| cipicu92 a întrebat:

Ce parere aveti despre rasa de caini amstaff? Este o rasa agresiva? Ce se intampla daca nu il dresezi? Devine dusmanul tau si te poate ataca in orice moment? Daca cumva ii mai tragi o palma cand e mic, tine minte asa cum face rottweiler-ul. Adica eu asa am citi pe internet ca daca bati un caine rottweiler din motive disciplinare cand e mic, el tine minte si cand va ajunge la maturitate te va ataca mai mult sau mai putin, depinde cata suferinta i-ai provocat tu atunci cand el era fara aparare.

Răspuns Câştigător
| Kl0d a răspuns:

Pai Amstaffi daca nu se obisnuiesc cu tine de mic,mai mare o sa fie prea tarziu sa-i mai faci unele lucruri.
Daca nu il dresezi o sa asi vada de capu lui fara a te asculta,comenzile elementare,invatal inca de la maturitate :stai jos,shezi, rostogolestete, etc. si ai dai o bobita de mancare si asa va sti ca pentru. mancare va face asta...stai mult cu el sa se obisnuiasca cu prezenta ta si in special strigai numele sa se obisnuiasca cu tine, invata rapid stai linistit. da in orce caz trebuie sa ai atragi putin atentia cu o palma.ca mai incolo sa nu te muste si apoi daca il obisnuiesti cu toti oameni nu musca pe nimeni,daca dai comanda to pe el,ho pe el,muscal, atunci daca l-ai obisnuit cu siguranta ca il va musca, ai zici stop si se opreste, doar o durata de timp Bafta!

9 răspunsuri:
| AlexyaLove a răspuns:

Daca cresti un caine in iubire,indeferent de rasa, indiferent daca il dresezi sau nu, el iti va fi loial toata viata.Si oricum,nu trebuie sa-l bati,sau sa il ti izolat de lume ca sa sefaca rau,joaca-te cu el cat e mic,cu saculeti de iuta,ca sa isi formeze muscatura. Daca il iubesti si ai incredere in el,si el va avea incredere in tine, apararea curtii si a stapanului nu va fi o problema, caci la un caine de paza asta vine din instinct!
http://www.pozecaini.com/poze-cu-caini-amstaff/

| Adinutza_Ady_1977 a răspuns (pentru AlexyaLove):

Eu am o femela de la 3 luni am crescuto dar pana la varsta de un an doar eu i am dat de mincare, apa, plimbat afara cu orele ca au nevoie de alergat pentru asi pune muschi in aplicare si formare, timp de un an cat doar tu il cresti si ai dai tot el va apuca 90 la suta din apucaturile stapinului a mea la varsta de 6 luni am inceput sa o dresez..sezi,culcat nu atinge mincarea doar cand spun eu...stai lasa. daca musca pe cineva.e sociabila prietenoasa cu toti in special cu orice caine..in legatura cu apararea.ei o au in instinct daca cainele il cresti sa fie cuminte prieten cu toti asa va fi dar daca cineva incearca sa te atace stai linistit ca nu se uita cum o iei.te apara fara sai spui...eu am nvatato sa sara doar la ordin sau daca cineva incearca sa ma atace sa sara din instinct.dar catelusa mea e dependenta de mine a fatat acum doua zile dara daca eu ies din casa lasa pui si vine dupa mine..rasa amstaff e o rasa foarte inteligenta.dar au nevoie sa le arati ca ai incredere in ei si sa te simta ca ai iubesti cu adevarat si atunci isi dau sufletul pentru tine

| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Am avut un caine amstaff si este foarte frumos inteligent si iubitor

| michael5813 a răspuns:

Sunt simple povesti chestile cu rottweilerii... orice caine tine minte orice ai provoaca discomfort si va face tot ce poate sa se fereasca de acel lucru. Amstafful este un caine de asemenea puternic si cu tendinte agresive...de aceea daca nu este "educat" corect, de mic puiut, la maturitate va avea dorinta de a te domina pentru. ca nimeni nu i-a aratat cine e seful. asdar, nu este un caine pentru oricine, are nevoie de un dresor f. bun si capabil pentru. ca altfel se va comporta ca si un copil ( sau adolescent ) rebel, obraznic daca nu a avut parte de cei 7 ani de acasa cum se spune. si inca ceva : nu-i face bine apartamentul nici lui nici stapanului.

| nataliaduchess a răspuns:

Sa nu crezi asa ceva.Sunt doar niste prostii de pe net.Cainii din rasa amstaff sunt deosebit de frumos, carismatic, curajos si devotat. Fundita?

| uriaking123 a răspuns:

Am amstaf in varsta de 4 ani a fost dresat dar e cam incapatanat cate odata in rest foarte ascultator nu musca doar la comanda asculta de oameni casei cu copii mici ce sa zic... amstaful e prea jucausi nu asi lasa un copiil langa el este posibilitatea sa sara pe el sa se joace, in rest este foarte docil nici o problema ascultator etc,,, recomand la toata lumea!

| deeasmile22 a răspuns:

Eu am tot Amstaff, si am batut-o cand era mica, ii dadeam cate o palma, iar acum are 10 luni, ma asculta, si nu e dresata, e foarte cuminte si inteligenta happy

| Adinutza_Ady_1977 a răspuns:

Oameni buni eu si sotul meu, mai precis sotul meu a vruts atina caine.mie pana la ei va jur ca nu-mi placeau caini.a luat o femela amstaff..cu pedeegre. talie originala.a crescuta el singur si i-a dat de mincare doar el si plimbat. pana la un an.dar pana la varsta de un an a fost mereu cu ea si cu copii in casa asa a avut timp sa se obisnuiasca cu copii si era certata daca facea ceva rau in legatura cu ele....sa obisnuit cu ele dorm impreuna si le apara daca sotul le cearta..nu sare la el dar latra s vrea sa se faca inteleasa ca le iubeste...acum ea a fatat a mai tinut un caine..mascul..si cu el la fel a facut.e a vrut prm data sa domine dar nu ia permis sotul si a facut dresaj cu el cum a facut si cu mama lui ca uitasem sa spun..la varsta de 6 luni a facut si cu el si cu ea..sezi,culcat,nu atinge mincarea, vino aici, stai..si jur ca orice spune el ei inteleg si daca le spune din buctarie.du-te trz pe..sotia..inteleg si vin sa ma trz.ei rautatea o au in sange nu trebuie sa i faci rai sa sara la lume sa muste.el nu a facut asta.din contra ia obisnuit cu oricine.dar daca sare cineva la el..si-a semnat mandatul..il apara cu viata..deci nu va luati dupa tot felul de vorbe..totul depinde de stapin.

| Topcea_Madalin_1997 a răspuns:

Am si eu amstaff si as vrea sa-l duc la un dresaj..sa muste doar la comanda mea ma costa mult