| InfinityLove a întrebat:

Cum imi pot da seama ca este pisica mea 'gravida'.De cateva zile mananca foarte mult si burta o are mai mare.Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Buna! In primul rand pisica e gestanta nu gravida fiindca nu e om!
Semne de gestatie la pisici:
-Pisica adopta o atitudine mai linistita
-E intro permanenta stare de crestere
-reduce gradual nivelul de activitate si se odihneste mai mult.
-Dupa trei saptamani incearca sa-i verifici mameloanele! Acestea devin mai mari si mai roz.
Incearca sa o duci la un medic veterinar iti va da mai multe sfaturi! pana atunci, am gasit pe net cateva informatii care ti-ar putea fi de folos!
Riscuri in timpul gestatiei

Niciodata sa nu vaccinati pisicile gestante pentru a mari nivelul de protectie al puilor! Niciodata sa nu vaccinati alte pisici din adapostul unei pisici gestante. Virusul viu din vaccin poate fi raspandit de pisicile vaccinate si poate afecta fetusii inca nenascuti.

In timpul gestatiei, productia de progesteron creste rapid, culminand cam in a 35-a zi de la conceptie. Aceasta induce starea mult mai linistita a perioadei de gestatie. In acealasi timp, pantecul incepe sa devina in mod vizibil mai mare.

Perioada de gestatie poate fi de 57 de zile sau de 70 de zile, dar cu cateva zile inainte de nastere femela devine obosita si cauta sa iasa afara din adapostul ei. Rearanjeaza materialul din asternut si petrece tot mai mult timp in adapostul ales pentru a naste. Prin rearanjarea culcusului pisica mama impregneaza locul cu propriul ei miros, ceea ce va ajuta pisoii sa se orienteze singuri inapoi spre casa.

Pe masura ce nasterea se apropie, mama isi pierde apetitul si paseste cu neliniste in adapost pana cand incep contractiile.

Responsabilitatea posesorului de pisici:

Nu lasa pisica sa se reproduca daca nu ai cui plasa puii rezultati! In caz contrar te faci vinovat de cresterea numarului de animale fara stapan!
Daca pisica nu a ajuns la maturitatea fizica si sexuala, nu o lasa sa se reproduca! O sarcina la doar 4 luni de viata ii poate fi fatala!
Asigura-te ca pisica este bine hranita pe perioada gestatiei, dar mai ales dupa, in timpul perioadei de alaptare a pisoilor.
In cazul unei sarcini planificate, testeaza pisica si motanul pentru a fi siguri ca nu sunt purtatori ai bolilor virale ca FIV sau FeVL.
Nu lasa pisica "sa urmeze cursul naturii" si sa se reproduca cu orice motan salbatic. Pisoii nevaccinati, care hoinaresc pe strazi sunt sursa cea mai probabila de infectii periculoase cum ar fi FIV, FeVL, si peritonita infectioasa felina (FIP).
BAFTAA!

| InfinityLove explică (pentru Capsuinkaadulcicaa):

Va multumesc Scuzati CATEGORIA!

| InfinityLove explică (pentru Capsuinkaadulcicaa):

Multumesc

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce legatura are cu Dragoste si sex? Exista categorie pentru animale.Numai bine.

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Pai asa iti dai seama! Iti mai poti da seama si dupa comportament si sani laughing. Asta e adevarat! Intreaba si medicul veterinar sau duo sa ii faci un control o radiografie ceva si ai sa stii sigur daca este gravida pisica ta sau nu!(la veternar am zis so duci la control)

| Paulaaaaaaaaaa a răspuns:

Uneori devine irascibila sau singuratica, daca a avut contact sexual cu un motan e posibil sa fii ramas insarginata!
Mai multe informatii, mameloanele s-au umflat?

| InfinityLove explică (pentru Paulaaaaaaaaaa):

Nu pisica mea are 1 an doar ca are un pic burtica