| Dope a întrebat:

Ce părere aveţi de eutanasierea câinilor comunitari?

Eu nu sunt de acord.

38 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Aici depinde eu sincer sunt 50 pro 50 la suta contra!
Deoarece sunt unii caini care te musca, iti dai seama ca atunci cand esti muscat ai vrea sa moara toti caini vagabonti, trebuie sa umblii pe la spitale etc!
Si totusi nu sunt de acord, ca mai sunt si altii caini foarte dragalasi fara adapost!

| Hikari a răspuns:

Nu! Sa ii ia in adaposturi nu sa ii omoare! Guvern prost si tampit. Maidanezii sunt pe strada din cauza lor! nu e vina cainilor. Dumnezeu le-a dat o viata acestor fiinte. Ei cred ca sunt capabili sa le-o ia? Serios acum. Sa faca niste adaposturi CALUMEA si sa ii duca in adaposturi. Am trait sa o vad si pe asta laughing Mai nou ei se cred Dumnezeu sa ia viata cuiva asa cand vor? Sa nu intreaca masura.

| CautNume a răspuns (pentru Hikari):

Dai tu bani pentru adaposturi?

| RedNose a răspuns (pentru Hikari):

Maidanezii sunt pe strada din cauza noastra, nu a lor, neaparat. Sunt vinovati cei care isi ia de pui ca sunt mici si draguti, iar la maturitate le da drumul pe strada, am un asemenea om chiar la mine pe strada.
Dar stii ca acei caini din adaposturi sunt platiti tot din banii nostri? Ti-ar conveni sa ai salariu de 1000-1100lei si sa platesti si intretinerea acelor caini?
Eu nu sunt pro eutanasierii tuturor cainilor de pe strada, dar ar putea gasi o solutie.
In America, un maidanez sta in adapost 1-2luni,daca pana atunci nu este adoptat cainele este eutanasiat. Toti cainii batrani,bolnavi si agresivi ar trebui adapostiti. Puii ar trebui tinuti mai mult ca fiind pui sunt mai usor de adoptat. Toti cainii, inclusiv cei cu stapani sa fie microcipati si sterilizati. In caz ca sunt persoane care nu au posibilitati, atunci sa intervina sterilizarea gratuita. Orice caine pierdut sa fie imediat avertizata politia sau asociatia, iar daca este gasit un caine care nu a fost declarat pierdut sa dea o amenda celui ce ii apartine cainele ca data viitoare sa aiba mai multa grija. Singurii care mai pot imperechea cainii sa fie cei ce detin canise si cei ce au caini cu drept de monta, atat. In felul asta nu ar mai exista nici samsari.

| 00SweetTweety00 a răspuns (pentru CautNume):

Nu!winking nu sunt eu presedintewinking sa dau bani pe adaposturiwinking Dar se pot face campanii, si se pot obtine donatiiwinking! Dar cum am mai spus :trebuie putina vointawinking! Daca ar exista astfel de centre nu ar mai exista riscuriwinking! Dar de, asa e romanul, ca sa scape de costuri, prefera sa ucidawinking! CRUDwinking!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hikari):

Ce adăposturi? Asta nu presupune o cheltuială?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hikari):

Lasa sa-i omoare, e singura solutie

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Până acum două zile, eram extrem de miloasă, nu eram sub nicio formă de acord cu eutanasierea însă am văzut la ştiri un copil de patru ani, din Bucureşti a fost rupt de nişte câini comunitari şi am ajuns la concluzia că trebuie să-mi schimb punctul de vedere...
E tragic să ştii cum sunt omorâţi nişte câini, însă e şi mai tragic să vezi cum sunt ucişi copii sau bătrâni.
Păcat că în România nu există suficiente adăposturi pentru toţi.

Numai bine!

| BiuL a răspuns:

Nici eu.

| RedNose a răspuns:

Intrebarea asta e pusa de 3-4 ori doar pe ziua de azi, daca te uitai putin mai jos gaseai si raspunsuri, dar na, leneai mare...

| RAY a răspuns:

Caini mei din tm nu ma ataca si am si eu destui asa ca nu ma bag

| KodrutZ a răspuns:

Foarte bine. Daca nu esti de acord, atunci ia si tine-i la tine acasa. PE TOTI.
@broxi si toti ceilalti care au cap, dar minte le mai trebuie: Voi va dati seama ce inseamna 100.000 de ciini vagabonzi? Ia luati si faceti un mic calcul cam ce bani ar trebui si cit spatiu/personal ar fi necesare pentru a tine 100.000 de ciini in adaposturi, asta in timp ce nu sint destule adaposturi pentru oamenii cu probleme...

| suităr a răspuns:

Nu prea sunt de acord. Știu, știu ''ataca copii'' dar nu e vina lor că au ajuns pe străzi.
Am auzit de cazul cu bâiețelul de 4 ani...insă:

El a fost sfâșiat de mână cu părinții? Nu cred. Ce căuta el singur?

