| horse18 a întrebat:

Ceau TPU! Spunet-imi si mie urgent ce credeti ca e mai eficient (durata), picaturile pe spate sau zgarda anti-purici (insecte).

Răspuns Câştigător
| Yoalf a răspuns:

Buna! Recomand ca pisica/cainele sa fie deparazitat cu Advantix sau Frontline. Aceste firme sunt cele mai eficiente. Deparazitarea poate fi efectuata o data la 4 saptamani sau o data la 6 saptamani.
Zgarda anti-purici nu este la fel de buna ca un spray. Spray-ul poate fi aplicat de 2 ori pe zi si poate fi imprastiat prin blana cainelui/pisicutei.
Eu cumpar spray de la MaxiPet, si nu-l folosesc mereu, dar deparazitarile cu picaturi sunt cele mai bune.
Cainele/pisica ta ia purici, il/o musca, dar acesta nu pateste nimic, avand solutia in piele, iar puricele moare.
Sper ca te-am ajutat!

9 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pipetele sai cum le spui tu picaturile care se pun la gat. Tin in jur de o luna, la capusi chiar mai mult. Pe cainele meu niciodata nu a functionat zgarda de purici. Iar din pipetele de pe piata in momentul de fata iti recomand advantix.

| karsivan a răspuns:

Picaturile sunt cele mai eficente, dar a si 2 zgarzi foarte bune scalibour (70LEI ) sau Foresto vreo (150lei)

| JulyStorm a răspuns:

Eu pentru a mea folosesc o zgarda antiparazitara la 10 lei, cu efect 7 luni. Bine, o schimb la 2-3 luni, dar nu are rost sa dai zeci de lei in fiecare luna pe picaturile alea care au devenit ineficiente.

| MYK3 a răspuns:

Din punctul meu de vedere zgarda este mai eficienta deoarece are un efec mai de durata. De exemplu: tu ai dat cu picaturi pe caine, dupa aceea il speli de cateva ori si gata efectul. Dar daca ai zgarda inainte de baie o scoti de la gatul cainelui si dupa ce e gata o atasezi inapoi.
Cam asta ar fi de spus, ce sa mai zic. Mult succes sa ai si o noapte buna!

| RedNose a răspuns (pentru MYK3):

Dupa ce a aplicat pipeta, cam dupa 2 saptamani ii poate face baie fara nici o o problema fiindca solutia respectiva intra bine in piele, in sangele cainelui.

| MYK3 a răspuns (pentru RedNose):

Imi imaginez ce bine o sa ii mearga cainelui daca ii intra solutia respectiva in sangewaiting

| daniellle a răspuns:

Cred că ar fi mai eficiente picăturile. big grin
Nu am prea multe argumente pentru a susţine asta dar asta este părerea mea.
Eu am un căţelus şi pentru purici am folosit prafuri care s-au dovedit a fii destul de eficiente!
Totuşi, ar trebui să consulţi un medic veterinar.

Baftă! happy

| xesusn a răspuns:

Picaturi pe spate e eficienta solutia

| Mihaita22 a răspuns:

Picaturile pe spate, dar ai grija sa nu il mai atingi in acea zona.