| Leonard_Luca_2002 a întrebat:

Cum sa fac ca pisica mea sa nu fie mofturoasa la mancare nu mananca ciorba, paine mananca doar unele feluri de carne si mancare pentru pisici

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MadHOuse a răspuns:

De cele mai multe ori mofturile pisicii la hrană au la bază modul în care este hrănită și nu mâncarea în sine.
Pisicile preferă să nu fie deranjate când mănâncă și nu le place când au audiență. Fă-i programul de masă astfel încât să nu coincidă cu programul de masă al familiei și oferă-i intimitate când mănâncă.
Asigură-te că vasul pentru mâncare este curat. Majoritatea pisicilor nu mănâncă dintr-un vas pe care mai sunt urme ale mesei precedente. Obișnuiește-te să-i speli vasul de mâncare după fiecare masă, evitând astfel și îmbolnăvirea ei de la diferite bacterii care se vor stabili în resturile de mâncare.
Dacă pisica ta mănâncă de obicei mâncare uscată, dar a devenit mofturoasă deodată înseamnă că este timpul să o înlocuiești.
Dacă mâncarea din conservă este cea care crează probleme, este probabil pentru că ai luat-o direct din frigider și i-ai dat-o să o mănânce. Mâncarea din conservă rece nu are nici un fel de miros, iar pisica n-o va mânca fără să o miroase. Dacă însă încălzești puțin mâncarea înainte de a i-o oferi, pisica ta va mânca fără probleme.
Dacă pisica ta petrece timp și înafara locuinței, ea va avea ocazia să prindă șoareci sau păsări, și astfel va pierde pofta de mâncare până la următoarea masă.
Pisicile reacționează la vreme ca și oamenii. Astfel zilele fierbinți de vară vor diminua apetitul pisicii tale, iar zilele geroase de iarnă o vor face să mănânce mai mult.
Pisicile nu suferă de obicei de tulburări alimentare și deci vor renunța imediat dacă le este foame și tu n-ai schimbat hrana la care făcuse mofturi inițial. Dacă pisica se reîntoarce la mâncarea inițială alint-o și arată-i că a fost ascultătoare. Astfel ea va continua să mănânce ce i se oferă.
Dacă încăpățânarea contiună
Dacă mofturile pisicii tale continuă pe o perioadă destul de îndelungată, ia în considerarea schimbarea tipului de mâncare. Păstrează tipul de mâncare (uscată sau din conservă) dar schimbă aroma.
Deasemenea ar trebui să verifici dinții pisicii tale, întrucât o problemă dentară poate fi cauza lipsei poftei de mâncare a pisicii tale. Dacă gingiile sunt roșii sau umflate, sau dacă respirația este urât mirositoare, este timpul să consulți un medic veterinar.

| Leonard_Luca_2002 explică (pentru MadHOuse):

Nu a devenit mofturoasa dintr-o data de cand am luat-o era asa

| Leonard_Luca_2002 explică (pentru MadHOuse):

Si are respiratia urat mirositoare

| MadHOuse a răspuns (pentru Leonard_Luca_2002):

Incearca sa faci cum a zis bloodylips!

| Leonard_Luca_2002 explică (pentru MadHOuse):

Bine multumesc pentru raspuns

| Leonard_Luca_2002 explică (pentru CutiePieMarzia):

What? ce copy?

| CutiePieMarzia a răspuns (pentru Leonard_Luca_2002):

MadHOuse a copiat raspunsul de pe http://pisicata.ro/pisici-mofturoase-la-mancare
Nu cred ca cineva ar scrie atata

16 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Http://www.animalutul.ro/......-tale/451/
Mai ai si aici alte informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu trebuie sa manance altceva decat mancarea ei ( care trebuie sa aiba un procent decent de carne nu gheare si pielite cum au cei whiskas, iti recomand equilibrio care contine piept de pui dezosat, carne de peste etc. ) sau carne de pui/curcan fiarta sau pe gratar fara condimente.

| Leonard_Luca_2002 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leonard_Luca_2002):

Cu placere ^^

| Viitorulapropiat a răspuns:

Daca tie ti-ar da cineva mancare de caine ai manca?! Nu cred...asa nici ei nu-i place mancarea de om.

| BloodyLips a răspuns:

Nu mai hrani pisica cu mancare de om! Las-o cu mancarea ei, ca nici tie nu ti-ar placea daca cineva ti-ar da mancare de pisici in loc de mancarea ta.Le hraniti cu toate prostiile, ciorba!?

| Leonard_Luca_2002 explică (pentru BloodyLips):

Eu nu i-am dat niciodata ciorba si nici nu i-as da dar eu vreau sa spun ca nu mananca

| lucifer11 a răspuns:

Dai doar mancare de-a ei. nu-i mai da mancare de oameni.winking

| Gaiu_Darius_Teodor_1995 a răspuns:

Ai învățat-o prost cu un singur fel Da mâncare nu făcea asa