| Asdffd a întrebat:

Cum sa iau masuri? Stau in Timisoara, cum dau de hingheri, daca ii sun nu vin straight face. In primul rand azi dimineata cand plecam spre scoala la 10 metri de bloc vre`o 15 caini dormeau si eu i-am trezitstraight face bine ca nu au inceput sa fuga dupa mine.Si mai este o mama cu 6 pui mici pe la mine prin zona, si au mers printr`o spalatorie in fata blocului ala care spala masina ia udatstraight face. decii cand vad asa rautate imi vine sa ii omor!

Acum cateva minute un catel era alaturi de frati lui si au trecut pe strada un ofer neatent la calcat pe unul dintre caini. dar bine ca nu la omorat a trecut masina peste el... doar s-a pus pe spate si a inceput sa tipe [cainele] mi s-a facut mila de el imd si incepeam sa plang.sad ceva solutii cand umblu pe strada trebuie sa imi iau si mancare.Sau macar un telefon de la hingheri unde pot da cu siguranta de ei! Va rog puppy dog eyes

10 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna TraficantaDeSentimenteRoz,
Nu se prea poate face nimic pentru ca dupa cum cred ca stii toate adaposturile sunt full.
http://www.adoptiicaini.ro/ se mai chinuie sa adune animalele abandonate de pe strada, au ajuns sa ne ceara si noua ajutorul in speranta ca vom pastra fiecare cate o saptamana sau mai mult un catel pana va fi adoptat.
Imi pare rau, din pacate, se pare ca trebuie sa stam cu mainile in san si sa vedem cum fiecare animal este torturat in plina strada de oamenii care ar trebui sa ii protejeze.
Pa, pa

| DoarOana a răspuns:

@darrio2007: Eu tot asa as vorbi. Nu m-a muscat niciun caine de pe strada pana acum dar am avut experiente cu al meu. Fara sa ii fac nimic s-a repezit de mai multe ori la mine, m-a muscat in repetate randuri, o data m-a muscat de la incheietura mainii, o data de mana si mi-a prins un deget pe care era cat pe-aici sa il rupa. Astea sunt 2 din cazurile cele mai grave pe care le-am avut. Problema era cu vaccinul, care nu i-a fost administrat decat in urma cu 1 an. E un caine de statura mare, si il duceam noi tot timpul la cabinet ca sa ii facem injectii straine pentru ca cele romanesti nu erau de calitate pentru statura lui. Asa ca ajungeam si eu la randul meu ca sa imi fac injectii pentru diferitele bacterii.
De cativa ani, nu se mai lasa atins, nu poti sa urli la el pentru ca s-ar marai iar daca ai incerca sa te faci ca dai in el sau l-ai ameninta ar sari la tine.
Multi nu ar fi pastrat un astfel de caine, dar cum pot sa il abandonez sau sa il omor dupa ce m-a slujit 7 ani zi de zi? Nu il mai maingai, vorbesc cu el, il hranesc si gata. Mi-a creat probleme cu celalalt caine, cateodata cu pisicile, dar totusi pe raspunderea mea am reusit sa ii impac pe toti. La varsta de 4 ani a avut primul atac de epilepsie, boala care nu poate fi tratata complet dar l-am tinut sub supraveghere, am stat acasa si mergeam chiar si in miezul noptii afara daca era nevoie sa ii dau medicamente. Cauza era stresul si nervozitatea cu care ii intampina pe ceilalti oameni care ii vedea pe strada asa ca am impartit curtea in 2 parti; un caine pe o parte unul pe cealalta.
Anul acesta in martie va avea 12 ani.
De ce sa ne comportam mai rau ca animalele cand ar trebui sa fim fiinte care gandesc, daca tot zicem ca avem mai multa inteligenta?

| DoDo a răspuns:

La hinghieri iij omoara bai copile tu gandesti? Ti s-a facut mila? Sa vezi ce le face hinghieri deci esti batut in cap ii si omoara bai!

| darrio2007 a răspuns:

Se vede ca nu te-a muscat nici un caine de pe strada pana acum.Nu mai vorbeai asa despre ei.

| Asdffd explică:

@darrio2007 faza este ca nu m-a muscat niciunul dar poate odata sa ma muste niciodava nu stii, daca ai observat multi oameni sunt muscati in ultima vreme de caini, ai vazut femeia aia care au aratat-o la stiri? A MURIT si asta datorita unor caini!

| Asdffd explică:

@DoDo macar sa-i omoare.pe astia mari dar acei cainii care nu fac nimic nu ar trebui cand vezi un caine pe strada mai mare nu tie mila de el? dar cand te apropii de el sare la tine!? atunci iti schimbi parerea!

| Asdffd explică:

@krissu` da si eu la fel iubesc animalele dar pe primul loc este viata mea

| DenysaLove a răspuns:

Buna:* sa stii ca si eu iubesc foarte mult animalele si sufar foarte mult cand vad ca sunt raniti etc.Si eu am avut multe animale si acum mom am 2 perusi si un caine.Insa cand am fost intr-o zi la sala erau intr-o gradina de care avea grija de acei caini (mentionez ca erau vreo 10-20 caini) vreo 2-3 babe si cica era tarcul cainilor insa nici nu ii tinea inauntru si era sa ma muste si pe mine si pe mama si pe tata.Sincer sa iti spun imi pasa mai mult de viata mea decat de viata animalelor de pe strada.Cum spuneau si ceilalti de mai sus, u nu te-ai uitat la strirea aceea in care o femeie a MURIT din cauza ca acei caini au SFASIAT-o, au mancat-o sau nici nu gasesc cuvinte.

| DenysaLove a răspuns:

Imi pare rau ca nu ti-am dat un alt raspuns atunci insa eu initial am inteles ca vrei sa ii aperi, sa nu ii ia hinghieiistraight face.Sczwhistling...Si eu am sunat mai demult la hinghieri insa nu au venit, sau daca au venit, i-au luat iar a doua zi i-au adus inapoistraight face.U nu ai auzit ca boc parca sau nu stiu sigur cine vrea sa aloce mii de euro pentru a numara cainii rolling on the floor? D-ne in ce tara traim?!rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

V-ati prostit la cap / trebuie eutanasiati toti! umbla in haite, si din cauza frigului sunt f iritati, musca foarte usor! repet... trebuie eutanasiati!