| Anonim_9516 a întrebat:

Cum îmi pot învăţa câinele să nu mai facă în casă? Are 3 ani jumate şi l`am ţinut în apartament 2 ani după care l`am dus la ţară, deoarece făcea în casă, iar acum l`am adus înapoi şi nu ştiu cum să`l dezvăţ! FUNDIŢE!(2)

4 răspunsuri:
| ladybug23 a răspuns:

Buna happy

pai. pentru inceput. trebuie sa stai cu el afara mai des. Daca iesi cu el afara de 2/3 ori si stai cate 5 minute ( la inceput) nu intelege rostul iesirii afara.

Scoate-l dupa fiecare masa, dupa ce doarme sau cand este energic. Cand face intr-un colt din casa, da-i sa miroase si da-i doua palmute la fund. Mereu cand face afara, da-i drept recompensa un biscuite, niste granule, sau il poti rasplati cu o singura mangaiere pe burtica sau dupa urechi. dupa maxim o luna / 2. se va obisnui sa faca afara si va cere singur. Cand se va obisnui este de ajuns sa stai cu el cate 5/10 minute pe zi afara ( dim si seara ) dar dupa-amiaza macar 30/20 de minute sa faca mai multa miscare. Daca nu face miscare pot aparea tot felul de probleme fizice,

sper ca te-am ajutat >big grin

| Nume a răspuns:

Du-l la dresaj dar nu uita asta il va schimba complet

| Yuki_4362 a răspuns:

Fai un program de iesit afara.Incetul cu incetul o sa dezvete de facutul in casa, dar asta trebuia sa-l inveti de cand era pui.

| bubuuu a răspuns:

Pai...nu stiu dar poti sa il duci la un dresor care sa-l invete sau fai o cutie unde pui iarba si el face acolo