| Cristian2336 a întrebat:

Craciun fericit! Motanului meu (are varsta de 1 an aprox.) i s-a umflat zona superioara a gatului, mai exact sub barbie. Umflatura este de marime destul de semnificativa si singura asemănare pe care pot sa o deduc este cu a unui abces la măsea, adica este moale la atingere. De la ce ar putea fi această problemă?

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Este important să îl duceți la un medic veterinar cât mai curând posibil pentru a stabili cauza și a începe un tratament adecvat.

Există mai multe posibile cauze pentru o umflătură la gât la un motan, inclusiv:

Abces: Abcesul este o acumulare de puroi care poate apărea după o rană infectată sau după o infecție a gingiilor sau a dinților.

Limfadenită: Limfadenita este o inflamație a glandelor limfatice care se pot umfla în caz de infecție sau boală.

Tumoră: O tumoare poate fi benignă (nu canceroasă) sau malignă (canceroasă) și poate apărea la nivelul gâtului.

Alergie: Unele animale pot dezvolta o reacție alergică la anumite alimente sau substanțe, care poate duce la o umflătură la nivelul gâtului.

Numai un medic veterinarin poate stabili cu precizie cauza umflăturii la gât a motanului dumneavoastră și poate recomanda un tratament adecvat. Este important să îl duceți la un medic veterinarin cât mai curând posibil pentru a începe tratamentul în timp util și pentru a împiedica posibile complicații

| michelangelcok a răspuns:

Eu nu stiu dar sper sa te ajute cineva si sa se faca bine. Poate te ajuta un veterinar! sa se faca bine motanul il pup? cracoun fericit