| DianaLovehr a întrebat:

Cum il pot face pe catelul meu sa fie mereu sanatos, fara de a avea nevoie de veterinar?

11 răspunsuri:
| Andr3 a răspuns:

Mai dar tu daca te imbolanesti sau te ranesti te faci bine stand acasa si profitand doar de ingrijirile mamei? de exemplu daca te tai la un picior destul de grav nu mergi la medic? asa este si cu animalele. odata ce iti asumi responsabilitatea sa cresti un animal trebuie sa stii ca odata si odata va avea nevoie de ingrijiri medicale.Trebuie sa ii faci vaccinurile principale si apoi vaccinul antirabic din an in an.Antirabicul anual este obligatoriu, poti primi amenda daca nu i-l faci.iar daca raceste si nu il tratezi cu medicamente speciale pentru animale nu este normal ca se va agrava? Daca raceste nu ai ce face, trebuie sa il consulte un medic sau macar sa mergi la farmacia veterinara sa ii iei medicamente.Nu poti creste un animal fara sa necesite ingrijiri medicale.inseamna mai mult sa il chinui.si mai este ceva.din 4 in 4 luni trebuie sa ii faci deparazitare interna (sa nu faca viermisori la stomac)si din 3 in 3 luni deparazitare externa ca sa nu ia purici si capuse (iarna insa deparazitarea externa poate lipsi pana in februarie)

| felicia1998 a răspuns:

In primul rand fa-i toate vaccinurile necesare,in al doilea rand nu-i da prea multe vitamine in forma medicamentoasa da-i mai multe fructe,legume si ierburi,ai grija de curatenia din colivie, atentie la curet! Si cu temperatura, atentie minimum +20'C

| DianaLovehr explică (pentru felicia1998):

Catelul meu mananca castraveti,pepene,rosii,banana, struguri, mere si cirese.de ce oare? o, si multa iarba.o mesteca apoi o vomita.:o

| AndreeaDeea14 a răspuns:

Nu se poate asa ceva. Orice caine are nevoie de vaccinuri pana la 6 luni.De acolo incoace are nevoie de deparazitari impotriva capuselor, puricilor care ii pot dauna.Si mai ai grija l aalimentatia nesanatoasa(ciocolata, ceai, cafea). Struguri nu e adevarat ca sunt toxici.De exemplu cainele meu vara mananca struguri si este ina in viata.Si ceaa mai mananca uneori.rolling on the floorDar acest lucru depinde in functie de caine. Funda?big grin

| floryynnel a răspuns:

Sa ii faci vaccinurile, sa ai grija la alimentatie(ciocolata,cafeaua, ceaiurile, strugurii, ceapa sunt toxice pentru caini) sa ai grija unde il ai, de preferat sa-l feresti de locuri cu paraziti, boli, etc.

| bichon1 a răspuns:

Pana la 6 luni trebuie sa ii faci vacinurile necesare pentru a avea imunitate apoi poti sa stai linistita ca e in siguranta doar sa nu se ude si sa iasa afara ca raceste am si eu unu si e perfect sanatos, desi e toata ziua in curte il tin in casa da ii place sa iasa afara. sper ca a fost de ajutor

| DianaLovehr explică (pentru bichon1):

Multumesc! Si al meu este tot afara si are 3 anisori.A fost tinut in casa dar este prea mare acum.Multumesc pentru raspuns!

| bichon1 a răspuns:

Funda?

| DianaLovehr explică (pentru bichon1):

Neaparat?

| bichon1 a răspuns (pentru DianaLovehr):

Daca vrei

| DianaLovehr explică (pentru bichon1):

Mai am nevoie de raspunsuri. Daca este racit, ce pot face? Mi-au murit multi din cauza asta.Riki,nemo,Cica,etc.