| WorGoneTPUgnuTHX a întrebat:

Ce rasa de caini ar fi recomandata pentru apartament si de ce?
O sa ii insir ca un fel de clasament al preferintelor mele.
Husky
Akita inu japonez
Boxer
Amstaff
Cane corso
Beagle
Golden Retrevier

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ești bărbat voinic, e normal să îți dorești un câine puternic, dar poate îți alegi unul din lista de mai jos, căruia să nu fi nevoit a-i pune botniță, atunci când îl scoți la plimbare. Sunt sigură că nici cu un Shih Tzu nu ți-ar sta bine, dar nici un câine de talie mare nu ar fi potrivit, dacă locuiești într-un apartament.
http://www.zooland.ro/......ament-3640
Citește și aceste articole:
http://www.vetlife.ro/......te-botnita
https://aflati.ro/25-cele-mai-periculoase-rase-de-caini-2212

| Snowa a răspuns:

Mi se pare ca rasele Husky si Akita sunt interzise pentru ca sunt foarte destrutivi si latra mult sau cel putin asta stiu, deci am sa sar peste aceste rase.
Cainii Boxer sunt linistiti, nu fac galagie si sunt usor de dresat, dar va trebuii sa-i scoti foarte des afara.
Daca ai sub 18 ani nu ai voie sa detii un Amstaff pentru ca se zice ca sunt agresivi (Chiar daca caini chihuahua sunt mai rai). Acest caine va latra si va deveni agresiv daca vede straini, deci daca vrei sa-l ti va trebuii sa-l dresezi, in rest sunt foarte ok, trebuie sa fie scosi si ei destul de des afara.
Specia Cane Corso nu este recomandata pentru apartament pentru ca are nevoie de mult spatiu, dar daca il scoti des afara nu cred ca va fi o problema, s-ar putea sa mai latre daca aude ceva ciudat.
Eu nu-ti recomand un caine Beagle, sunt foarte galagiosi si au nevoie de foarte multa miscare (vor deveni destructivi daca nu o vei face).
Golden Retrevier e un caine care are nevoie de mult exercitiu si de o periere zilnica, pe langa asta s-ar putea sa latre destul de mult.
Sper ca te-am ajutat happy

| cocp a răspuns:

Am eu un amstaff e ok cand e mic dar dupa au mare energie si trag tare in lesa au muschi cand e mare trebuie sa il ti cu botnita si va trebui sa il duci de 3-4 ori pe zi afara e caine de curte mai bine ia-ti un bishon laughing

| GEamnuel a răspuns:

Eu recomand unul de talie mai mica. Daca iei mare, cum ai zis de exemplu amstaff mai mult o sa ii faci rau, deoarece ei simt nevoia de libertate. In general animalele vor asta, si nu prea este bine sa ii ti in apartament. Dar daca o face trebuie sa il plimbi foarte des, pentru ca e posibil sa turbeze, si nu vrei sa te trezesti cu un amstaff nervos langa patul tau cand te trezesti dimineata laughing