| Adela_9686 a întrebat:

Credeti in viata de dupa moarte? eu cred ca dupa ce murim ne "intalnim" cu toti cei dragi, daca mergem in rai, iar daca mergem in iad, vom plati la infinit pentru pacatele noastre. voi ce parere aveti? argumentati

Răspuns Câştigător
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Cred in Dumnezeu, citesc Biblia, dar cred in rai si iad asa cum cred si in Dumnezeu.Cred pentru ca am nevoie sa cred.Insa nu s-a intors nimeni de acolo sa ne spuna daca exista cu adevarat rai sau iad.In privinta asta cu viata dupa moarte stau cam cu indoiala in san, sincer, si stiu ca acum pacatuiesc cand zic asta dar asta cred.Credem in Dumnezeu pentru ca parintii, bunicii, strabunicii nostri au crezut, ducem credinta mai departe, e datoria noastra ca si copiii nostri sa se teama de Cineva si sa se roage Lui, sa traiasca cu speranta ca El ii va ajuta mereu la necaz, asa cum si pe noi ne ajuta.Asta este credinta.Si trebuie sa credem si in viata de dupa moarte. Dar cati dintre noi fac ceva pentru rai? Ca pana si pe batranii care au moartea in fata ii vedem zi de zi cu sticla in mana, cu tigara in gura sau barfind un pic la colt de strada... Dar cine sunt eu ca sa judec! Vom muri si vom vedea...Nu asa e vorba dar la intrebarea ta trebuie raspuns pe masurahappy.

30 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Pei eu sunt adept al religiei Wicca...se spune ca dupa ce Wiccani mor sufletul lor se duce intr-un loc numit Summer Land(Tara Verii)sufletul se odihneste pentru un timp apoi se reincarneazahappy

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Omida chiar ca esti o omida, exista fantome

| psiholoaga a răspuns:

Justmealone, cu iluzia ca batranii au moartea in fata, iar noi, pentru ca suntem tineri, suntem protejati se hranesc multi. Toti avem moartea in fata. Mi-ai amintit de o povestioara: era un calugar batran (si intelept) si vine la el un ucenic, care il intreaba: cat de mult trebuie sa ma caiesc, ca sa fiu iertat? Si batranul spune: ajunge o clipa, inainte de moarte. Ucenicul: Si cum voi sti cand vine moartea, ca sa profit de clipa dinainte? Batranul: nu stii. De-asta trebuie sa te caiesti in fiecare clipa.
In alta ordine de idei, eu, personal, cred ca moartea reprezinta o poarta catre o stare diferita a constiintei, o stare in care ai acces la toata cunoasterea universului si devii una cu acesta. Intr-un fel te intalnesti cu toti cei dragi, dar cuprinzandu-le spiritul, nu dand mana cu ei pe aleile raiului.

| baru a răspuns:

Pe acest pamant pana sa pleci pe lumea cealalta trebuie sa pleci curata Asta insemnind ca nu trebuie sa ai nici un fel de datorie la nimeni de nici un fel Calugarii saolini cred in viata de apoi

daniela
| daniela a răspuns:

Cred ca dupa moarte exista ceva dar ce... nu stiu si uneori imi este chiar frica sa-mi imaginez ce ar fi

| BUBULINA a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=Ahjw6x06_DQ
vezi ca sunt mai multe parti
eu ti-am dat-o pe ce care am crezut eu ca se potriveste la intrebarea ta

| Dragosgan a răspuns:

Adela, oamenii cand mor nu se duc in nici un rai sau iad. Ei se duc intr-un,, somn vesnic,,. Sti, tu cand te culci seara? Egzista unele nopti in care nu visezi nimic si esti intr-o stare in care creierul e pus pe,, stop,, nu gandeste, nu reactioneaza, nu simte, si nu se poate trezi numai la o anumita ora. Dar cand mori esti pus pe,, stop,, defintitiv.Gandeste logic si tu. Daca ar egzista Dumnezeu de ce ar lasa oamenii buni si credinciosi sa moara? Asta e treaba:nu egzista. Daca vrei sa stii nici dovezi clare in egzistena sau aparitia,, divinitatilor,, pe pamant este incerta.Cred ca toate astea sunt niste povesti, facute de niste,, bisericosi,, ca sa impresioneze civilizatia.Si ca sa fiu mai clar, daca ar egzista Dumnezeu, de ce persoana sa are l-a sfarsitul cuvantului,, zeu,,. Pentru ca chestia asta cu zei a fost facuta de antici.Asa cum se rugau cei de demult, se roaga tot la zei si astazi.Asa ca, te-am lamurit?

