| bogdiy a întrebat:

Ce rasa de caine este cea mai protectoare cu stapanul?

15 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Ciobanescul mioritic romanesc, este singura rasa de caine care recunoaste ca stapani si pe copii stapanului. Plus ca e un animal foarte frumos:X

| viotedy a răspuns:

Boxerul nu cunoaste frica si este foarte protector cu stapanul si bunurila lui.

| MadalinG99 a răspuns:

Bichon latra musca

| MadalinG99 a răspuns:

Aceia de orbi

| PiTbuLuL a răspuns:

Rottweiler sau pitbull am rasele astea si crede-ma te protejeaza de oricine pitbulul si rottweileru nu cunosc frica sunt caini puternici si curajosi.Isi respecta stapanu si si-ar da viata pentru el.big grin

| JockerStoica a răspuns:

Ciobanesc German Garantat 100% din orice punct de vedere! Nu degeaba ciobanestii germani sunt folositi in misiunile politiei! Ei au o reputatie de caini foarte inteligenti si desigur sunt protectori din orice punct de vedere!
Salut.

| Swordsman a răspuns:

Dobermanul este cel mai recomandat pentru paza si protectie.

| adelina0101123 a răspuns:

Husky - te ajuta mereu / Boxerul - nu cunoaste frica si te aprara ----funda?

| CoCoPitikA a răspuns:

Buna! Din punctul meu de vedre, opina mea este ca Ciobanescul German. Deoarece el este foarte destept, isi iubeste stapanul, il asculta. De aceea politia folosesc in special Ciobanestii Germanii, au si un bun simt al mirosului. Asta este opina mea. Dar orice caine, daca il iubesti si il faci fericit, sentimentul se va transmite reciproc, si iti va fi loial pana la sfarsitul zilelor!

| ShakyBettySweet a răspuns:

Salut! happy Sunt multe rase de câini care îşi pot apăra fără frică stăpânul dar nu toţi se pot abţine de la comportamentul agresiv faţă de propriul stăpân.Îţi recomand Ciobănescul German, unul din cei mai inteligenşi şi loiali câini din lume.În popor i se spune Căine-Lup. happy În plus, are un aspect frumos.Ai putea să'ţi iei ori un Rottweiller, un boxer, un Pittbull sau un Husky mascul, dar aceştia îşi pot ieşi din fire mai uşor şi pot deveni agresivi fără voinţa lor, pur şi simplu aşa le este neamul.Ai grijă, orice câine de pază ţi'ai lua, trebuie să'l educi de mic cu calm şi răbdare dacă vrei să deveniţi cei mai buni prieteni şi să te apere, cu şanse mici ca el să te atace vreodată. happy

| DianaDia1237 a răspuns:

Câinele lup (ciobănescul german. Îți spun din propria experiență. Era mai micuț, am mers la plimbare cu el și un țigan s-a luat de mine iar el a vrut să îl muște. Cu greu am putut ține lesa ca să nu îl muste să mai am și de plătit. E cel mai bun prieten. Îl iubesc.

| GanH a răspuns:

Eu cred ca este rottweilerul

| MiraBella252 a răspuns:

Buna! Foarte multe rase de caini sunt protectoare. Eu insa am un brac - german si pot sa spun ca este un caine foarte protector happy. Desigur asta este doar parerea mea.

| antonia59 a răspuns:

Ciobanesc german.

| SmileNicole a răspuns:

DUpa parerea mea ar fi rasa HUsky, te protejeaza, si cunoaste frica, eu am unul si nu prea lasa ca nimeni sa se atinga de mine! SI este si o rasa frumoasa! happy