| Cristiaan232 a întrebat:

Salut vreau niste detalii pentru rasa de caini amstaff, sunt incepator in cresterea cainilor.
1- Acesta poate fi agresiv cu mine si familia mea pe internet am vazut ca aceasta rasa de caine a omorat un copil de 4 ani si o batrana?
2- Acesta poate fi agresiv cand va ajunge matur cu tatal meu care vine la 2 luni acasa?
3- Acesta devine agresiv daca il voi tine intr-un tarc?(Pe timpul iernii va sta in casa)
4- Sfaturi de inceput.
5- Dupa o varsta de 4 ani acesta va turba?
6- Alte detalii de la un detinator de amstaff

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Hey!
1.Sunt caini foarte buni pentru familie si copii.Sunt catei foarte posesivi si daca vreodata o sa va considere in pericol o sa atace. Daca socializeaza de mic cu lumea eu zic ca e ok.
2.Sansele sa devina agresiv cu tatal tau sunt reduse. daca tatal tau o sa il rasfete cand vine acasa si nu il cearta pentru orice prostioara din contra catelul o sa sufere cand o sa plece si o sa ii simta lipsa.
3. Poti sa il ti in tarc pe timpul noptii si in timpul zilei daca ai curtea imprejmuita liber sa se joace.Cu cat socializeaza mai mult cu atat mai bine. Posibil sa omoare 2-3 gaini ale tale/vecinilor dar nu pentru ca este un caine feroce ci pentru ca le vede ca niste jucarii ce scot sunete amuzante.De multe ori ei nu isi dau seama de forta pe care o au si ne mai zgarie.lovesc.invinetesc etc.
5. Turbarea/Rabia este o boala infectioasa ce se transmite prin muscatura/zgariat.Rezervorul de rabie la noi in tara o constituie in principal vulpiile salbatice sau daunatorii gen sobolani/soricei.Nicidecum turbarea nu apare din senin.Deoarece ii o boala FARA TRATAMENT si o poate face si omul (IN 2 SAPTAMANI SE MOARE)e OBLIGATORIU PRIN LEGE ca orice animal sa fie vaccinat antirabic in fiecare an.Un vaccin costa intre 15-50 de lei.Personal il recomand pe cel mai scump (NOBIVAC sau EURICAN si NU BIOCAN)pentru ca isi face treaba mult mai bine.Sa respecti schema de vaccinare data de veterinar pentru ca e ff importanta.
In rest mancare buna( nu chappy, pedigree sau firme de comert ci cele din cabinete care sunt fff bune pentru dezvoltarea unui puiut) si iubire cat mai multa si o sa fie un catel ideal.

| Cristiaan232 explică (pentru Rocsid):

Sunteti deținător de amstaff sau ati fost deoarece am câteva întrebări despre dresaj si ce zgarda recomandati pentru dresaj si plimbare

| Rocsid a răspuns (pentru Cristiaan232):

Nu sunt detinator de amstaff dar am o pasiune mare pentru catei happy
Ca si dresaj recomand sa se inceapa de la o varsta frageda 2-3 luni cu comenzile de baza sezi, culcat asteapta si da noroc. Pentru inceput ca sa se invete in lesa recomand o lesa simpla (de metal pentru ca o sa o roada cea de material)si o curelusa la gat si nu ham. lesa se va pune cat mai sus si mai aproape de cap pentru ca e mult mai usor de controlat catelul( daca lesa e la mijlocul gatului sau la baza lui catelul datorita musculaturii dezvoltate va avea mai multa forta si va trage) Nu recomand pentru puiut lesa cu electrosocuri( e scumpa si il curenteaza cand lantra si e posibil ori sa ii dezvolte mai puternic instinctele animalice ori sa dezvolte o anxietate si plimbatul o sa il asocieze cu ceva rau). Cand o sa il dresezi iti recomand ca recompensa sa fie o jucarie care piuie sau scarpinat pupici...desi e putin mai greu decat cu mancarea gandeste-te ca nu o sa ai tot timpul recompense la tine.dar o jucarie improvizata gen bat sau un pupic este.E foarte important sa dezvolti o relatie cat mai stransa cu patrupedul si el o sa devina umbra ta si o sa te asculte dumnezeieste.
Poti pentru dresaj sa te uiti la video-uri pe Youtube despre dresaj.Iti recomand sa sortezi video-urile si sa le iei in considerare cele facute de profesionisti si nu de oameni care e posibil sa aplice tehnicile gresit.E posibil ca prima metoda sa nu mearga si atunci va trebui sa incerci alta si alta pana cand functioneaza.La fel ca si oamenii cateii invata diferit.
E bine si sa te afli intr-un grup de amstaff pe Facebook deoarece ei te pot ajuta in diferite probleme.
Daca vrei sa ii tai urechile a fi bine sa o faci la un medic veterinar bun deoarece nu toti stiu care e standardul rasei si risti sa ai un amstaff cu urechi de Ciobanesc de Asia centrala( la amstaff sunt mai ascultite si nu trebuie sa fie foarte scurte si la cel de Asia centrala trebuie sa aiba o forma rotunda) eu personal nu recomand taierea urechilor deoarece ii o manopera chirurgicala dureroasa( Toti cateii care erau anesteziati fff bine si cu substante extrem de bune si au plans in somn de durere..si au primit si analgezice si anestezie locala.recuperarea e greuta si dupa cateva zile incepe sa ii manance urechile si trebuie sa poarte con sa nu isi rupa firele ca dupa sa aiba urechea facuta franjuri.Sunt mai multe dezavantaje decat avantaje.dar repet. daca vrei sa ii faci aceasta manopera vorbeste cu medicul veterinar inainte si pune-i toate intrebarile ca sa stii la ce iti expui catelul.
Poti sa imi lasi mesaje in privat daca mai ai intrebari.

