| Anonim_3044 a întrebat:

Am un căţel care are 3 ani. L`am ţinut 2 ani la bloc după care l`am dus la ţară deoarece făcea in casă, acum l`am adus din nou şi mi`e tare frică să nu revină la vechiul obicei de a`şi face nevoile în casă.

Răspuns Câştigător
| βÚβÚ a răspuns:

Salut!

Bineinteles ca va reveni la obiceiurile vechi din doua motive. Unul ar fi ca a stat atata timp la tara si e invatat sa faca pe unde apuca si in al doilea rand, l-ai tinut doi ani la bloc si nu l-ai invatat sa faca afara? Deja de la 7-8 luni un caine ar trebui sa se fi obisnuit sa nu mai faca in casa, insa aici e vina ta ca timp de 2 nu l-ai invatat. Acum depinde si de la ce varsta l-ai luat thinking
Oricum il poti lua inapoi si il poti invatat sa nu mai faca in casa insa va dura timp. Mai intai trebuie sa il obisnuiesti sa iasa afara la anumite perioade de timp apoi se va invata singur caci va sti cand e ora de iesit pe afara. E destul de greu si necesita timp. Oricum bafta!

2 răspunsuri:
| Raymond a răspuns:

Probabil va reveni cel mai sigur la acel obicei pentru ca e singurul care cunoaste. De mic trebuia sal fi dresat sa faca afara nevoile.

| Kίđđίєױ a răspuns:

Te pot ajuta mult deoarece eu studiez veterinara.Trecerea de la caldura din casa si frigul de la casa nu-i pre priii si pentru asta nu prea va iesi din casa pana ce nu se va obisnui. Pana se obisnuieste aduii un lighean cu pamant poate va face acolo pana se va obisnuii cu frigul, ...etc