| blairelovesmusic a întrebat:

Ce viziune au pasarile? De cand ma stiu am crezut si inca mai cred ca ele vad 2 imagini (exemplu: o persoana in stanga, un peisaj in dreapta) Dau fundita.

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și dacă peisajul e în stânga și omul în dreapta? thinking
Și eu care credeam ca asta se învață la școală încă din clasele mici...

| Catrice a răspuns:

Dacă vrei sa și vezi
Https://www.google.com/......m-foto/amp

| Lucian4 a răspuns:

Doar ai crezut, nu este adevarat si nu a fost

Bula
| Bula a răspuns:

Perceperea vizuala este complexa: doua "obiective" optice (ochii) vad 2 imagini diferite (ca si la om), iar creierul compune aceste 2 imagini, dupa care le interpreteaza.
Cand cei doi ochi se afla frontal, atunci imaginile se suprapun aproape integral, diferenta fiind folosita de creier pentru perceperea distantei.
Cand cei doi ochi se afla lateral, atunci imaginile percepute sunt diferite, comun fiind doar o mica fasie in directia botului. Acest sistem optic lateral permite perceperea imaginilor laterale FARA sa-si intoarca capul.
Si calitatea (rezolutia) ochilor difera mult: o pasare vede de la mare distanta si prada mica (de exemplu: vulturii), iar cainii au vazul mult mai slab, in schimbul mirosului dezvoltat.

| NakedWarrior a răspuns:

Am auzit ca unele prind si HBO, depinde de router.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă dai fundița, rămâi fără ea. Dacă ar fi așa, nu ar fi nevoite să întoarcă capul.

| Catrice a răspuns:

Dacă eu sunt prost, tu ești mult deasupra mea în ceea ce privește prostia.

| blairelovesmusic explică (pentru Bula):

La asta ma gandeam si eu.