agresivi.

Dog German

Acesti caini au fost crescuti la inceput pentru vanatoare si pentru lupta. Sunt caini de talie mare, robusti, puternici, musculosi, cu un corp bine proportionat. Au o inaltime intre 71-86 cm, si greutatea variaza intre 45-64 kg. Dog German este un caine demn de incredere, nobil, curajos, rezistent, prietenos, loial stapanului si familiei, echilibrat, dar poate deveni agresiv daca este provocat de om sau de alte animale.

Dalmatian

Este usor de recunoscut dupa blana sa alba cu pete negre. Dalmatianul este un caine de paza bun si un pritector nativ. Este un cainde de talie medie cu inaltomea la greaban este de 50-60 de cm iar greutatea este in jur de 25 de kg. Dalmatianul este un caine activ, energic, bine cunoscut pentru caracterul sau protector excerbat. Nu este un caine care latra excesiv, isi avertizeaza proprietarul vocal numai caind se apropie strainii. Aceasta rasa este un animale de companie adresat familiei.

Vizsla Maghiara

Este un caine de talie mijlocie cu inaltimea intre 53-64 de cm, si greutatea lor variaza intre 22-30 de kg. Este un excelent caine de vanatoare. Are musculatura fina, colorat uniform, galben inchis. Vizsla este un caine dotat cu un nas excelent pentru pontaj si aport, este usor de dresat, ingaduitor, afectuos, si vesel cu stapanul si familia lui. La noi in tara Vizsla este cunoscuta mai ales in judetul Bihor.

Ogar afgan

Ogar Afgan este un caine vanatoare si vaneaza absolut tot ce misca. Este o rasa de talie mare, cu inaltimea intre 63-74 de cm, si greutatea variaza intre 23-28 de kg. Speranta de viata este intre 9-15 ani. media de pui fatati este intre 1-15, dar traiesc maxim 6. Afganii au o structura unica a soldului, care da voie unei miscari excelente. Afganul este un caine inteligent, increzator si puternic. Pot fi foarte inacpatanati, trebuie dresat cu rabdare. Au nevoie de antrenament de 2 ore pe zi.

Setter Irlandez

Este o rasa care face parte din grupa vanatoare, sport. Setter Irlandez este o rasa de talie mare cu inaltimea intre 61-71 cm si greutatea ajunge pana la 25-34 de kg. Speranta de viata variaza intre 12-15 ani. Pot trai in interior si exterior, dar prefera sa aiba statiu pentru a se misca si explora. O curte mare este importanta. Setterul Irlandez este gentil, bland si foarte manierat. Este un caine orientat pe compania oamenilor si prefera sa fie alaturi de ei, decat sa fie singur.

Bull Terrier

Bull terrier a fost creat prin incucisarea bulldog-ului cu un terrier, acest caine este tenace, exceland odata in cadrul luptelor de caini, dar in zilele noastre a devenit un animal de companie afectuos si hazliu. Bull Terrier-ul standard are o inaltime de 51-61 cm si o greutate de 20-36 kg si Bull Terrierul pitic are analtimea de 25-33 cm si greutatea de 11-15 kg. Cainii Bull Terrier au o personalitate unica, sunt caini prietenosi si care stui sa se faca placuti, cu un simt al umorului fantastic. Este un caine extrem de curajos. Rasa se dovedeste a fi un companion afectuos si minunat care se adapteaza usor la majoritatea circumstantelor.

| Nebun_Cris_1994 a răspuns:

Atunci iti recomand:

| Kapkha a răspuns:

Un pichinez sau un doberman dresat

| TaviMen explică:

Am luat Si-Tzu

| Nebun_Cris_1994 a răspuns (pentru TaviMen):

Si cum este?

| TaviMen explică (pentru Nebun_Cris_1994):

Pai este destul de rau la 4-5 luni laughing

| Nebun_Cris_1994 a răspuns (pentru TaviMen):

laughing adica cum? laughing

| TaviMen explică (pentru Nebun_Cris_1994):

Adica: Musca pe toti care intra, intra in cameri, mi-a rupt 2 perechi de sosete (gaurit) si intra in hol si fura slapi! laughing

| Nebun_Cris_1994 a răspuns (pentru TaviMen):

