| alejinxique a întrebat:

Cum pot invata un pui de pisica femela de 2 luni sa isi faca "treburile" numai in litiera sau in curte? Zilnic curatam garajul (acolo locuieste) si culcusul cainelui. In casa nu are acces). Tin foarte mult la micuta. Sa o mutam afara in foisor si sa inchidem usa la garaj?

3 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Pune-i litiera cu nisip si stai langa ea chiar si jumatate de zi daca este nevoie. joaca-te cu ea, si din cand in cand, pune-o in litiera. la un moment dat o sa faca acolo. daca o vezi ca da cu labuta pe pamant, pe covor sau ce ai tu, e cazul sa o pui la nisip. nu o baga cu boticul in ce face, nu o bate, ca nu invata asa. numai sa stai langa ea pana face prima data la nisip. dupa aceea este simplu, face direct la ladita.

| Alecsie. a răspuns:

Pisica mea dupa ce a facut pipi unde nu trebuie anume pe covor imediat cum am vazut am luat-o usor si am dus-o la litiera i-am impins fudul in jos ca si cum ar fi trebuit sa stea in fund si am lasat-o, cand a mai trebuit sa faca s-a dus la litiera

| john_5929 a răspuns:

Cam asa sta treaba...iei puiu.il pun in litiera si ii arati ce trebuie sa faca. adica dai cu mana nisipul la o parte, si ii arati de cateva ori si se invata singur. Daca vrei afara, in curte. faci acelasi lucru afara. dar fara litiera, adica ii pui nisip si faci acelasi lucru ca mai sus. Oricum ei cat sunt mici invata repede.Trebuie sa cureti foarte bine, ca ea face acolo unde simte mirosul ei.