| Eallscriellca a întrebat:

Crăciun Fericit tuturor!~
Cățelușa mea nu mai mănâncă de aprox. 2 zile. Stă tot timpul în cușcă și nici nu latră. Ea este foarte jucăușă și zburdalnică de obicei dar mă șochează starea în care este de câteva zile. Am hrănit-o ultima dată cu pește fiert, nici nu s-a atins de castron. I-am dus și carne la bot dar pur și simplu a întors capul, mă evita. Cum plec de lângă ea cum merge în cușcă și stă cu orele iar mâncarea este neatinsă. Din câte m-am documentat și observat este posibil să fie răcită sau/și are febră. Voi putea contacta un veterinar abia după Crăciun dar îmi este foarte frică. Cum aș putea să o ajut măcar să mănânce ceva?

8 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine si pentru ea dar nu-ti pot zice mai mult de atat: cauta pe google! Voi cauta si eu, daca gasesc ceva iti zic.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Ne urezi noua Craciun fericit, dar pentru tine vad ca nu prea e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă apetitul căinelui este scăzut mai mult din cauza unui disconfort, decât de o boală, există câteva ponturi pe care le puteți urma. Kirsten Frisch, dresor specializat în rasa husky, scrie pe All-Natural-Dog-Treat.com cum să acționați când aveți un câine pur și simplu singuratic, fără poftă de mâncare.

• Hrănește-l în fiecare zi la aceleași ore. Dacă nu mănâncă ce i-ai pus în aproximativ 15 minute, ia-i bolul și pune-l deoparte. Dacă faci acest lucru de două ori pe zi, câinele va învăța că nu are mereu mâncare la discreție și va trebui să respecte orele.
• Adaugă puțină apă călduță peste mâncare. Respectă pasul 1 și servește amestecul la fel.
• Hrănește-l într-o zonă liniștită. Câinii mai timizi sau cei care sunt proaspăt aduși într-o casă au nevoie de un loc sigur pentru a putea mânca. Aceștia nu sunt familiarizați cu noul cămin sau cu persoanele din el și au tendința de a se ascunde pentru că nu se simt confortabil.
• Ia câte puțin din mai multe soiuri de mâncare de la magazin pentru a le testa pe câine.

Niste motive pentru care nu mananca ar fi:

BOALĂ. Un apetit scăzut la câini este adesea un semn de boală, mai ales dacă prezintă și alte simptome, în acelaşi timp. Totuși, o pierdere a poftei de mâncare la câini nu indică neapărat o boală gravă, dar este nevoie de o atenţie promptă și o vizită la veterinar.

VACCINARE RECENTĂ. Din fericire, vaccinurile ne protejează câinii de multe boli grave şi contagioase. Deşi aceste preparate injectabile au salvat vieţile a milioane de animale de companie în ultimii 100 de ani, au, uneori, efecte adverse. Majoritatea dintre acestea sunt minore şi de scurtă durată, dar se pot manifesta prin pierderea temporară a poftei de mâncare.

NOI LOCURI MAI PUȚIN FAMILIARE. Dacă până să pleci într-o vacanță sai înainte să te muți câinele tău se hrănea corespunzător, este posibil ca acum să nu mănânce pentru că încă nu-i sunt familiare locurile.

PROBLEME DE COMPORTAMTENT. Unii câini devin pretențioși sau refuzul lor de a mânca poate fi cauzat de hrănirea lor în ipostaze în care nu se siimt confortabili sau au un nou bol, care poate fi la o înălțime incomodă pentru ei. Oricum, pentru că știm că lipsa apetitului poate fi un semn al unei boli, să luăm în considerare acest ultim aspect doar după o vizită la medic.
Sursa: Pets.WebMD.com

Este posibil si sa fie gestanta.
Sper ca te-a ajutat cu ceva acest mic articol. Sa imi comunici evolutia ei, daca potiwinking Sarbatori fericite big grin

| LittleBugsBunny a răspuns:

Eu ii pasam cainelui meu carne de pui cu peste si carne de vita(pateuri pentru caini) si ii dadeam din palma

sau alte ori ii inmuiam pedigree in lapte pana se umflau bobitele alea de tot le sfarmam si tot asa din palma ii dadeam of sper sa se faca bine stiu cum e sad

Răspuns utilizator avertizat
| Lenushca a răspuns:

Poate e indragostita! big grin ...sau...poate e insarcinata!

| Micutzzaaaaaa a răspuns:

Crăciun fericit și ție. Îmi pare rău pentru cățelușa ta, dar dacă vrei să se vindece trebuie să-i faci vaccin. Aveam și eu o cățelușă, făcea la fel...Ma-m înspăimentat, dar am dus-o la un veterinar, mi-a spus că așa fac toți căței/cățelușele. Dar dacă nu îi faci un vaccin poate muri. Eu i-am făcut în ultima clipă dacă nu murea.
Sper că te-am ajutat!

Fundă? puppy dog eyes

| LunaDeGheata a răspuns:

Buna!
Iti spun parerea mea, nu stiu daca e corecta...

*)Am mai vazut un caz asemanator, iar pe baza acestuia iti raspund.Trebuie dusa la veterinar, e posibil sa-i fi ramas mancare pe gat (cainii nu pot muri inecati cu ceva, doar trebuie dusi la veterinar sa-i dea o pastila ca sa verse). Deci, de aceea nici nu mai mananca si se simte rau.Du-o la veterinar sa o trateze.

Mult success! Craciun Fericit!