| aLeEmo a întrebat:

Deci am o pisica (femela) de 2 zile in casa si are 2 luni. Ea nu face prin casa si imi place da e o problema.stau la bloc la ultimu etaj si pea ea o tin in bucatarie are acces la balcon. si cand vrea sa-si faca nevoiile miauna la usa bucatariei sa o duc afara. am duso afara intr-un loc cu nisip si acolo isi face treburile. azi i-am cumparat o litiera si un nisip cu piatre transparentre si unele albastre si nici cum nu vrea sa faca in litiera. tot afara cere si nu stiu cum so invat. acum am invatat-o sa se joace in litiera da nu stiu daca face. si nu stiu ce sa-i mai fac imi dati un sfat? FUNDAa

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna opraaalex,
Ori urmezi sfatul lui Crissu si pui nisip in litiera ori poti sa iei putin nisip din locul unde si-a facut nevoile sa-l pui in litiera cu pietricele transparente sau de ce nu inmoi o carpa sau servetel in locul unde si-a facut treburile si o pui in litiera cu pietrele transparente?
S-ar putea sa fie si litiera o problema in cazul in care respectivele pietricele sunt mult mai mari decat cele de la nisip pentru ca va crede ca sunt puse acolo doar asa.

Pisica nu foloseste respectiva litiera pentru ca nu are mirosul de un loc pentru a-si face nevoile de aceea ti-am recomandat sa incerci cu servetelul. O data ce incerci asta e bine sa scapi de nisipul de pe balcon si daca vrea sa meaga afara o iei si o pui in litiera cu respectivele pietre.
Pa, pa

2 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Pisicuta ta, nu este un om ea este un animal. Oamenii pricep foarte repede unde trebuie si ce sa faca.Dar pisicile, animalele mai exact nu sunt oameni ca sa pot pricepe mai repede.

Sti de ce nu face in litiera?
Pentru ca tu ai invatat-o altundeva nu in litiera si acum va fi putin mai greu pentru a o invata si pe ea unde sa poata face.Trebuie sa faci ca, cum ai invatat-o prima data sa faca afara.
Deci, cand se duce ea la usa bucatariei pentru a iesi afara pe balcon tu o iei in brate si ii spui "Nu" si o duci la litiera.Pe ea daca o va trece tare nevoile va face oriunde chiar si in litiera.Incearca sa faci asta in fiecare zi, chiar si saptamani daca e nevoie pentru a invatao.
Pa, pa!

| HelloKitty88 a răspuns:

Poti,la inceput,sa ii pui nisip in litiera,sa vezi daca face.Daca nu vrea sa faca, incetul cu incetul o sa inteleaga ce trebuie facut daca o ajuti un pic... dupa care poti sa ii iei altfel de nisip special. Sper ca te-am ajutat.Te pup, si mult noroc!