| Emckill21 a întrebat:

Salut prieteni, am o problema, tocmai mi-am luat un pisoias de la o vecina care mi l-a dat in dar pentru ca l-am vrut nespus de mult si mi l-a dat big grin. Problema este ca nu are nici un vacin facut are 2 luni jumatate este cea mai mare flocosenie si pufosenie cum vrei so zici si il iubesc nespus de mult, dar eu vreau sa ii fac vacinurile pana acum nu l-am dus la veterinar, o sa il duc pe luni nu imi explic, cand vrea sa toarca s-au cel putin asa cred eu, cand il mangai incepe sa scoata un sunet, neexplicabil adica un fel de sughit, chiar nu pot sa imi explic si nu stiu, cred ca e racit s-au ceva de genu si ii pica blana foarte rau, ce sa ii fac? Va rog daca merge dau o funda mai mare decat casa si va voi fi recunoscator mult timp de acum in colo!

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu toate pisicile torc la fel. Daca scoate sunetul asta numai cand toarce, probabil ca asta este torsul lui. Caderea parului nu e ceva nemaintalnit la pisici happy Cumpara-i o perie. Daca manaca si se joaca (mai ales la varsta asta) nu cred ca are probleme de santate. Plus ca pisicile sunt niste animale foarte resiliente.

| AnutzaDragutza13 a răspuns (pentru Radu284):

Sunt de acord cu tine radu, dar totusi trebuie sa ii faca vaccinurile, sa nu se imbolnaveasca sau. big grin si ai grja emckill21 ca in perioada calda [vara] sa ii dai cu picaturi [la ceafa unde nu se poate curata/linge] pentru purici daca chiar iti pasa de ea si o ti in casa si daca o inveti de mica si intelege, poti sa-i faci baie. daca pisica este invatata de mica, ii poti face baie, poti s-o inveti tu. daca o sa incerci cand va fi mare o sa ai parte de multe zgarieturi din partea ei. laughing in perioada calda repet. poti vorbi cu veterinaru cerandu-i mai multe detalii depre pisici, daca ti la ea si o ingrijesti cu adevarat si o ti in casa sau undeva unde este cald, adecvat. este o fiinta. sper ca te-am ajutat

| Radu284 a răspuns (pentru AnutzaDragutza13):

Picaturile pentru purici/capuse sunt utile, dar numai daca pisica iese afara (des). Altfel nu trebuie folosite pentru ca au un anumit grad de toxicitate, si mai costa si bani.

Cu facutul baii, depinde de la pisica la pisica. Majoritatea nici nu vor sa auda de asa ceva, oricat le-ai obisnui. Si de obicei nici nu au nevoie de baie.

| ELdiablooo a răspuns:

Este perfect in regula sa ii cada parul, pentru vaccin este deocamdata mic, in schimb ai putea sa ii iei o pastila pentru deparazitare interna care se de o data la 14 zile cate jumatate din ea. Repeti tratamentul la 6 luni. Torsul nu este o problema, poate sa aiba un tors pronuntat daca nu miauna foarte mult. Iar daca este bolnav trebuie sa aiba nasul foarte uscat. Nu ai de ce sa iti faci griji, am 11 pisici pe care le ingrijesc happy