| bobolina27 a întrebat:

Mi-au aparut acum cateva zile niste bubite pe tot corpul,in special pe maini,sani,spate,gat,burta si solduri,care ma mananca foarte tare.M-am gandit ca poate au aparut de la ceva de am mancat,dar au trecut cateva zile si nu mi-au mai trecut, ba chiar se inmultesc.Nu sunt ca cele de bubat mai degraba ca muscaturile de tantari.Mentionez ca am primit o pisica cu care mi-am petrecut foarte mult timp inainte sa-mi apara aceste bubite.E posibil sa fi luat ceva de la pisica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu cred ca e varicela. Consulta un medic ca daca ai aia, nu ai voie sa mai iesi din casa doua saptamani si iti da ceva chestie mentolata sa mai scapi de mancarime.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o alergie sau de muşcături de purici de la pisică ( în cazul în care nu este deparazitată )!

Toate cele bune.

| bobolina27 explică (pentru bursuc001):

Este deparazitata.Am avut alergie la parul de pisica atunci cand eram mai mica.Se pare ca a aparut iar alergia...am consultat un doctor

| bursuc001 a răspuns (pentru bobolina27):

În acest caz, de obicei, alergia NU se "vindecă", ci doar se ameliorează temporar.
Din acea cauză a "reapărut".

O seară frumoasă.

| Numaintereseaza a răspuns:

Se poate sa fii alergica la pisici, cel mai indicat e sa mergi la doctorul de familie

| bobolina27 explică (pentru Numaintereseaza):

Multumesc frumos, o sa merg luni! :*

| CocolinooEGangster a răspuns:

Esti alergica! pisica este cel mai jegos animal fiindca elimina o substanta pentru a.si pastra blana curata...esti alergica.

| bobolina27 explică (pentru CocolinooEGangster):

Stii cumva ce sa iau ca sa scap de alergie? nu le mai suport.

| CocolinooEGangster a răspuns (pentru bobolina27):

Poti sa-ti dai cu o mixtura mentolaa ca sa se calmeze iritatia si Claritine sau Aerius ca sa-ti treaca alergia.

| bobolina27 explică (pentru CocolinooEGangster):

Multumesc furmos, mi-ai fost de mare ajutor!