Ultima faza e caterinca laughing

| TaviMen explică (pentru Nebun_Cris_1994):

Serios ma... mi-a ros deja 1 adidas si 2 slapi... si i-am cumparat si ham si acum il plimb in fiecare zi

| G-Power_Dorina_1994 a răspuns:

Rase de caini pentru copii:
Pudel - un caine de diferite dimensiuni (mare, mediu si micut, ca o jucarie), inteligent si usor de ingrijit. Pudelul este un caine foarte jucaus si afectuos.Pug - sunt foarte jucausi, sociabili si se inteleg de minune cu copiii, considerandu-i fratii lor. Cat timp copiii isi vor face temele, catetii Pug ii vor astepta cu rabdare, iar cand este timpul de joaca vor raspunde promt. Cateilor din rasa Pug nu le place sa fie deranjati cand mananca sau cand dorm, de aceea cel mai bine ar fi sa cumparati un Pug dupa ce copilul implineste 4 ani, pentru a intelege "dorintele" cainelui.Shih Tzu - un caine prietenos si jucaus, foarte sociabil, dar incapatanat si manipulant. Si Tzu necesita foarte multa atentie si ingrijire din cauza parului lung.Bichon Frise - bland si afectuos, un caine ideal pentru copii. Bichonii au o atitudine voioasa si sunt plini de viata; le place sa se joace cu copiii, atata timp cat copiii nu sunt prea duri. Cateii din rasa Bichon au nevoie de o ingrijire regulata.Beagle - acest caine este prietenos, inteligent si linistit. Lui ii place sa se joace in aer liber, uneori poate fi un pic cam entuziast si agitat, dar cu toate acestea este un caine foarte potrivit pentru copii, pe care ii iubeste cu adevarat.Ciobanesc german - acest caine este potrivit pentru copiii mai mari tinand cont de marimea si de forta lui. Politia foloseste ciobanescul in misiuni de salvare si de cautare. Prin natura lor sunt extrem de loiali si de protectori, dar trebuie dresati pentru ca, altfel, ar fi greu de stapanit. Buldog Francez - este un caine foarte loial si linistit, ce poate fi ingrijit usor, dar trebuie sa aveti grija sa nu ajunga obez. Buldogul poate deveni repede prietenul unui copil care va sti cum sa se poarte cu el; suporta impungerile si ciupiturile, dar in cazul in care "joaca" devine prea dura, cainele va pleca. Oricum, ar fi bine sa nu cumparati un buldog unui copil sub 3 ani.Collie - toata lumea cunoaste aceasta rasa drept "Lassie". Collie este un companion loial, foarte bland si calm, tolerant cu copiii de toate varstele. Este usor de ingrijit, blana lor trebuie sa fie periata cu regularitate pentru a nu deveni aspra. Golden Retriever & Labrador Retriever - aceste rase au un temperament minunat, sunt caini foarte inteligenti si jucausi. De asemenea sunt partenerii ideali de joaca ai copiiilor pentru ca sunt gentili, foarte afectuosi, vioi si dornici de a face pe plac.
Singura lor problema este ca devin hiperactivi in cazul in care nu au parte de plimbari lungi. Terra Nova / Newfoundland - sunt prietenii devotati ai copiilor, au un temperament echilibrat si sunt foarte inteligenti. Obisnuiesc sa fie foarte protectori, de aici si porecla de "baby-sitter". Dimensiunea si amabilitatea sa il fac imun la modul de joaca, uneori brutal, al copiilor mici. Cainele Terra Nova necesita o ingrijire minutioasa, din cauza blanii foarte bogate, care tinde sa se incalceasca.Dog German / Marele Danez - "gentilul gigant" cum mai este poreclit, este rabdator cu copiii, insa trebuie sa fie dresat pentru a nu deveni brutal sau violent. Este un caine foarte inalt, ce ii va oferi siguranta copilului, dar nu mai mic de 7 ani. Dog-ul german nu trebuie supus prea des la exercitii fizice si aveti grija atunci cand este pui sa nu sara de pe locuri inalte deoarece are oasele foarte sensibile.Acum, dupa ce v-ati facut o idee despre rasele de caini pentru copii, nu trebuie decat sa va decideti asupra uneia care credeti ca se potriveste copilului si familiei voastre!
Eu am 2 caini de aici!
Funda?!