| Dragosgan a răspuns:

Dupa cate am vazut am primit numai stupizi si doar un singur folositor. Dar oare cei ce au dat stupid, ce li se pare stupid? Poate cei ce imi dau stupid au avut numai vise noapte si nu au avut niciodata o noapte fara vise.Eu am avut, si de aceea cred ca dupa aceasta viata vom fi pusi pe,, stop,,. Si cel care a dat folositor e un adevarat realist.Va rog ganditi logic, daca ar egzista Dumnezeu de ce este asa putin interesat de noi? Daca ar egzista aceasta divinitate sunt sigur ca le-ar indeplinii multe dorinte la slujiitorii lui de pe pamant. Dar hai sa mai va pun o intrebarebig grinaca ar egzista un Dumnezeu, dar ar fi altu decat al ortodocsilor(alah, visnu...) voi ce ati face? Pai nimic.Ati pierdut viata slujind o divinitate gresita.de ce nu puneti problema asa si lasati Biblia si ce spune ea, pentru ca astea sunt doar inchipuirii.

| Razvan a răspuns:

Ar fi si cazul sa avem si noi astia buni(laughing) de ceva concediu prelungit pentru...eternitate in Rai.Eu zic ca meritamlaughing
Restul la cazanedevillaughing

nony
| nony a răspuns:

Cand vei vedea primul inger, sa ma anunti si pe mine.Pentru cultura mea generala : Unde crezi tu ca este raiul si iadul? Da-mi niste locuri aproximative.

nony
| nony a răspuns:

@Psiholoaga, hai mai, nu trebuia sa fii un pic mai realista si sa lasi imbratisarea universului celor care si-o doresc? Care imbratisare? care univers? Suntem fiinte organice, ne nastem, traim si murim.Ne facem ¨pamant¨. Ciclul vietii...

| Sasha_3991 a răspuns:

Eu cred in reincarnare deoarece nu poti trai doar o singura data(nu ar avea rost!).

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Psiholoaga, nu m-ai crede daca ti-as spune ca am fost de multe ori destul de aproape de moarte.Am dat exemplul ala pentru ca asa mi-a trecut atunci prin minte, credeam ca este un site pe care putem scrie putin din ce gandim...Chiar crezi ca eu sau altii nu suntem constienti ca fiecare clipa poate fi ultima?happy

| hominid dreak a răspuns:

Eu cred ca dupa ce ai murit, nici dracu nu te mai intoarce pe patea aialalta.Si daca va laudati ca cititi Biblia, veti gasi scris ca raiul va vi noul pamant refacut din cenusa acestuia pe care stam, ca moartea este o stare de inconstienta si ca va fi o inviere la ziua de apoi, iar iadul va fi focul in care vor arde toti nemernicii, incepand cu politicienii si terminand tot cu ei(glumeam).

| Psycho a răspuns:

Nu stiu ce sa zic de viata de dupa moarte. dar nu cred in chestiile alea cu raiul si iadul.adica,chiar daca, sa zicem sa exista cele 2 "extreme", nu cred ca-n rai te intalnesti cu cei dragi sau ca-n iad platesti la infinit pacatele. laughing mi se pare o prostie. daca ar fi s-o luam asa, cu totii am ajunge-n iad.ca doar toti suntem pacatosi.

| danbnz a răspuns:

Ai dat cam repede fundita, dar pe mine nu ma preocupa asta, asa ca voi raspunde oricum: iadul il avem in viata de zi cu zi, raiul e in mintea, inima si sufletul nostru, ce e dupa moarte nu ma intereseaza absolut deloc... daca as stii ce ma asteapta "dincolo" poate as fi mai atent acum...

| Nymphobic a răspuns:

