| totElodia a întrebat:

Cu cat un caine e mai mic, cu atat traieste mai mult. Ce se intampla cu rasa Rough Collie? De ce traieste aceasta apx 16 ani (cu mult peste medie), luandu-i in considerare greutatea si talia?

11 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Nu e o regula ca va muri la o anumita varsta. Cum o catea poate sa fete mai multi pui decat e normal asa e si cu moartea...niciodata nu vei stii cand mori. Eu nu cred ca conteaza talia sau greutatea pentru a stabili o limita.

| totElodia explică (pentru RedNose):

16 ani este media. Nu am spus ca moare la 16 ani.
Si in legatura cu talia si greutatea, acestea conteaza cel mai mult.

| RedNose a răspuns (pentru totElodia):

Nu-mi vine acum, dar am citit de o rasa de talie mare care are media cum spui tu la fel ca un pechinezhappy

| RedNose a răspuns (pentru totElodia):

Un Rough Collie traieste intre 12-aprx 15 ani, la fel si beagle-ul are media de viata si e de talie medie...iar chow-chow-ul are media de viata de 10-14 ani si se apropie cu greutatea de cea a rough collie, deci...

| totElodia explică (pentru RedNose):

Well, Wikipedia spune altceva.

| RedNose a răspuns (pentru totElodia):

Wikipedia mea http://en.wikipedia.org/wiki/Rough_Collie zice 12-15+ media, a ta ce zice?:-L

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

E foarte dulce, e un catel pentru suflet, care nu pleaca prea devreme!
De-asta nu e facut sa moara! big grin

| geopopiku a răspuns:

Nu conteaza talia cainelui ci bolile care afecteaza rasa cainelui ..in cazul tau aceasta rasa nu este afectata de multe boli ...si da este un caine iubitor si afectos..sa-ti traiasca

| totElodia explică (pentru geopopiku):

Conteaza foarte mult talia si greutatea. De ce crezi ca rasele precum Irish Wolfhound, Great Dane, Saint Bernard, Ciobanesc Caucazian etc au speranta de viata sub 9 ani, pe cand rasele precum Bichon Maltez, Chihuahua, Airedale terrier, poodle miniature/toy traiesc in medie peste 15-16 ani?

| geopopiku a răspuns (pentru totElodia):

Da ai dreptate talia si greutatea afecteaza sanatatea cainelui dar ma referam la faptul ca nu este neaparat o regula asta. oricum scuze am cam vorbit in nestinta de cauz..am spus doar asa deoarece nu prea sunt adeptul cainilor de talie mica. speri sa nu te superi

| Andrey12 a răspuns:

Pentru ca e un catel foarte apropiat de oameni, mai ales de copii.