Acei câini, care trăiesc cum trăiesc, iși apără singurul teritoriu.Situatie in care s-a ajuns tot din vina omului.
Tu ce crezi?

P.1.S

| suităr a răspuns (pentru suităr):

Și incă ceva:
(exercițiu imaginativ)

E ca si cum, plantele si animalele ar vrea să ne omoare pe noi. In acest caz,noi suntem ''maidanezii'', care distrug padurile,omoara animalele și ne apărăm TERITORIUL. Voi,daca vedeți un intrus pe teritoriul vostru,il inlăturați, nu?
Și daca stam sa ne gândim, oamenii puteau fii duși in centre, sterilizați eutanasiați, pentru a reduce numărul lor. Deacord? Nuu...cum să ne eutanasieze pe noi? Vina noastra ca ne-am născut?

Puneți-vă un pic in locul acelor câini, și mai discutăm

P.1.S

| gingergirl1 a răspuns:

Off,daca ai sti de cate ori am vazut intrebarea aceasta...laughing
Eu iubesc cainii si mi se pare o cruzine sa ii omoare sad dar hai sa fim seriosi, in ce tara mai vezi caini vagabonzi pe stazi? nicaieri.bineinteles cu exceptia noastra straight face
Uite un biet copilas a murit din cauza asta, condoleante familiei, era asa de draguttt baietelul! :3 pacat...seama mukt cu in prieten de al meu cand era micut big grin
Adica nu stiu, de exemplu sa mergi noaptea si sa dai nas in nas cu un caine care iti poate afecta probleme grave, deloc.placut! Parerile sunt impartite! Dupa mine mai bine ar construi niste adaposturi ceva! Pana la urma nu toti cainii sunt asa de rai! Unii, dar alti pot fi foarte periculosi!

| Buresbista123 a răspuns:

Impotriva sunt eu pentru ca am ceva in cap

| sayWhaaat a răspuns:

Sunt complet de acord cu eutanasierea tuturor cainilor vagabonzi.
Cei care sunteti de alta parere sunteti niste naivi, si nu sunt un ignorant nenorocit care considera ca propria parere e universal valabila, insa sunt enorm de multe cartiere in Romania in care pur si simplu iti e frica sa iesi pe strada.
Acum ii intreb pe cei precum autorul acestui topic, cei care considera cainii vagabonzi niste dragalasi, prostii care vor vota CONTRA la referendum, cum v-ar conveni dragilor sa locuiti intr-un cartier, in care trebuie sa suni prietenii numai sa poti iesi din scara blocului / pragul casei?

| LivingLouder a răspuns:

Nici eu pentru ca si ei merita sa traiasca si pentru ca ceea ce vor ei e o forma de cruzime

| Pufffx a răspuns:

100% caini aia nu au nici o vina
1.ei stau pe strazi pentru ca oameni i-au dat afara daca oameni nu ar fi abandonat animalele nu se ajungeau aici.
2. daca oameni nu ar manca cu zilele ar sta in ploaie frig nu ar avea uneori nici de unde sa bea apa cum ar reactiona?
3. de ce toata lumea se mira cand un animal se da sa te atace? mereu sunt zgorniti batuti chinuiti.
Ce vina au animalel astea ca nu au un loc in care sa stea? ca nu au ce manca? ca nu au uneori nici apa sa bea? ca stau in ploaie si in frig? si se mira de ce ataca copii? poate erau turbati catei aia? Si tot animalele sa fie eutanasiate? VIOLATORI CRIMINALI? AIA CE SCUZA AU?

