| kiske a întrebat:

Cred ca pisica mea a racit desi nu stiu sigur. Este ragusita, cand vreau s-o mangai incepe sa miaune ca si cum ar vrea sa imi spuna ce are si cand i-am pus mana pe frunte avea temperatura. Am pus-o intr-un patut de al ei si am ridicat temperatura camerei, acum pare sa se simta mai bine dar tot e ragusita. Ce as putea sa mai fac? thinking

12 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Unde ar fi putut raci? Cate luni are?

Temperatura nu se ia la frunte ci la urechi, dar tine cont ca temperatura normala la animale este mai mare decat la oameni si se situeaza undeva la 38 de grade.
Ia un termometru, preferabil electronic si bagaºiºl in funduletz.
Asa aflii daca are febra!
Si cel mai important duºo urgent la veterinar.
Verificaºi gatul sa nu cumva sa fii inghitit ceva si sa ii fi ramas in gat.
Diaree are? Ochii ii lacrimeaza? Stranuta?

| Emeraude a răspuns:

Da, s-ar putea sa fie racita din cele spuse de tine, desi nici eu nu ma pricep prea bine.Eu zic s-o duci totusi la un vet, n-o poti trata dupa ureche, e totusi un suflet si mai rau e ca nu-ti poate spune ce simte.De obicei,la oameni, racelile normale trec de la sine in 3-4 zile, fara medicatie, dar nu stiu sigur cum sta treaba si la pisicute.Eu am un caine de o buna bucata de timp si nu mi-a racit niciodata. Ori pisicile sunt mai putin imune, ori a dat cumva de frig, s. a.
Ti-a mai spus un membru, dar, da, e de laudat faptul ca te preocupi atat de mult de ea, incat ai ajuns si pe TPU sa intrebi solutii, chiar e o pisicuta norocoasa happy.
Daca nu-si revine in 2-3 zile, du-o la vet, sa nu fie si altceva.
Sanatate! :]

| Brigitta a răspuns:

Cred ca cel mai bine ai duce-o la un veterinar. Nu poti fi sigura ce are pentru ca ea nu are glas sa-ti zica ce o doare. Sa nu i se inrautateasca situatia... sad

| Brotacelu a răspuns:

Sa nu se fi incecat cu ceva... thinking

| vilmaristul a răspuns:

Nasul e cald?
atunci sufera!
du animalutul la doctor

| happy.....withoutyou a răspuns:

In intrebarea ta am simtit o dragoste mare pentru pisicuta ta! Nu te ppot ajuta cu un sfat, dar are noroc ca te are alaturi, ofera-i tot sprijinul tau, in acest fel o sa-i fie mai usor sa depaseasca situatia!

| kiske explică:

Multumesc tututor de raspunsuri, oricum si-a revenit tongue daca mai face figuri o duc la vet.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o pisica isi pierde vocea sau este ragusita, acest lucru poate indica o inflamare a corzilor vocale.

Aceasta afectiune medicala, cunoscuta si sub numele de laringita, poate fi cauzata de infectii ale gatului, de amigdalite, alergii sau afectiuni pulmonare. Cateodata acest lucru poate fi generat si de stresul la care este supusa. Daca observati ca ea a inceput sa-si piarda treptat vocea, luati legatura cu medicul veterinar, care este singurul in masura sa identifice cauza afectiunii si sa aplice un tratament corespunzator.
Numai pisicutze ragusite nu cautam pe net, laughing, mi -a facut placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ma bucur ca acum ai o pisicuta sanatoasa! Si sora mea are o pisica, mai nebuna, ce-i drept, care are o problema asemanatoare cu a pisicii tale. Si-a pierdut vocea. Dr. veterinar a spus ca exista o infectie a corzilor vocale, iar acum pisica ia antibiotic. S-ar putea sa nu ii mai revina vocea crying. Un sfat din partea mea: Mergeti la vet ori de cate ori banuiti ca pisica voastra are ceva si nu asteptati sa ii treaca de la sine. Eu mi-am luat o persana din Real (cu carnet de sanatate, deparazitata intern si extern, vaccinata) care s-a dovedit a fi plina de purici, cu o infectie bucala (ii mirosea gura f urat) si cu febra. Astazi a fost la ultima injectie si ii administrez antibiotic acasa. Sper sa se faca bine cat mai curand. Orice mic semn de disconfort conteaza! Tot respectul pentru iubitorii de animale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La veterinar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un astfel de simtom poate sa apara in cazul unei infectii virale. Problema cu astfel de infectii este ca pisica poate parea sanatoasa la un moment dat si dupa un timp simptomele de boala sa reapara (acest lucru se intampla atunci cand scade imunitatea organismului), virusul ramanand in organism si dupa trecerea prin boala. De acum inainte trebuie sa fii si mai atent decat pana acum, sa ii dai sa manance mancarica buna, eventual, din cand in cand, sa ii administrezi vitamine si minerale si sa o feresti de stres - de orice natura ar fi el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si pisica mea se uita la mine si incepe sa miaune si uneori intr in patura...cred ca ii e frig