| Ellzzz a întrebat:

Cum imi pot dezobisnui cainele sa nu mai doarma in pat? Are o luna si 1 saptamana si mereu plange daca il las singur sau daca plec in alta camera, vine imediat dupa mine. La fel si cu patul, daca nu doarme cu mine in pat plange. Cum il pot invata sa faca la pampers care e pus jos pe parchet? Isi simte mirosul, am imbibat treaba mica in servetel si l-am pus la pampers dar el tot altundeva face si treaba mica si treaba mare...
Mentionez ca l-am cumparat acum 3 zile

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Il dai afara din camera aceea si ii inchizi usa.
Cainele trebuie sa stea cu mamica lui pana la 2-3 luni.

| Ellzzz explică (pentru Violleta2022):

Nu pot pentru ca face mare galagie, iar acum vara cum sunt geamurile deschise aud toti vecinii...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellzzz):

Du-l inapoi la mama lui, sa fie crescut pana la 8-9 saptamani, minim, ca-i mult prea mic pentru a fii luat de la mama lui si cum nu se poate hrabii singur, are toate sansele sa moara.

| Ellzzz explică (pentru Violleta2022):

Mananca bobite si bea apa singur. O sa incerc maine sa ii dau lapte

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellzzz):

Laptele trebuie sa fie special pentru animalute, NU lapte de vaca, fiindca cainii si pisicile sunt intoleranti la lactoza.

Răspuns utilizator avertizat
| Cqarina a răspuns:

Cumpara un tarc pentru el si pune-l sa doarma langa tine pana se invata, cu nevoile sale... e mai greu, intai trebuie sa aiba penparsul pe el macar o saptamana pentru a se obisnui cu locul nou. Daca nu face apoi la penpers cand e ahezat prin casa il certi, iar cand fave unde trebuie il feliciti si il alinti. Dupa 3 dati la rand cand a facut unde trebuie ii dai si o mica recompensa si ii zici de ce, pare ciudat dar functioneaza. Icepi sa ii raresti reconpensa pana cand ajungi sa ii dai una pe zi si apoi una la cateva zile pana nu ii mai dai de loc. Pentru a invata sa faca unde trebuie durea cateva saptamani. Eu am un pui de 4 luni si il am de o luna si 2 saptamani, inca isi mai face nevoile prin casa(nu a facut la penpers si la o paturica absorbanta sau afara im curte, acum cand il bagi in casa daca nu esti atent face treaba mica