| Landied a întrebat:

Ce parere aveti despre rasa Ciobanesc German? E rasa mea preferatahappy

6 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Sunt cei mai inteligenti caini.Si eu am unul de 4 ani.Sunt receptivi, loiali, prietenosi, jucausi chiar si la batranete si se ataseaza foarte tare de stapan.sunt si printre preferatii mei

| Onutzyk a răspuns:

Si ai mei.

Ii ador :X

Am 3 astfel de catei [am avut 4 dar unul a murit de atac de cord crying]

Sunt niste caini ffff inteligenti, buni paznicibatting eyelashes

funditabatting eyelashes

| Speedo a răspuns:

Sunt fericit ca am in casa un Ciobanesc German. De fapt este o ea, o cheama Sheeva si are 5 ani. Pe scurt este intr-adevar un caine din Clasa A-Grupa 1. Inteligenta nativa peste medie, foarte atasati de stapani, au o memorie fantastica si in anumite momente un comportament care poate fi numit "uman". Sunt un pic mai pretentiosi in ceea ce priveste alimentatia(ex.: grija mare la oase de pui - pot sa-i perforeze intestinul) in sensul ca trebuie un pic diversificata. Nu poti sa-i dai in fiecare zi granule si carne la conserva. Mai trebuie si ceva fructe, legume. Trei aspecte foarte importante: 1. in perioada de crestere au nevoie de mult calciu; 2. au nevoie de multa miscare; 3. mare grija la boala genetica de care sufera multi ciobanesti - displazie de sold(noi am avut noroc sa nu)

| pwp a răspuns:

Ador cainii de talie mare!
ciobanescul german e intr-adevar frumos!
love struck

| Amelie_2576 a răspuns:

Este o rasa inteligenta si frumoasa. Si mie imi plac Ciobanestii Germani. Sunt deseori folositi de politie pentru capacitatile lor deosebite de a depista anumite tinte. Le place sa primeasca sarcini si sa se faca utili omului. Au nevoie de un stapan care sa le acorde atentie si sa se preocupe de educatia lor, deoarece sunt capabili de multe lucruri folositoare. Este un caine devotat stapanului si casei.

| Claudiu003 a răspuns:

Si eu am unulde un an si sta la curte momentancasa este in constructii dar este foarte jucaus si atunci cand sta singur este un foarte bun paznic.Eu mi-am dresat-o singur. O cheama Bella si sunt mandru de ea este un caine lolial ascultator si foarte destept nu este prea prietenos cu alti caini si cu alte persoane decat cu stapanii.