| Narfundo a întrebat:

Cum invat bai frate cainele sa mearga in lesa ca nu mai pot de nervi. Vreau experientele voastre nu chestii luate de pe google! Ma uraste, il simt, am tipat de cateva ori la el si odata l-am si lovit.Afara sta in lesa ca un prost si cand vreau sa merg trage tot spre el.In orice caz nu doreste sa mearga pe langa mine. Ajutorrcrying

Răspuns Câştigător
| Melody a răspuns:

Chill bro'... cainele nu te uraste, uraste lesa. Nu trebuie sa tipi la el, ci doar sa ridici vocea. Iar de lovit...las-o balta, atunci chiar o sa te urasca.
Trebuia sa dai mai multe date, ce varsta are, rasa etc. Toti cainii invata greu sa mearga in lesa. In jur de 2 saptamani dureaza procesul, iar tu trebuie sa ai rabdare de fier.
Cand vezi ca sta, citez "ca prostul" in lesa, il tarasti dupa tine. Daca te trage in fata, il smucesti usor. Dar nu te astepta sa se rezolve peste noapte. Cu multa rabdare si antrenament va invata. Incearca sa ii cumperi un ham in loc de zgarda. E mult mai comod pentru el. Zgarda il deranjeaza si cand il tragi dupa tine il doare. Cu un ham il manipulezi mai usor.

6 răspunsuri:
| Narfundo explică:

Dragutz.Se pare ca aproape l-am invatat.Este ciobanesc german are 2 luni si inca imi mai face probleme la lesa.Cea mai mare problema este ca se duce la alti oameni cu mai multa bucurie decat sta la mine.Asta ma scoate din minti! l))

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Cum sa lovesti cainele frate? Este mic,si al meu facea la fel,nu mergea deloc,si numai in brate il tineam, si cand il puneam jos, acolo statea.Nu s-a obisnuit cu locul,cu tine,compoarta-te frumos cu el, arata-i ca tii la el. Dupa cateva zile se va obisnui sa mearga, dar nu cu lesa.Mie mi-a luat 3 saptamani sa il invat cu lesa, doar ca trebuie sa ai muulta rabdare cu el.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Mhh,vreau si eu sa il vad :o love struck. Si al meu face la fel.I-ai zgarda cu ata, sper ca stii la ce ma refer, asa se poate duce la oameni fara sa se traga de gat.

| nikol a răspuns:

Al meu saracul cand vede lesa sare in sus de bucurie si afara mai mult ma plimba el pe mine :)) ca se trage sa mearga mai repede sa fuga:)).i-ai o lesa care se leaga de el nu de gat uite lesa din asta asa poti sa mergi cu el fara sa il tragi de gat sau sa il ranesti http://www.google.com/......tp?/imgres

| adddaa a răspuns:

Eu am doi caini happy
Si am reusit sa-i invat pe amandoi sa mearga in lesa.
Mi s-a parut foarte usor, nu stiu de ce. In primul rand, nu trebuie sa te porti urat cu ei, trebuie sa-i iei cu frumosul, sa te joci.
Eu ii puneam le lesa si ii plimbam pe distante mici, si daca nu vroiau sa mearga ma puneam in genunchi si ii chemam la mine, tragand slab de lesa. Sau, foloseam o jucarie/un os ca sa-i ademenesc.
La inceput si ai mei se puneau in fund si se uitau ca idiotii la mine, dar mi-am pastrat calmul si nu am tipat la ei.
Sper ca te-am ajutat! pupici :* (fundita? big grin)

| Pinky0green a răspuns:

Ai puta sa ii pui de mancare si sa vb frumos cu el sa il mangai si asa crad ca o sa vina la lesa eu asa am procedat si a mers sper ca te-am ajutat!