Te asigur ca dupa ce mori o sa afli ca nu exista niciun iad. Exista doar rai, in care toata lumea poate sa mearga, pentru ca atunci cand mori lasi in urma corpul omenesc si nu mai gandesti cu creierul, ci cu spiritul. Prin urmare nu exista nici o judecata, Dumnezeu te va primi cu bratele deschise, pentru ca el te iubeste indiferent de ce ai facut pe pamant. Singura ta judecata va fi din partea ta cand vei putea rationaliza cu spiritul, pentru ca acesta vede clar ce inseamna bine si rau, nu ceea ce societatea spune ca e bine sau rau.

| *Lyttle.me* a răspuns:

Si eu cred in viata de dupa moarte.insa nu este nimic precis de care sa fi sigur...imi traiesc viata cat mai am timp si cand o sa fie de murit, o sa mor thinking

| gabitsa a răspuns:

Cred ca da. Si tocmai de aceea ar trebui sa incercam sa avem grija ce facem aici pe Pamant. Nu zice nimeni sa nu faci nici un pacat, pentru ca nu exista om fara de pacat, insa sa ne ferim de cele capitale, cele foarte grave, sa ne usuram viata dincolo!

| lauradm a răspuns:

Daca ai fi cu adevarat credincioasa te-ai uita in Biblie si ai asculta cuvantul lui Dumnezeu

| Ove a răspuns:

Eu cred ca dupa ce mor ma voi intalni cu Elvis o sa imi arate imprejurimile si dupa ma suna Bill Gates sa mergem la femei

| Alphawolf a răspuns:

Treci prin clipe grele probabil ai pierdut pe cineva foarte drag si asta te face sa speri ca exista ceva dupa moarte si mai poate fi caracterul si temperamentul tau emotional care sugereaza o inclinatie la superstitii. Oricit am vrea sa credem trebuie sa recunoastem si sa constientizam ca nu au fost si foarte putin probabil ca vor exista vreodata minuni de natura dumnezeiasca. Oricita nedreptate si crime au fost si sunt pe pamint pe D-zeu nu-l intereseaza si nici nu-l va interesa indiferent de ce s-ar intimpla De ce nu putem fi realisti, cu ce ne ajuta daca ne amagim?

| Alphawolf a răspuns:

@BUBU LINA: ce dremonstreaza video-ul recomandat? Imi faci impresia ca tu crezi in desene animate si in mosi craciuni.

| assus a răspuns:

Nu exista nimic dupa viata... asa ca traiestetzi viatalaughing

| metonst54 a răspuns:

Intrebare retorica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta este ceva dupa... dar nimeni nu va stii adevarul, decat dupa acel moment si, nimeni inca nu s-a intors ca sa poata spune ce este sau daca este o alta "viata". Parerea mea este ca nu ar trebui sa ne procupe acest lucru. Ar trebui doar sa fim oameni adevarati aici, in viata. Sa traim frumos, cu respect si toleranta pentru ceilalti, sa ne crestem frumos copiii, sa ne bucuram de fiecare zi traita cu folos, sa ne facem viata cat mai frumoasa si mai bogata spiritual. Mai cred ca raiul si iadul este in sufletul nostru, aici pe pamant. Cum stim sa traim, asa vom avea si sufletul si ne vom simti in rai, sau in iadul de fiecare zi. Orice se va intampla dupa moartea fizica, nu vor ramane dupa noi decat faptele noastre si amintirea a ceea ce am facut sau, nu am facut desi puteam si trebuia sa facem, cum am trait, ce exemplu am dat... Cum si ce isi vor aminti cei care raman in urma noastra despre noi, ar trebui sa ne preocupe mai mult decat ce va fi dupa "plecarea" noastra! De aici si indemnul de a vorbi doar de bine despre cei plecati din aceasta viata. Probabil pentru ca nu mai are rost sa se evoce iadul fiecaruia ci, sa se astearna uitarea sau, o amintire frumoasa.
Cu putina straduinta am putea sa facem din viata noastra un rai si, nu ne vom mai teme de moarte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dincolo de noi suntem tot noi, cei vii, dincolo de cei vii raman doar informatii fara forma numita "fiinta"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu cred ca dupa moarte ne vom intalni cei rai si cei buni fiecare la locul lui

| adidasvsnike a răspuns:

Parerea mea este ca ne renastem in aceeasi viata...adica retraim tot ceea ce am trait, chiar de aceea cred ca avem dejavu-uri.