| mayapupyyaaaa a întrebat:

Cum sa imi conving parintii sa imi ia un caine?
p.s imi doresc caine de 9 ani si ma tot rog de ei dar degeaba

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Un animal de companie are nevoie de îngrijire la fel ca un copil mic. Trebuie să stai cu el tot timpul.
Crezi că cei care au animale de companie stau cu ele tot timpul? Nicidecum. Multe dintre ele sunt găsite moarte, altele se îmbolnăvesc și habar n-au care este cauza. Mulți oameni -chiar foarte multi- tratează necuvântătoarele ca și niște animale de pluș. Și dacă acestea nu tipa, nu urlă și nu fac spumă la gură, stăpânii lor au doar puține cunoștințe de creștea lor, de nevoile lor.
Toate animalele au nevoie de aer curat. Câinii mai ales trebuiesc scoși afară de două ori pe zi; și trebuiesc educați ca să le placă dușul. Altfel nimeni nu va mai intra la tine în casă, nici de miros și nici de păr. În plus, vizita la medic trebuie să fie regulată, la timpul stabilit de medic.

| ancaval a răspuns:

De ce nu sunt de acord cu un câine? Chiar e frumos să ai un animal pe lângă casă. Ce scuze bagă?

Spune-le că te vei ocupa doar tu de el și că nu o să-i deranjeze, pe ei, cu nimic.

| mayapupyyaaaa explică (pentru ancaval):

Eu stau la bloc asa ca imi spun ca o sa zgarie usile, o sa isi faca nevoile pe parchet sau alt undeva, o sa roada adidasi si o sa strice lucruri prin casa. eu oricum nu imi doresc un caine mare, vreau un bichon toy, talia teacup deci este unul foarte mic

| mayapupyyaaaa explică:

La asta ma gandeam si eu, dar trebuie sa strang bani mai intai