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Dar ce parere aveti de copii care au fost mancati de cainii comunitari? Au fost nenumarate cazuri, in fiecare saptamana vad la stiri cel putin o astfel de stire. Asta e, ori noi, ori ei. Sa nu mai spunem de faptul ca pe strada calcam mereu in kk de caine, si ca toata noaptea nu pot dormi ca javrele latra, urla, se bat pe afara, si daca trece cineva il fugaresc. Intr-o zi am trecut pe langa o haita de 21 de caini. Daca sareau pe mine, sau daca imi suna telefonul si nu le placea, sau daca veneam de la magazin si aveam mancare, ceva, nu tabarau pe mine? 21 de caini! In scurt timp vor fi mai multi ca noi! Si sa va mai spun ceva: am fost 2 saptamani in Germania, poate cea mai bine organizata si disciplinata tara. Va jur ca nu am vazut niciun caine fara stapan, fara zgarda. Cred ca am vazut in total 6 cand ii plimba, dar in rest, nimic, iar la noi, ne domina numeric.

| Captive a răspuns:

Sincer, nici eu nu sunt de acord.
Cu ce sunt de vina ei ca sunt abandonati si lasati sa moara de foame, nu sunt dusi la adaposturi?
Cu absolut nimic, insa unii oameni nu pun si problema aceasta in plan...

| 00SweetTweety00 a răspuns:

DEZACORD TOTALwinking! este o cruzimewinking sustinuta de oameni reci si fara sufletwinking puppy dog eyes puppy dog eyes sad

| Salahadin73 a răspuns (pentru 00SweetTweety00):

Am plans la comentariul tau.

| ℓσяєภยş a răspuns:

Nici eu.

| BlackStar27 a răspuns:

Nu sunt de acord cu eutanasierea, dar trebuie luată o măsură pentru acești câini.
Îmi este frică de drumul de la școală până acasă, să nu cumva să devin prada lor.
Totuși, nu cred că ar trebui omorâți pentru sunt și ei niște suflete ca noi toți și sunt sigură că printre toți aceia sunt și câini blânzi puppy dog eyes
În concluzie, nu sunt de acord.

| Kristinx7 a răspuns:

Nici eu, dar nu e dupa noi big grin

| Miranda27 a răspuns:

Eu iubesc cainii, chiar de asta am trei: un rottwailer, un husky si unul comunitar, dar acum nu mai este comunitar (l-am adoptat de mic si nu o sa-l abandonez niciodata), totusi decat sa fim mancati, muscati sau omorati (ca si baietelul acela din Bucuresti) de catre cainii acestia, mai bine sa-i eutanasieze. La inceput nu eram de acord, dar dupa ce am vazut ce s-a intamplat, mi-am schimbat parerea. Pentru cei care iubesc cainii comunitari, ar putea sa-si i-a unul sau doi acasa si sa-i ingrijeasca (ca si mine) sau sa le plateasca ei hrana pentru cei din adapost... Totusi ar fi chiar super sa faca si in Romania cum se face si in America (cum a zis si All78), dar cand o sa se intample asta? laughing

| FredFlintstone a răspuns:

Eu sunt!

| broxi a răspuns:

Nici eu. ar putea pur și simplu să ia banii investiți special pentru ei și să-i ducă la adăposturi. dar nu sad

| MalusDacus a răspuns:

Sa moara toti cainii din lume, eu de cate ori am ocazia sa omor vreo unul ii dau un topor in cap fara regrete.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns (pentru MalusDacus):

:laughing)))))))))))))))))))))))))) ce tare ai fost rolling on the floor

| 00SweetTweety00 a răspuns (pentru MalusDacus):

Ma nene, ai gaut gaz? sad cum poti spune asa ceva? sad

| B530Mihai a răspuns:

Poate ca la voi sau unde locuiti nu sunt caini care v-ar pune viata in pericol, insa in unele zone, cum ar fi la mine in cartiernu te poti duce neinsotit 50 m.
Deci 100% Pro

| 18cm a răspuns:

Atunci ramai in *** in casa ca se vede ca nu iesi prea des.

Nu ma inelege gresit si eu iubesc cainii dar asta nu inseamna ca trebuie sa accept sa fiu muscat cand ma intorc noaptea acasa.

| Rmonster a răspuns:

Si sa mai omoare si alti copii nevinovati? Nu neaparat eutanasiere, dar macar niste adaposturi stabile si cineva care sa se ocupe cu adevarat de asta, sa ia munca in serios. Si decat sa stea pe strazi sa nu aiba stapan, da, sunt de acord si cu eutanasierea, e mai sigur pentru toata lumea. Sunt foarte multi caini si din ce in ce mai multe cazuri.

| Lightwyrm a răspuns:

Nu Ar Trebui ca sa ne batem joc cu eutanasierea cainilor si iei au dreptu la o viata ca si noi crying

| IeuI a răspuns:

Contra... sa faca niste adaposturi calumea si asa impusca 2 iepuri dintr-o lovitura : nu mai sunt caini vagabonzi si infiinteaza noi locuri de munca(ca pana la urma trebuie sa aiba cineva grija de ei si in adaposturi big grin)