| XxAlexandruxX a întrebat:

Cum as putea sa ii conving pe parintii mei sa imi i-a un catel?

3 răspunsuri:
| Vlady_7622 a răspuns:

Iata cateva sfaturi:1.Inainte de a-ti incepe demersurile achizitionarii unui animal de companie, intreaba-te daca vrei intr-adevar unul si daca esti pregatit sa-ti asumi responsabilitatea pentru el. 2.Informeaza-te cat poti mai amanuntit despre animalul pe care l-ai ales.Cu cat stii mai multe, cu atat iti va fi mai usor sa-ti convingi parintii ca te-ai gandit serios la asta. 3.Mai inainte de a sta de vorba cu parintii, fa o lista cu toate obiectiile pe care le-ar putea avea.Incearca sa gasesti raspunsuri rezonabile la toate ingijorarile lor. 4.Fii staruitor in cererea ta, dar ramai calm si politicos. Izbucnirile nervoase si lacrimile vor dovedi numai ca nu esti destul de matur ca sa ai gija de un animal de companie. 5.Gandeste-te sa-ti gasesti ceva de lucru dupa orele de scoala, care sa implice ingrijirea animalelor. Poti sa incerci sa plimbi cainele cuiva, sa dai o mana de ajutor la grajdurile locale sau sa te inscrii voluntar ca ingrijitor la un adapost de animale.Asta ii va face pe parintii tai sa aiba mai multa incredere in abilitatea ta de avea grija de animalul de companie pe care vrei sa ti-l ia. 6. Daca ai un/o prieten/a care detine un animal de care-ti doresti si tu, invita-l/-o pe la tine ca sa le povesteasca parintilor tai ce presupune ingrijirea unui asemenea animal. 7. Daca parintii tai sunt de neclintit in hotararea de a nu-ti cumpara catelul pe care ti-l doresti,roaga-i sa te lase sa tii un animal mai mic,de pilda un pestisor sau un hamster. Daca ai grija cum trebuie de animalutul mai mic o lunga perioada de timp,s-ar putea sa se razgandeasca si sa-ti cumpere, totusi, catelul pe care il voiai de fapt.De asemenea, s-ar putea sa descoperi ca tu si prietenul tau pestisorul sunteti foarte fericiti impreuna! SPER CA O SA REUSESTI SA ITI CONVINGI PARINTII.BAFTA!

| Radw060 a răspuns:

Sall acum depinde ce fel de catel ai vrea sa-ti iei. Daca ar fi unu mai micut gen pikinez sau bichon cred ca e mai usor de convins pe parinti.incearca sa te dai pe langa ei si sa te rogi mult si poate ca vei avea noroc succes

| florinatrix a răspuns:

învaţă să conjugi verbul "a lua"