5 răspunsuri:
| mişamişa a răspuns:

Amstaff / American Stafforshire Bull Terrier, Stafforshire Terrier american

Greutate
18 - 36 kg
Inaltime
43 - 48 cm
OrigineSUA,
Istoric rasa Este o rasa cu stramosi in Anglia, dar care a fost dezvoltata independent pe continentul american timp de mai bine de 60 de ani pana ce AKC a schimbat denumirea rasei. Are acelasi descendent ca si APBT (American Pit Bull Terrier). Este rezultatul incrucisarilor dintre Bulldog si diferiti Terrieri (White English Terrierul, Black and Tan Terrierul, Fox Terrierul). La sfarsitul secolului al 19-lea, Staffordshire Bull Terrier au fost adusi in SUA de catre colonisiti. Aici a fost atent selectionat obtinandu-se Amstaff-ul de astazi care se deosebeste de ruda sa engleza prin faptul ca e ceva mai inalt si are corpul mai greoi si masiv.

Descriere Fizica Este un caine de talie medie, puternic, musculos, bine construit, agil, gratios. Corpul sau este compact, scurt, lat. Are un cap mare, craniul este lat cu un bot de lungime medie si rotunjit. Are maxilarele proeminente si nasul negru. Ochii sunt negri, departati si adanciti in orbite. Urechile sunt ridicate sau semiridicate acestea fiind prinse sus in forma de petala de trandafir. Picioare sunt scurte si departate datorita pieptului sau, lat si adanc. Are o coada scurta si ascutita la varf, care nu se taie. Blana este scurta, dreapta, lucioasa si aspra. Poate avea orice culoare in afara de alb complet, dar cele mai intalnite sunt negrul, cafeniul si rosu inchis cu zone deschise la culoare.

Personalitate Este un caine energic, curajos, loial, atent, galagios, tenace si dominant. Este foarte devotat stapanului si familiei acestuia, este prietenos si bland cu copiii si poate fi un bun membru al familiei. Este agresiv cu altii caini de acelasi sex, iar cei mai multi caini din aceasta rasa se vor intelege doar cu specimene de sex opus. Va accepta pisica sau alte animale din gospodarie doar daca a fost socializat cu ele. Daca nu a fost dresat corespunzator vor avea tendinta de a se bate cu alti caini.

Ingrijire Acest caine nu necesita o ingrijire speciala. Parul mort va fi indepratat din cand in cand cu o perie sau o manusa de cauciuc.

Conditii de viata Este un caine cu un nivel ridicat de activitate si se va simti cel mai bine intr-o curte bine ingradita, langa o familie activa, cu experienta in cresterea cainilor. Ii place sa alerge pe langa o biciclata, sa se joace cu mingea, sa faca aport, sa inoate si sa sape. Se va adapta si conditiilor de apartament daca i se asigura miscarea zilnica de care are nevoie. Exceleaza in competitiile de agilitate si dresaj. Nu trebuie tinut la soare puternic

Dresaj Are obligatorie nevoie de dresaj de la o varsta cat mai mica. Trebuie invatat sa nu traga in lesa de mic, pentr a nu avea probleme cand va fi mare si va avea o forta foarte mare si va fi greu de stapanit. Este un caine inteligent, agil care intelege foarte repede ce i se cere. Dresat de mic poate acumula foarte multe infomatii si vor obtine rezultate deosebite. Nu trebuie antrenat pentru atac pentru ca un caracter agresiv innascut.

Utilitate A fost mult utilizat in America in perioada celor 2 razboaie mondiale, aparand pe afisele din acea perioada simbolizand curajul. Un caine celebru - Stubby ce a luat parte la razboiul Americii cu Franta in timpul primului razboi mondial, a fost cel mai decorat caine din istoria militara. Este mult utilizat pentru paza dar si ca animal de companie.

| mişamişa a răspuns:

Personalitate Este un caine energic, curajos, loial, atent, galagios, tenace si dominant. Este foarte devotat stapanului si familiei acestuia, este prietenos si bland cu copiii si poate fi un bun membru al familiei. Este agresiv cu altii caini de acelasi sex, iar cei mai multi caini din aceasta rasa se vor intelege doar cu specimene de sex opus. Va accepta pisica sau alte animale din gospodarie doar daca a fost socializat cu ele. Daca nu a fost dresat corespunzator vor avea tendinta de a se bate cu alti caini.

| Cristiaan232 explică (pentru mişamişa):

Locuiesc la tara am ditamai imasul+ ca la vara eu ies cu prietenii cu bicicletele ai cred ca o sa se simtă bine alergând toată ziua