| šρяίηģ a întrebat:

Cum dezobisnuiesc pisica mea sa nu ma mai zgarie?

Răspuns Câştigător
| PureCherry a răspuns:

Buna!
Pisicile atunci cand sunt mici invata cum sa faca fata atacatorilor sau cum sa-si prinda prada jucandu-se intre ele. Joaca dintre doi pui de pisica implica asadar zgarieturi si muscaturi. Pisicuta ta se va juca cu tot ce-i apare in cale si pare a fi o jucarie, si va musca si zgaria fie un soricel de panza pentru pisici, fie o manusa, fie o bila de cauciuc, fie mainile tale. Nu iti invata pisica sa se joace cu mainile tale sau te vei trezi cand iti e lumea mai draga, cand vrei sa tastezi la calculator, cand vrei sa tai o paine sau sa stergi praful, ca pisica ta sare pe mainile tale zgariindu-le sau rozandu-le cu placere.

Taie ghearele pisicii!

Spune "AU!"

Nu trebuie sa strigi, ci doar sa spui cu voce ferma, puternica, "AU!" in momentul in care pisica sare la mainile tale. Asta ii va atrage pisciii atentia si nu se va mai concentra asupra mainilor,

Atrage-i atentia

Deseori pisica sare la joaca pentru ca se plictiseste. Atrage-i atentia cu o jucarie interactiva si ea va prefera sa se joace cu aceasta.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Taindu-i gherutele.Doar varful ascutit, cu un clestisor din acela chinezesc de unghii pentru.oameni.Se recomanda o data pe luna la labele din fata si la doua luni la cele din spate.Trebuie sa faci "operatiunea" cu mare smecherie, ca pisica sa nu se sperie, ca altfel nu o mai prinzi a doua oara! Uite un link despre asta:
http://www.animalutze.com/articole/taiere-unghii-pisica.php

| Sin a răspuns:

Pisicile au personalitatea lor. Una foarte puternica. Fac ce vor ele, nu pot fi dresate ca si cainii.

| ancutsa410 a răspuns:

Mai, depinde.Incearca sa o "rasfetzi" mai mult.adica sa-i oferi mai multa atentie.sau daca nu merge asa, poti sa-i dai catevalaughing.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Wow, wow. Pisicuta ta se ascunde sub rochita aia rosie de la avatar? Daca e adevarat, ti-o imblanzesc eu.Crede-ma,am exact ce-ti trebuie.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Taie-i putin din varful gherutelor.Nu este indicat sa o faci tu. Du-o la veterinar!

| YukiMrM a răspuns:

Nu ai cum, e ca si cum cineva ar vrea sa te dezobisnuiasca pe tine sa mai mananciwinking toata lumea stie ca pisicile zgarie smug pisica mea ma zgarie mai rau decat se taie emo aia laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca te uraste daca te zgarie...alte pareri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie s-o zgirii si tu pe eahee hee