| blairelovesmusic a întrebat:

Ce mănâncă porumbeii? Este bine să hrăneşti unul cu pâine albă?

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cumpără o pungă cu grâu de la magazin = arpacaș eu asta dau porumbeilor din parc. Porumbeii "comunitari" mănâncă tot ce găsesc sau li se dă! Dacă porumbelul la care te referi e un "comunitar" care vine la geam poți să-i dai bucațele de pâine albă!
Dacă e vorba de un porumbel ținut în cușcă alimentatia trebuie sa fie variata: boabe de grâu, de porumb, semințe crude de floarea soarelui, frunze de salată verde/laptuci sau chiar banala păpădie sau îi cumperi mâncare de la pet shop. Eu am avut porumbei cu mulți ani în urmă când traiau bunicii mei, aveau un porumbar la înaltime, îi lasau liberi toata ziua, doar noaptea inchideau cusca, îi hraneau cu aceleasi seminte cu care hraneau si gainile restul de substante necesare organismului și le luau singuri din natura!

| blairelovesmusic explică (pentru gabicoo):

Este vorba despre un porumbel voiajor. Urmează să îl sun pe proprietar pentru mai multe informații.

| gabicoo a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Atunci grâu = arpacaș + seminte crude de floarea soarelui + frunze de salată și poti să-i dai și pâine sau făină de malai înmuiata in apa si obligatoriu apa = într-o cutie in care pui și cãteva firmituri de pâine ca să le vadă și să descopere apa!

| blairelovesmusic explică (pentru gabicoo):

Ups...am crezut că porumbelul voiajor e alb! Este vorba despre unul alb de fapt. Scuze.

| ancaval a răspuns:

Floarea soarelui, grâu, porumb.

Floarea soarelui e preferata lor, o să observi cum lasă totul pentru ea.

| ancaval a răspuns:

Pâine albă le dădeam și eu, dar o băgam în apă, să se înmoaie și
coarja, să nu se usuce.