| Girly97 a întrebat:

Cum este posibil ca un caine sa deschida usa, fiind de talie mica inspre medie? De 10 ani cainele nostru deschide usile din casa ca sa te plimbe intre camere zilnic. Pe noi nu ne deranjeaza deloc, ba chiar ne ajuta pentru ca nu mai trebuie sa ii deschidem mereu usa. A invatat acest talent cand era puisor si probabil ne-a vazut pe noi cum deschideam usile. Cu siguranta este nevoie de multa inteligenta pentru a invata un asesmenea talent!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te plictiseai cand ai pus aceasta intrebare. Ti-ai raspuns singura.
Te miri ca este inteligent?

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Măcar de îți putea da și fundita singura

| cristi202 a răspuns:

Nu e inteligenta, e observatie, dupa cum ai zis. A văzut cum faceți voi, și face la fel. Bănuiesc că apasa/sare pe clanța sa le deschidă. Că nu văd altfel cum. In rest, e agilitate, ciini sunt mult mai agili ca noi.
La fel învata și copiii cel mai mult, prin observație și imitație. Cînd am înțeles asta, mi-a fost ușor să învăț să comunic corect in engleza. Stăteam printre americani, și era destul să îi imit cum vorbesc. Acum toți cei care vin la noi îmi spun că am un accent excelent. Normal, daca i-am copiat happy!

| MihaelaDart a răspuns:

In acest moment ti-ai răspuns singura la întrebare.

| mi25 a răspuns:

Desi cristi202 spune ca nu este inteligenta, specialistii spun ca si animalele au niscai intelgenta.
Un caine Bichon maltez vine si zgarie usor usa cu labuta ca sa se dea drumul in camera. Dar nu o zgarie ca sa o strice. Real.

| DovleacTurbat a răspuns:

Eu propun să-l ardeți pe rug, precis e ceva vrăjitor, necuratu'.

| Iepuroi a răspuns:

Ți-ai cam răspuns singur/a happy. Se spune că de regulă câinii au inteligenta unui copil de 2~ ani, am mai văzut bebeluși care trag de sertare sa le deschidă posibil in joaca posibil vazandu-te pe tine, așa și cățelul când te vede cum faci sa deschizi ușa până la urma se prinde cum merge cu ieșitul din camera.